Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Vesna Tvrtković - Idioti 21. století

Kamila Ševčíková (30.08.2017)
Idioti 21. století Idioti 21. století

Kniha pojednává o mladíkovi jménem Miki, který se živí jako novinář. Na základě zkušeností se svou milenkou, kterou vědomě manipuluje, se rozhodne, že by mohl vyzkoušet experiment rozšířit na své přátele. Tyto lidi nazývá Idioty. Pokusí se je vysvobodit z jejich „idiotství“, tedy přílišného altruismu, a vnutit jim svůj pragmatický pohled na svět. Vytipuje si čtyři lidi ze svého okolí, dva muže a dvě ženy, se kterými má blízký vztah.

Vtipnou sociální satiru Idioti 21. století naleznete za výhodnou cenu zde: https://www.bux.cz/svetova-soucasna/idioti-21-stoleti-1

Prvním Idiotem je Sandra, kterou chce Miki dostat do postele. Druhým Idiotem měl být Alan, Mikiho profesor z gymnázia. Chytrý a vzdělaný muž, který si ale nedokázal zjednat respekt u kolegů a studentů. Trpí asomatognozií (pacient si neuvědomuje půlku svého těla, považuje jej za cizí). Miki Alana kvůli této nemoci vyřadil ze svého experimentu. Třetím Idiotem se stala Mikiho lékařka, žena kolem padesátky, která si na každého pacienta udělá dostatek času.
Posledním z Idiotů je Daniel, Mikiho nejlepší kamarád z dětství. 

Hlavní postava Miki je osamocený zakomplexovaný mladý muž, uzavřený před celým světem, který se snaží manipulovat s lidmi, kteří ho mají rádi (nakonec manipuluje pouze s Danielem a Sárou). Miki mi byl nesympatický už od samého začátku, i když se časem ukáže, co za jeho chováním stojí. Miki se na základě špatné životní zkušenosti se ženou uzavřel před okolním světem a po dobu asi dvou let žil v osamocení. Když se rozhodl, že napíše o svém experimentu, příběh dostal na obrátkách. 

Když není šťastný on, nemůže být vlastně nikdo jiný. Chtěl své blízké uvrhnout do stavu, ve kterém se nacházel on sám. Zatímco se po dobu dvou let zabýval sám sebou a svým trápením, život jeho rodiny a přátel plynul a on nestihl zaregistrovat spoustu věcí, které se kolem něj děly.

Na konci dochází k rozuzlení, kdy jeho přátelé najdou jeho zápisky o experimentu a situaci vezmou do vlastních rukou. Podaří se jim Mikimu podivný pokus odpustit? Nebo nakonec opravdu vyhraje jeho přesvědčení, že praktický cynismus je nejužitečnějším přístupem k životu? 

Kniha o 170 stránkách je čtivá. Poukazuje na problém dnešní doby, kdy na základě špatných zkušeností člověk kope kolem sebe, uzavírá se a neumí si v dané situaci poradit, ale naznačuje i cestu ven. Příběh je poutavý a rozhodně doporučuji k přečtení.