Rozhovory

Dvoustý svazek edice bude zase patřit J. Marsému

Redakce (29.04.2011)

Jsou knižní edice, které lze bez nadsázky označit za literární pokladnice. U nás mezi ně bezesporu patří edice Světová četba, kterou vydával Odeon (vyšlo téměř 600 svazků). Znovu oživený Odeon na tuto edici navázal značkou novou - Světová knihovna. První titul vyšel v září 2000. Téměř přesně za deset let - v září 2010 - již počet svazků edice čítal rovných sto. Jindřich Jůzl, šéfredaktor Odeonu, se svěřil s rychle uplynulým vydavatelským časem i budoucností úspěšné edice.

Prvním svazkem edice Světová knihovna se staly Prchavé okamžiky kanadské autorky Anne Michaelsové. Téměř přesně deset let poté se na pulty knihkupectví dostal svazek s pořadovým číslem 100, a to Dívka se zlatými kalhotkami katalánského spisovatele Juana Marsého.

Jenže vydavatelský čas Odeonu se nezastavil; do konce února 2011 se edice rozrostla o další dvě knihy a do konce roku by měla už čítat přes 120 položek. Ještě připomeňme, že od 25. svazku má Světová knihovna přitažlivé kabáty obálek z dílny grafika Pavla Hracha. I zde tedy existuje jistá paralela s edicí Světová četba, která se pyšnila strohou, ale výraznou grafikou Františka Muziky.

Jako 100. svazek edice Světová knihovna vyšla Dívka se zlatými kalhotkami Juana Marsého. Byl v tom nějaký záměr?

Byl to záměr i náhoda zároveň. Jako 50. svazek vyšel Marsého román Ještěrčí ocásky. Když se blížila ta stovka a další Marsé už byl přeložený, tak volba padla logicky na něho. Je to vhodné dílo - Dívka je takovým jistým románovým ohlédnutím, bilancováním let minulých.

Odeon už vedete 10 let. Jaká byla původní představa a co se za tu dobu změnilo, co zůstalo?

Na začátku jsem si myslel, ze vydávat knihy pod touto značkou půjde skoro samo, že je to samospasitelné. Nebylo, vybudovat znovu Odeon byla opravdu tvrdá práce. Představa byla nebýt ve ztrátě. Tak tomu rozhodně není, obrat je slušný, Odeon vydělává. Mě samého překvapuje, jak rychle jsme dospěli k číslu 100 a jaké to jsou vesměs povedené knihy. Kromě jiného na tom mají určitě podíl i obálky, které připravuje Pavel Hrach.

Na které autory a texty může být Odeon nejvíce hrdý?

Autoři nebo jejich texty se po letech vracejí různými cestami a oklikami. Kdysi dávno vyšla Joanna Scottová a kniha zůstala trochu stranou, ale nedávno o ní prohlásil Chuck Palahniuk, že je to jeho oblíbená autorka.

Jsem rád, že u nás také vyšel poprvé Michel Faber a jeho Pod kůží. Mluvit o Chabonovi a Murakamim je asi zbytečné… Jsem pořád hrdý na to, že jsme měli původní doslov od Milana Kundery ke knize povídek Reného Depestra, že vyšel pozoruhodný román Gordon dnes již zesnulé Edith Templetonové, která je původem z Čech.

Neměl bych zapomenout ani na úspěch Hodin Michaela Cunninghama… Nebo Alabama songu. Však se dnes o Zeldě a Fitzgeraldovi vydávají i komiksy! Stejně tak považuji za dobrý krok vydání nových překladů klasických věcí - Paní Dallowayové, Mistra a Markétky, Vojny a míru…

Kteří autoři se pro vás stali komerčně nejúspěšnějšími?

Mimo edici Světová knihovna to jsou samozřejmě García Márquez a John Irving. Ve Světovce jsou jimi Michael Cunningham, Haruki Murakami, Michael Chabon, Chuck Palahniuk, Jonathan Littell nebo Ian McEwan. Úspěchu jsme se ale dočkali i s debutanty; dobře si vedou Paolo Giordano a Sofi Oksanen. A velice se dařilo i české autorce - fenomenálního Roku kohouta Terezy Boučkové se prodalo 50 tisíc výtisků!

Čím si vysvětlujete, že se z Haruki Murakamiho stal u nás takový fenomén? Murakami vychází ve 42 jazycích a to číslo roste. Ostatně seznam je na wikipedii. Je to globální autor s globálními tématy. Láska, smrt, touha atd. Píše jednoduše, používá archetypální motivy. Je přijatelný pro nejširší čtenářskou skupinu obyvatel bez ohledu na věk, pohlaví a vzdělání… Možná by byl ideálním politikem!

Kdybyste chtěl charakterizovat edici Světová knihovna, kterými pěti slovy by se dala podle vás nejlépe vystihnout?

Zalknutí, Blázinec, Třenice, Peklo? A to páté slovo… Očista?

Jakých bude dalších 100 svazků Světové knihovny? Plánujete se vydat stejným směrem, jako doposud?

Číslo 200 bude zase patřit Marsému, to už je rozdané! Až dostane Nobelovku, budeme ho ale muset přesunout do jiné edice… Ten směr bych viděl zhruba stejně jako dosud, ačkoli kdo ví? Za pár let mohou všechno převálcovat elektronické knihy. Nebo nastane konec světa?


20.4.2011  GRAND BIBLIO