Čtenářské recenze

John Lutz - Pulz

Redakce (13.08.2013)
John Lutz - Pulz John Lutz - Pulz

Thrillerový autor Harlan Coben o knize „Pulz“ napsal: „John Lutz ví, jak vás přinutit, abyste se třásli strachy.“ A skutečně ví, o čem mluví. Americký spisovatel John Lutz (*1939), který už má na svém knižním kontě pěknou řádku vydaných titulů, chápe thriller v jeho pravé podstatě, jak už naznačuje samotný termín. Tedy jako vzrušující příběh, jež má námi doslova otřást. A to je přesně charakteristika románu „Puls“.

Nenaleznete v něm hledání sociálních problémů, které vedou ke zločinu, ani traumata způsobená rozvodem rodičů či týráním v dětství. Zde zločinec nevyužil pouze situace, či snad jednal zkratovitě. Zlo v tomto příběhu je bezprecedentní, milující krev, brutalitu a násilí. („Zvedl vykosťovací nůž s dlouhou úzkou čepelí zamazanou od krve. Říkal jsem si, že při tom budeš chtít být při vědomí, prohlásil. Prve to byla taková zábava!") Je to jakoby návrat do počátku devadesátých let už minulého století, kdy knižnímu světu vládly kultovní tituly Th. Harrise jako „Mlčení jehňátek", či „Červený drak".

Děj nás zavede nejprve do roku 2002, kdy je na Floridě převážen do vězení sexuálně vyšinutý masový vrah Daniel Daniella. Ten využije nehody způsobené řádícím hurikánem, vyvraždí doprovod a uteče. Nikdy ho už nenašli, a policie ho prohlásila jako jednu z mnoha obětí přírodní katastrofy. O pár let později se v newyorském Central Parku najde mrtvola, jejíž modus operandi je doslova totožný. A než se stačí policie rozhlédnout, už je tu další vykuchané tělo.

Peklo v New Yorku tedy není způsobené jen letními vedry, ale i vstupem nového dravce na scénu. Bestie, o které si všichni mysleli, že se už smaží někde v pekle. Bestie, která miluje mladé svobodné ženy s hezkou postavou a s velkým poprsím. Aby si s nimi „pohrála“ a nakonec si odnesla na památku podstatnou část jejich těla.

Hrdinou hlavní dějové linie je soukromý vyšetřovatel Frank Quinn, kterého si newyorská policie najala jako profesionála v případech takové typu. Společně se svojí kolegyní Pearl, jež je i jeho milenkou, a dalšími členy jeho agentury, se teď snaží především zjistit, jestli se Daniella skutečně objevil znovu na scéně, nebo se jedná o nějakého jeho zvrhlého napodobitele. Jejich vyšetřování je ale zavede do nečekaných míst a k lidem, ze kterých je lež doslova cítit. A tak nitku po nitce rozplétají záhadu až k překvapivému finiši.

Román „Pulz“ (orig. Pulse, 2012) patří do volného cyklu s Quinnem v hlavní roli. Je to už v pořadí sedmý titul, a určitě jeden z těch nejlepších. Je to mistrovský thriller s kapkou hororu a díky postavám jako soukromý vyšetřovatel Quinn trochu navozuje atmosféru detektivek ze staré drsné školy R. Chandlera. Především to je čtivý příběh, který nikde nezadrhává a pohrává si s vašimi emocemi jako kočka s myší. Příběh, postavy a zlo v nejděsivější podstatě je to, co z knihy dělá bestseller.

V překladu Zuzany Pernicové vydalo ostravské nakl. Domino v roce 2013.

Autorem recenze je Bohdan Volejníček