Recenze

Hrozivý hněv holčičích hipsterů

Redakce (07.08.2013)
Hrozivý hněv holčičích hipsterů Hrozivý hněv holčičích hipsterů

„Nenápadné holky nikdy nepíšou dějiny.“ Tak zní deváté přikázání manifestu magorů, potrhlíků, výstředníků, prostě těch, kteří nikam nepatří nebo nechtějí patřit.

Manifest na svém blogu sepsala sedmnáctiletá Jeane Smithová, majitelka té nejšílenější sbírky šílených šatů na světě, občasná sloupkařka pro britské deníky a nesmírně populární uživatelka Twitteru. A taky studentka na jedné obyčejné střední škole plné obyčejných kluků a holek.

Jeane se od svých vrstevníků liší. „Jsem předčasně vyspělá. Co dělám já teď, budou ostatní dělat tak za dva roky,“ vysvětluje na konferenci o generaci dnešních teeangerů. Ne že by ji ostatní pro její výjimečnost dělali ze života peklo nebo se s ní nechtěli přátelit. To spíš Jeane se spolužákům vyhýbá, neboť jsou podle ní hloupí a bez názoru. Jeane je na svou odlišnost hrdá, stejně jako na své pestrobarevné punčochy a na fakt, že žije v londýnském bytě úplně sama. Dává však svou inteligenci a originalitu tak nevybíravým způsobem, že se jí všichni bojí a vyhýbají obloukem.

„Nenávidím Jeane Smithovou! Nesnáším ty její stupidní šedě nabarvené vlasy a nechutné polyesterové šaty. Nesnáším, jak se snaží vypadat co nejmíň přitažlivě a zároveň chce, aby si jí všichni všímali.“

A tak, přestože má přes půl milionu followerů na Twitteru a jeden z nejčtenějších britských blogů, často se cítí osamělá. Po večerech si připravuje materiály na přednášky o své generaci, po kilech pojídá bonbóny Haribo a virtuálně radí tisícům následovníkům, jaká barva vlasů je nejšílenější, nebo kde najít ta nejlepší videa štěňat na snowboardu (každý miluje videa štěňat na snowboardu!).

FOAno, i taková hipsterka jako Jeane má kluka. Nevýrazného zrzka jménem Barney, jenž se ji pomalu bojí políbit, natož aby jejich vztah pokračoval někam dál. Bloggerka a „hlas své generace“ se tím však příliš netrápí. Do chvíle, než uvidí, že Barney tráví podezřele mnoho času se Scarlett, přítelkyní školního šampiona Michaela Leeho.

Michael Lee je všechno, čím Jeane opovrhuje: hezky oblečený, upravený a oblíbený skutečnými lidmi z masa a kostí. Jediná věc, kterou mají společnou, jsou nevěrní bývalí partneři. Tak proč se Jeane během jedné slabé chvilky přistihne s jazykem v jeho puse?

Hipsteři jsou velice výrazná subkultura dneška. Sarra Manningová se je proto rozhodla zvěčnit ve svém generačním románu o dětech narozených před začátkem milénia. Na svěžím romantickém příběhu ukazuje, že ačkoliv je skvělé se lišit a vyčnívat, nemělo by to být za cenu samoty.

AdorkableAdorkable je oslava kultury mladistvých, kterou neprodukují nadnárodní řetězce, které nám prodávají spoustu šuntů, o které nestojíme nebo je nechceme. Adorkable znamená strhat si značky z oblečení nebo je zamalovat fixkou na textil.
Posíláme si poštou dopisy a namixovaná cédéčka.
Radši pečeme koláčky a prodáváme je, než abychom si kupovali vaše předražené Krispy Kremes.
Nestojíme o vaši rychlou, upocenou módu.
Naučíme se šít si šaty sami.
Nechceme poslouchat hudbu, kterou nám vyberou tlusté prsty producentů bez vkusu. Když nemůžeme nahrávat nové věci sami, objevujeme kouzlo starých písní, které se nikdy nedostaly na žebříčky nejoblíbenějších.
Ale nejvíc ze všeho nechceme žádné mrňavé, ubohoučké budoucnosti, které pro nás chystají naše vlády a naši rodiče. Žijeme své vlastní sny.
Takže Adorkable už není jen o mně, je to volně propojená, neorganizovaná síť lidí, kteří přemýšlejí podobně jako já, lidí, které ostatní možná zašlapávají do země za to, jak myslíme a jak vypadáme, a protože se nebojíme být tím, kým jsme – ale Bože, my se díváme přímo ke hvězdám.