Čtenářské recenze

Detektiv Michael Crow – Klauni

Redakce (24.11.2014)

Červený nos, výrazné líčení, barevné vlasy i oděv. To je neodmyslitelná postava z dětství – klaun. Humorná figurka z oslav, manéží nebo hraček nejen pobaví, ale někoho i spolehlivě vyděsí. Lidí, kteří trpí tzv. coulrofobií (strachem z klaunů) je velká řádka, a kdo ví, možná na tom má i kousek podílu mistr hororu Stephen King se svým slavným a proklatě děsivým klaunem To. Nově ovšem jako klauni vypadají oběti zákeřného vraha, který operuje v ulicích New Yorku…

Právě klaunský motiv si vybral pro svoji zápletku spisovatel Ian Dachs do knihy Detektiv Michael Crow – Klauni, kterou nedávno vydalo nakladatelství Fragment. Ač se příběh odehrává za „velkou louží“ a autor má cize znějící jméno, jde o knihu domácí tvorby. Za pseudonymem Ian Dachs se totiž skrývá známý český textař a scénárista Ivan Hladík.

Dějištěm jeho příběhu je již zmíněný New York, kde začal neznámý vrah zabíjet injekční stříkačkou, naplněnou smrtícím koktejlem. Tato látka oběť paralyzuje a během několika vteřin jí přivodí krutou smrt. To ale vrahovi nestačí, proto následně svoji oběť ještě nalíčí a na hruď jí napíše slovo „klaun“.

Mrtvých přibývá a policista Michael Crow má před sebou se svou partou pořádně těžký úkol. Vrah si dává velký pozor a na místě činu nezanechává žádné stopy, pouze svůj rukopis. Záhy se ukáže, že oběti váže jistá spojitost, která se dotýká i Michaelovy partnerky – psycholožky Anne Shawové… Anne tak může být klidně další na řadě…

Ian Dachs už od začátku jistým způsobem podsouvá čtenáři horký tip na pachatele. Jistotu, že ona postava je skutečně vrahem, ovšem nemáte. Postupem stránek se ukazuje, že za vším je o něco víc… Přesto zběhlý čtenář detektivek pravděpodobně na celkové rozřešení přijde sám o něco dříve, než s tím vyrukuje na světlo autor.

Na tom ale nijak výrazně nezáleží, protože Ian Dachs si díky stylu dokáže i tak udržet čtenářovu plnou pozornost a zájem. Vypráví v rychlém, svižném tempu, poutavě a s jiskrou. Jisté překvapení přichází nečekaně na straně 149, kde „klaunský případ“ končí. Počáteční lítost ale brzy přejde.

Na zbylých 100 stranách se autor vrací v čase zpět a servíruje čtenáři jako přídavek jednu z předchozích akcí Michaela Crowa. - „duchařský“ případ sekty Věčného řádu, jejíž dva členové spáchali sebevraždu. Právě toto vyšetřování svedlo Michaela poprvé dohromady s Anne, a čtenář má tak možnost poznat, jak se jejích společný vztah vyvíjel od samotného začátku.

Tato část s názvem Druhý pohled nenabízí už tolik napínavou detektivní zápletku jako první příběh Klauni, ale zase vypráví o smrti, duši zemřelých, což se obou hrdinů začne silně dotýkat i osobně…

Kniha Klauni se čte příjemně, děj běží v rychlém tempu, skoro jako by se odehrával na televizní obrazovce. Snad v budoucnu vyjde i další případ tohoto sympatického detektiva.

Autorka recenze: Eva Šamánková

* * * * *