Čtenářské recenze

E. L. James - Fifty Shades Darker 2 / Padesát odstínů temnoty

Redakce (09.08.2013)
E. L. James - Fifty Shades Darker 2 / Padesát odstínů temnoty E. L. James - Fifty Shades Darker 2 / Padesát odstínů temnoty

První díl této trilogie jsem si přečetla ze zvědavosti, zda je oprávněný ten humbuk, který se kolem ní strhnul. Někdo vychvaloval až do nebes, někdo označoval knihu za čistý brak. Pak si má čtenář vybrat, že. Po druhém už jsem sáhla cíleně. Jamesová dosáhla svého, zajímalo mě, jak to bude dál….

Autorka zvolila ožehavé téma – vždyť o sexu se toho v takzvaně slušné společnosti mnoho nenamluví, je to stále tak trošku tabu. A kniha věnující se dokonce různým specialitkám, (co kniha, hned tři knihy!), no docela velké sousto na čtenářku, zvyklou na popisy nejvýše nějakého toho vášnivější políbení, či objetí.

Motiv sexu s nádechem zkaženosti provokuje a dráždí, ale na druhou stranu - v pozadí toho všeho klíčí láska jako trám. Silná, bezpodmínečná, cennější o to, že se kolem Christiana Greye rozprostírá mnoho temných stínů a Ana musí být schopná pochopit, co a jak trvale tyto stíny vrhá.

První díl končí rafinovaně ve chvíli, kdy Ana Christiana opouští - no kdo by nechtěl vědět, co bude dál? Druhý díl uťala Jamesová v ještě vypjatějším okamžiku. Ve chvíli, kdy je jasné, že se ti dva milují, neumí si představit svůj další život jeden bez druhého a zdá se, že v dáli jsou slyšet svatební zvony, tak právě tehdy se nad jejich počínajícím štěstím začínají stahovat temné mraky, o jejichž existenci nemají nejmenší tušení.

Padesát odstínů temnoty určitě není čtení pro puritány, občas se popisy sexuálních praktik pohybují na hranici vkusu, ale na druhou stranu, co je špatného na poznávání možnosti rozkoší, jež nám může poskytnout vlastní tělo? (Notabene, s někým, koho miluji, a kdo miluje mě.)

Ana ke svému překvapení zjistila, že i ona má své odstíny šedi a že její touhy nejsou jen vanilkové, jak si doposud myslela a Christian se pomalu začíná vymaňovat z područí moci svých šerých zón a  snaží se vyjít do světla.....

Četla jsem kritiky na chudou slovní zásobu, opakující se spojení slov, plytký příběh a já nevím, co ještě. Vážení, vždyť tato kniha neaspiruje na zařazení mezi světovou klasiku! Je to jen oddechová literatura, tak buďme shovívaví!

A kdy že vyjde trojka? Už začátkem září….


Autorkou recenze je Iveta Filanderová