Aktuality

Jak stvořit bestseller? Pište o Bohu

Redakce (09.08.2013)

Vychází druhá kniha W. P. Younga, jmenuje se Křižovatky. Jeho debut Chatrč ovládl žebříčky. Na serveru Amazon.com napsali fanoušci ke knize Williama Paula Younga Křižovatky přesně 975 komentářů a hodnocení. Knize dali čtyři a půl hvězdičky z pěti a většina z nich tvrdí, že Křižovatky jsou ještě lepší, než byl Youngův debut Chatrč. Čeští čtenáři se teď mohou přesvědčit, Knižní klub Křižovatky vydává v edici Světový bestseller.

Chatrč napsal syn misionářů Young pro svých šest dětí a pro děti přátel, v románu jim chtěl přiblížit svůj pohled na Boha. Jenže přátelé naléhali a chtěli další kopie – autor jich nakonec vyhotovil celkem patnáct a rozdal je.

Některé se dostaly k redaktorům do nakladatelství, ale nenašel se nikdo, kdo by Chatrč vydal. Younga odmítli celkem šestadvacetkrát. Nakonec román vyšel svépomocí v nakladatelství, které si Youngova rodina kvůli knize založila. Reklama je stála všeho všudy dvě stě dolarů. A dodnes se prodalo přes osmnáct milionů výtisků. „V Česku jsme Chatrč vydali dva roky po originálu a její prodej dělá dvaatřicet tisíc kusů,“ říká Denisa Novotná z Euromedií, pod než Knižní klub spadá.

V čem tkví úspěch Chatrče? Není dogmatická a víc než Bohem se zabývá tragédií člověka tváří v tvář zlu a možností odpuštění. Byť řada kritiků zpochybnila literární kvality díla, kniha zasáhla tisíce věřících i nevěřících čtenářů a dočkala se i filmového zpracování.

Jenomže Chatrčí příběh nekončí. Young začal už krátce po prvním úspěchu čelit výzvě, zda je schopen napsat další román s tak intenzivním dopadem. A vloni v listopadu vyšly Křižovatky.

Příběh vypráví o bohatém, sebestředném a paranoidním muži jménem Anthony, který se po pádu na hlavu ocitne v kómatu. Nejprve si myslí, že je po smrti, ale jeho mysl se ve skutečnosti odebrala do nehostinné krajiny, kterou si sám stvořil v mysli a která je jeho obrazem. Tam se setkává se svým průvodcem a začíná pracovat na změně.

Čtenáři tvrdí, že kniha je jednoduše boží – protože v ní jde opět o hledání a nacházení Boha.

„To, co popisuji v Křižovatkách, někteří nazývají život po životě, ale pro mě osobně je to plnohodnotná součást kontinua lidského údělu. Vybral jsem si ho, protože je to obrovský, nedefinovaný a nejasný prostor. Nevíme, co se tam děje nebo jak tam plyne čas, přitom je ten prostor skutečný,“ říká autor.9.8.2013  Mladá fronta DNES