Čtenářské recenze

Johan Theorin - Mlýny osudu

Redakce (24.11.2014)
Johan Theorin - Mlýny osudu Johan Theorin - Mlýny osudu

Na novou knihu tohoto výrazného představitele severské literatury se prostě nedá netěšit. Jeho napínavé „ölandské“ příběhy s kriminální zápletkou mají vždy i takřka mystický podtext. Hlavní postavou je i tentokrát vysloužilý námořník Gerlof Davidsson, který díky svému vysokému věku pamatuje opravdu hodně.

Jedna ze vzpomínek pochází z doby kdy coby mladý muž v plné síle pomáhá místnímu hrobaři - během pohřbu bohatého statkáře Klosse dojde k nevysvětlitelnému úkazu: z hrobu, kam byla právě spuštěna rakev, zazní tři duté údery. Rakev je otevřena, ale narychlo přivolaný lékař jen potvrdí že nebožtík je skutečně mrtev...

O půl století později vlastní rodina Klossových velkou část ostrova, provozuje rekreační středisko, podnikání se jim daří, ale přesto se občas objeví nějaký ten stín v ráji, který však rodina zdatně zamaskuje a málokdo má byť jen tušení, že něco není tak úplně v pořádku. Stínem je i mohyla pocházející z dob pradávno minulých, jež podle pověstí kolujích ostrovem skrývá poklad, ale i přízrak dávno pohřbeného velmože.

V době, kdy jsou v plném proudu oslavy letního slunovratu přijede na ostrov mezi ostatními hosty i nenápadný stařec - nepozorován podniká s několika spojenci kroky, které začnou zdánlivě bezdůvodnou vraždou člena ostrahy podniku Klossových a další činnost spustí řetěz událostí, jejichž příčinu dokáže Theorin mistrně skrýt mezi řádky a stejně mistrně ji i naznačí, ovšem tak, že pochopit jí čtenář může až ve chvíli, kdy má všechny kousky skládanky na stole a zbývá zasadit poslední kousky.

Jedné letní teplé noci probudí Gerlofa ze spánku bušení na dveře - když otevře, najde na prahu vyděšeného chlapce, Jonase Klosse, který tvrdí, že se dostal s gumovým člunem do cesty lodi na jejíž palubě byl zběsilý šílenec se sekyrou a mrtví námořníci, kromě nich zahlédl na lodi ještě starého muže za sklem kabiny na můstku....

Žádná loď v dohledu není, žádná nechybí, hoch je však skutečně vyděšený a následný výslech potvrdí, že nelže. Zahlédl snad nefalšovanou loď duchů, nebo je vysvětlení daleko jenodušší a přirozené? Gerlof se stejně jako v předchozích knihách pouští do pátrání.

Druhou dějovou linii, (která by v tomto případě klidně vydala na samostatnou knihu) je život Aarona Fredha, jež se svým otčímem Svenem odplují do Nového světa. Spousta evropanů se v době hispodářské krize vydala za lepším životem, ale osud, jež čeká na Aarona je skutečně ojedinělý. Nevím zda bylo pro mě poutavější sledovat životní peripetie této dvojice, nebo hlavní příběh.

Theorin je literární mág - mistr iluze a klamavých náznaků. Čekáte že vytáhne z imaginárního klobouku obligátního králíka, jenže místo toho se vynoří úplně jiné zvíře, někdy i šavlozubý tygr....


Autorkou recenze je Iveta Filanderová