Rozhovory

Jennifer a její ženy z kukuřičných polí

Redakce (25.09.2014)
Jennifer a její ženy z kukuřičných polí Jennifer a její ženy z kukuřičných polí

„Vždycky jsem věřila, že literatura může změnit svět,“ říká Jennifer Clementová a jakmile se dozvíte její životní příběh, přestane vám ta věta znít jako prázdná fráze. Tato spisovatelka vlastním slovům vdechuje život.

Její otec je chemický inženýr, mimo jiné velmi aktivní v boji za lidská práva, a maminka je malířka. Oba jsou Američané a Jennifer se narodila ve Spojených státech, záhy se však přestěhovali do Mexika a právě tam Jennifer strávila většinu svého života.

Samozřejmě, můžete tam žít s tím, že se soustředíte na tu hezčí tvář země, na její kulturní dědictví, ohromující historické památky a všechna ta místa, která tak rádi vyhledávají turisti. Nebo se můžete podívat pravdě do očí.

Jennifer v jednu chvíli potkala ženu pocházející z Guerrera, oblasti proslulé chudobou a násilím. Když se jí zeptala, jak se má a jak se jim tam teď všem žije, žena lakonicky odpověděla, že to ujde, prostě se schovávají v kukuřičných polích. A Jennifer ten obraz už nemohla dostat z hlavy. To byla první jiskra, která zažehla její zájem o osudy tamějších žen a která tak vlastně stála na počátku celé knihy.

„Začala jsem tedy jezdit do Guerrera,“ vypráví Jennifer Clementová, autorka Ukradených modliteb, v rozhovoru pro britský Telegraph, „a bylo to super-nebezpečné, protože tam jsou všechny heroinové laboratoře. Chodila jsem do masážních salonů na pláži, ne kvůli masáži, ale abych se těch žen zeptala – co se děje? Kde žijete? Kterými autobusy jezdíte? Protože na staré cestě se odehrávají všechny ty popravy...“

Brutalita se stala všední záležitostí. Některým těmto dívkám a ženám se v podstatě uleví, když se nakonec dostanou třeba do vězení. Tam Jennifer také strávila spoustu času. A povedlo se jí nasbírat mnohem víc příběhů, než co se vešlo do knihy.

Když pak začala psát, ze začátku ani nepomyslela na to, že by tím něco mohla dosáhnout. Teprve po vydání, po prvních nadšených ohlasech a prvních posbíraných oceněních najednou pochopila, že by to přece jen mohl být větší krok, než se domnívala:

„Kdoví, co se stane? Možná se teď mexická vláda konečně zastydí. Nebylo by to skvělé?“

Kniha Ukradené modlitby u nás vychází v nakladatelství Knižní klub, víc informací o tom, co přináší příběh Jennifer Clementové, můžete najít zde.