Aktuality

Dan Brown? Zapomeňte! Je tady Sam Christer.

Redakce (26.03.2012)

Konspirace. Tajná společenství. Proroctví, vyplouvající na povrch z hlubin věků. Konspirační literatura řešila už mnohé. Obrazy Leonarda da Vinci, osud Máří Magdalény, Atlantidu, egyptské pyramidy, mayské předpovědi konce světa. Stonehenge zatím stálo mimo hlavní proud zájmu. Ano, stálo. Sam Christer si Stonehenge vybral za téma svého strhujícího debutu Odkaz Stonehenge.

Sam Christer. Pokud vám toto jméno zatím nic neříká, zbystřete. Loni debutujícího anglického autora zahraniční média pasovala do role nového Dana Browna. Ano, toho Dana Browna. Autora Šifry mistra Leonarda, Andělů a démonů, Digitální pevnosti, Anatomie lži a Ztraceného symbolu.

Zápletka Christerova debutu si zahrává s myšlenkou existence sekty zasvěcené ochraně prastarého Stonehenge. Na samém začátku knihy, v den letního slunovratu, je dle pradávných rituálů obětován člověk. Lidská oběť ve dvacátém prvním století. V podstatě ve stejný okamžik spáchá sebevraždu profesor Nathaniel Chase, archeolog a známý hledač pokladů. Zanechá po sobě dopis na rozloučenou a desítky deníků, psaných nesrozumitelným jazykem. Adresátem je Gideon, jeho syn, s nímž se celé léta nestýká a který přijíždí do otcova honosného sídla právě ve chvíli, kdy se tam někdo pokouší vloupat. Přišel si někdo pro otcovy deníky? Gideon postupně odhaluje společně s policistkou Megan Bakerovou spiknutí, v jehož středu stojí sekta, vzývající kult prastarého společenství. Jejím cílem je obnovit za pomoci lidských obětí duchovní moc kamenů ve Stonehenge. Další krvavé obřady mají přijít už brzy, Gideon musí rozluštit otcovy zápisky co nejrychleji…

Sam Christer, podobně jako Rosamund Luptonová, autorka thrilleru Sestra, přichází do Česka poprvé. Čtenáři zatím neměli možnost seznámit se s ním, osahat si jeho knihy, sžít se s jeho příběhy. Pokud váháte, vězte, že prvotina Sama Christera Odkaz Stonehenge (původním názvem Stonehenge Legacy) patří k nejprodávanějších thrillerům ve Velké Británii, byla vydána ve 33 zemích a recenze o ní říkají, že v sobě spojuje vypravěčské umění Dana Browna, akční barvitost Indiana Jonese a sílu detektivek Patricie Cornwellové.

Odkaz Stonehenge patří do kategorie „must read“ (musíte přečíst). Napínavý příběh, téměř filmové scény (autor nezapře, že je televizním producentem), téma, které budí pozornost. Sam Christer odvedl dobrou práci. Na Dana Browna, přinejmenším pro tento okamžik, zapomeňte. Je tady Sam Christer.

autor: Marcel Kupka

Prohlédněte si booktrailer: