Čtenářské recenze

Jan Drnek - Země zaslíbená - Mystifikované dějiny národa českého

Redakce (04.11.2011)

Kouzlo minulých časů tkví v jejich neměnnosti. Stohy sepsaných knih nám vyprávěly, jaká byla historie, jakou měla příchuť a jak to vše dopadlo. A napadlo vás někdy text takové knihy změnit, nebo alespoň o tom popřemýšlet? Pokud ano, pak vítejte.

Historie vždy patřila mezi mé záliby, ba co více, domníval jsem se, že ji i docela dobře znám. Jak hluboce jsem se mýlil… Ne, jen žertuji, ale pokud si chcete tuto knihu užít tak, jak to jen jde, budete muset dávat hodně pozor na to, co čtete. Hlavně po prvních pár stránkách každé kapitoly, protože tam už může přijít změna velmi rychle. Jaká změna? Dobrá, nebudu vám vyprávět děj, jen nakousnu strukturu pro pochopení toho, o čem píšu.

Každá kapitola je část dějin našeho národa. Začnete číst vždy od určitého období a klidně procházíte událostmi, jež většinou znáte. Text svižně sepsaný, žádná archivální nuda. Občas proložený detaily, jež přiblíží dobu o něco více, než jak známe z učebnic dějepisu. A pak to přijde. Čtete historii, čtete historii a najednou čtete fiktivní historii… Bum… Jako zničující rána z čistého nebe. On to není jen obyčejný historický dokument?

V ten okamžik si uvědomíte, že něco není správně. Nedopadla náhodou ta bitva jinak? Zabil ten správný bratr toho druhého tak, jak se píše v odb(p)orných knihách? A hned se vracíte zpět hledajíc bod, kde historie odbočila. Když ho najdete, spokojeni se svými znalostmi, si pak dále klidně vychutnáváte pokračující fikci a možný vývoj českých zemí. To vše až do konce kapitoly, protože pak přijde nová kapitola, s ní nové období a samozřejmě následně nová fikce.

Právě v tom je to kouzlo této knihy, co Vás chytne. Nejdříve svedete boj svých historických vědomostí s dobře napsaným dějem. Samo o sobě silná výzva, protože odbočení nejen že není na první pohled patrné, ale dokonce se celkem vtipně maskuje do bezvýznamného detailu. Jenže kamínek ke kamínku a za dvě stránky se strhne lavina událostí, které změní podobu světa. Ať už máte jakékoli vědomosti, čeká vás následně zajímavě pojaté pokračování dějin ve stylu, co by se stalo, kdyby

Fiktivní pokračování každé kapitoly jsou věrně napsaná ve stylu pravdivé historie a přitom docela záživné, zvláště pak v závěrech, ke kterým autor dochází. Někde se s autorovým závěrem shodnete, jinde zase možná namítnete, že by to bylo jinak. Místa pro názor i fantazii je zde více než dost.

Nevím, zda je to tím, že mám raději starší historické epochy, ale jak postupoval autor více k současnosti, tím více jsem s ním v možných úvahách nesouhlasil a připadalo mi, že tam vnáší i něco ze svého, mimochodem často kritického, pohledu na danou dobu. To je asi jediné, čistě subjektivní mínus. To, jaký si na knihu uděláte názor vy, je už tedy jen čistě na vás samotných, případně tak trochu na vaší znalosti historie.

Historie / Fiktivní historie ( Naše vojsko 2011 ) , Hodnocení : 8 / 10

Autorem recenze je David Dvořák