Aktuality

Knihovna jako noční můra

Redakce (09.12.2014)

I knihovna může skrývat mnohá nebezpečí. Své o tom ví i Haruki Murakami. Haruki Murakami opět dokazuje, že nic není takové, jaké se zdá. Tentokrát ve své krátké povídce Podivná knihovna, kterou vydalo nakladatelství Odeon. Podivná knihovna vypráví o mladém chlapci, který se jako obvykle večer chystá do místní knihovny vrátit knihy a jiné si půjčit. Tato cesta je ale jiná; nemá se z ní už nikdy vrátit. V knihovně se totiž setká s podivným ošklivým dědkem, který ho nekonečnými chodbami a zamčenými dveřmi dovede až do sklepní studovny nápadně připomínající celu.

V zajetí vědomostí

Ve studovně se setká s nadpozemsky krásnou dívkou, která neumí mluvit, a tak s ní komunikuje jen prostřednictvím myšlenek, a s mužem v převleku ovce. Účel této zvláštní výpravy mu objasní až ovčí muž. Z cely už se nemá nikdy vrátit zpět - až mladý muž přečte všechny vypůjčené knihy, dědek mu uřízne hlavu a vysaje mu mozek s vědomostmi. „Kdyby knihovny pořád jen půjčovaly lidem vědomosti, tak o ně přece za chvilku přijdou, nemyslíš?" říká ovčí muž mladíkovi a předkládá tak čtenáři jednu z mnoha otázek k zamyšlení.

Příběh obsahuje mnoho fantaskních prvků, jak je u Murakamiho knih již zvykem. Ale ani k hororu nemá tato krátká povídka daleko. Na příkladu knihovny autor čtenářům ukazuje, že ne všechno je takové, jaké se zdá být. I obyčejná knihovna může ukrývat mnoho tajemství a možná, že nevíme ani malou část toho, co se kolem nás děje. Murakami se ale pouze snaží čtenáři klást otázky prostřednictvím příběhu. Je už jen na nás, abychom se nad nimi zamysleli a sami si odpověděli.

Murakami jako mistr záhadných témat

A přesně takový je i konec příběhu – otevřený a plný nezodpovězených otázek. Je tak vhodný pro ty z vás, kteří si příběhy rádi vykládají po svém. My, kteří se s nedokončeným příběhem nespokojíme, už tak rádi nebudeme. Když ale vynechám to malé zklamání, kterému se mi dostalo na konci knihy, příběh sám o sobě je výborný. A také velmi zvláštní, stejně jako všechny příběhy známé z Murakamiho románů. Pokud tedy jeho tvorbu máte rádi, nezklame vás ani Podivná knihovna.

Na konec je třeba zmínit také grafickou podobu povídky. Ještě jedna věc vyjma poutavého příběhu nalákala tolik lidí k četbě Podivné knihovny – a tou jsou ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik, která vytvořila kresby i k další autorově povídce s názvem Spánek. Tyto celostránkové ilustrace tvoří téměř polovinu knihy a skvěle tak ozvláštňují tento surrealistický příběh.

7. prosince 2014 - Studentpoint.cz