Čtenářské recenze

Jinny Johnsonová - Dinosauři – nalepovací encyklopedie

Redakce (24.10.2011)

Atlasů dinosaurů máme doma už hodně. Ale žádný z nich nemá takové množství samolepek a tak báječné místo pro práci s nimi. Když k tomu přidáme ještě spoustu zajímavostí a čtivě napsaný text, má o zábavu při prohlížení postaráno celá rodina.

Kniha Dinosauři – nalepovací encyklopedie je rozdělena na dvě části. V té první se najdete všechno o nejstarších plazech, kteří byli předky dinosaurů. Nejstarší plazi a Karbonské období, tak se jmenují dvě podkapitolky této části knihy. Najdete tu všechno: kde se tu vzali, jak se lišili od dinosaurů a proč je nakonec dinosauři vytlačili.

Druhá polovina knihy hovoří už o samotných dinosaurech: Triasové období, Jurské období a Křídové období. V každé kapitole najdete kromě základní charakteristiky také několik podčástí rozebírající nejtypičtější zvířata té doby. Tak například Triasové období obsahuje mimo jiné dvoj či čtyřstránky s názvy: Triasová krajina, Život v moři, Příšera z Maastrichtu a Život ptakoještěrů.

Mezi povídání je vždy členěna atlasová dvojstránka, kde jsou popsány jednotlivé druhy dinosaurů s možností dolepit k nim samolepky z přiložených archů. Samolepky jsou očíslované, takže to jde velmi pěkně. O dinosaurech se tu dozvíte nějaké ty zajímavosti a nechybí ani měřítko velikosti vzhledem k člověku.

Kromě atlasu tu k nalepení samolepek najdete i stránky s názvem Panorama. Ty se mému synkovi Gábískovi líbí asi nejvíc. Všechny druhy dinosaurů můžete nalepit do jejich krajiny, jak uznáte za vhodné. A když se vám výsledek nelíbí, jednoduše je přelepíte. Je tu hodně prostoru pro fantazii a také k výuce. Tak třeba učím: „Koukni, tohohle tyranosaura bys měl dát za strom, jinak ho ti ostatní dinosauři uvidí a on nic neuloví.“ A podle nálady pak zůstává tyranský ještěr hladový nebo s vyhlídkou na svačinu.

S knížkou jsme moc spokojení. Gábískovi je teprve pět let a ne všem věcem rozumí, ale pokud máte doma dinonadšence ve věku 8-12 let, je to tak akorát. Obrázky jsou opravdu povedené – jako z dokumentu BBC. A textové pasáže nejsou ani dlouhé, ani složité. I když i dospělí se z téhle knížky dozví ledacos nového, protože zajímavostí o dinosaurech není nikdy dost.


Autorkou recenze je Jana Šrámčíková