Aktuality

Knížky roku připlují ze zámoří

Redakce (15.12.2011)

Každý rok v prosinci je to stejné, hodnotí se, sumarizuje, skládají se účty. A sestavují žebříčky, třeba ty knižní. Které romány, povídky a memoáry byly letos těmi nej? Podle amerických či britských listů je možné se orientovat na českém knižním trhu spíš do budoucna, většina knih se totiž v překladech dostane na naše pulty až za rok či dva. Takže taková rekapitulace těch nejprodávanějších či nejlepších knih vydaných v Británii nebo ve Spojených státech může být zároveň i důvodem k těšení se na nadcházející rok.

New York Times každý rok sestavují žebříček sta knih, které stály za pozornost. A z nich vybírá deset nejlepších, pět z nich je beletrie. Letos se do jejich výběru dostal třeba poslední román Stephena Kinga s datem v názvu, jmenuje se 11/22/63 podle dne, kdy byl spáchán atentát na Kennedyho. Přestože kniha vyšla první týden v listopadu, stala se během týdne bestsellerem a předstihla v americkém prodeji třeba i nového Murakamiho nebo nedávno vydaného Paoliniho.

V Americe bodovala i Téa Obrehtová s románem Tygří žena, jehož vydání chystá Argo na začátek roku. Mytický příběh z Balkánu o dívce a dědečkovi, který vypráví pověst o tygří ženě a v kapse nosí Kiplingovu Knihu džunglí, líčí válku v autorčině vlasti. Obrehtové je šestadvacet let a ve Spojených státech žije od roku 1997, kdy sem s rodiči emigrovala.

Mezi dalšími nejpůsobivějšími knihami roku je podle New York Times i Eleanor Hendersonová a jejích Deset tisíc svatých,román z prostředí hudebních subkultur, který připomíná práci etnografky. Do svého výběru nejlepších knih zařadil tuhle čtyřset stránkovou knihu i server Amazon a britský On Magazine. Za mořem si cení také Harbachova románu The Art of Fielding nebo Swamplandia! Karen Russellové. Ta byla před šesti lety vybraná mezi třicítku nejzajímavějších Newyorčanů do šestadvaceti let a ve svých knihách umí míchat dost bizarní ingredience: hrdinou jejího románu je zápasník s aligátory.

Britský The Guardian letos nechal vybírat známé spisovatele, v úvodu však jeho recenzentka nabízí dvacítku letošních beletristických úspěchů. Kromě těch už zmíněných z Ameriky vysoko hodnotí i nového Haruki Murakamiho nazvaného 1Q84, díky němuž zažila londýnská knihkupectví v říjnu podobné půlnoční prodejní šílenství jako v dobách Harry Pottera. Do angličtiny byl román přeložen rekordní rychlostí, přestože má přes půl druhého tisíce stran. A prodává se stejně dobře jako japonský originál, jehož první vydání zmizelo z pultů v jediném dni a za první měsíc si ho koupil milion čtenářů.

Česky vyjde román o sériové vražedkyni a romanopisci z paralelních světů v Odeonu na konci roku 2012. A Odeon vydá také Pocit konce Juliana Barnese, vítěznou knihu Man Bookerovy ceny a druhou nejkratší oceněnou knihu této soutěže.Oproti Murakamimu má „jen“ sto padesát stran.

Oficiální žebříček bestsellerů vydají magazíny až na začátku ledna, prodeje totiž ještě nejsou sečteny. Loňský rok vyhrál v Americe s přehledem Stieg Larsson se všemi třemi díly Milénia, na záda mu však dýchal George W. Bush se svou knihou prezidentských pamětí nazvanou Okamžiky rozhodnutí. I z toho je vidět, jak moc záleží na té které kultuře – u nás Bushova kniha vyšla v nakladatelství Fortuna Libri v březnu, v žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů se však neobjevila.14.12.2011  Mladá fronta DNES