Čtenářské recenze

Jan Kotouč - Tristanská občanská válka

Redakce (14.03.2012)

Tato část vesmíru nikdy nebyla příliš klidná. Prošli jsme válkou o cenné suroviny a s týmem vědců objevili slabiny jiné rasy. Jenže lidská touha po poznání je nekonečná a stejně tak touha diktátorů po moci. A proto se do tohoto sektoru galaxie vracíme znovu. Proč ? Vy to nevíte ? Občanská válka o Tristan přeci právě začala..

Při čtení úvodních pár desítek stránek se sotva zahřejete a už Vás kniha rovnou vrhne do pozemních bitev. A co že vás vlastně čeká ? Živé a dynamické popisy střetů znepřátelených táborů až po suché dozvuky bitev v podobě stručných sdělení o smrti postav, jež v dané kapitole třeba hrály i chvíli hlavní roli. Dobře prokládaný sendvič, jež Vás udrží u četby až do jejího konce. Tedy přesně řečeno do konce prvního dílu.

Oblíbení i nenávidění hrdinové jsou zpět. A s nimi přišli i zrádci, takže všudypřítomného podezřívání i nenávisti si nelze nevšimnout. Což je ale přesně ta kapka, co dává ději jiskru a mění v kritických chvílích běh příběhu. Nikomu nelze věřit a zrádci mají velmi přátelské tváře. Otázka je jen jedna. Která strana objeví  ty své dříve a dokáže toho využít?

Vlastně musím uznat, že hlavní hrdinové jsou až moc odtažití. Akceptujte je, chápete je, ale to je asi tak vše. Nebudou to Vaši hrdinové. Ne, na to místo přijdou jiní kandidáti. Bezejmenní vojáci, jež často o kapitolu dál padnou a jejich jméno zmizí ve záplavě děje. Dobrá, pár vyjímek bude, ale uznejte, copak lze obětovat veselého machra, který stísněný na malé toaletě bojuje s ochranou místní datové sítě?

Rozhodně nejde o tenké knížky. Vlastně bych mohl říci, že jsou to pořádné špalíky za rozumnou cenu, dokonce v porovnání s jinými v daném žánru snad i více než dobrou. Místa v knihovně si udělejte tedy více než dost. Zvlášť pokud příběh tohoto vesmírného sektoru ještě neskončil..

Co říci závěrem ? Autor nasadil už u první knihy laťku velmi, velmi vysoko, ale pro některé možná překvapivě, je stále schopen se na této úrovni držet. Pokud hledáte dostatečně kvalitní sci-fi od českého autora, pak moc lepších v současnosti nenajdete.


Autorem recenze je David Dvořák