Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Stephen King: Colorado Kid

Karin Novotná (05.09.2017)
Colorado Kid Colorado Kid

Tentokrát (tady by se hodilo napsat spíše "onehdy v roce 2005", kdy kniha v Americe vyšla) brnkl mistr na jinou strunu a místo obsáhlého románu plného detailů nám předhodil novelku na jedno letní odpoledne u vody.

Colorado Kida a opravdu hodně dalších knih od velmistra hororu najdete zde: https://www.bux.cz/autor/5648-king-stephen

Celá kniha je koncipována především jako vyprávění dvou starých novinářů o pětadvacet let starém případu, který zahýbal jejich malým ostrovním světem a dodnes nejenže nebyl vyřešen, ale stále jim nedá spát. Navíc si uvědomují, že už se odpovědi nemusí dočkat. S nimi sedí studentka žurnalistiky, kterou do celého případu okolo Colorado Kida zasvěcují (a zároveň ji zkouší).

Čtenář je tedy se stážistkou na jedné lodi a postupně odkrývá tajemný příběh plný "možná". Co se před čtvrt stoletím stalo muži, jehož tělo našli sedět na pláži u odpadkového koše bez dokladů, bez identity?
 
Milí staříkové s vlídnýma očima působí trochu jako pohádkoví dědečci. Rozhodně jsou zábavní a vzhledem k jejich dlouholetému přátelství se ve vyprávění skvěle doplňují. Mladá studentka k nim samozřejmě obdivně vzhlíží, ale pro čtenáře už tak zajímavá není.
 
Jestli mám něco vyzdvihnout, je to v první řadě obálka. Třeba mě za to kamenujte, ale je prostě slušivá a člověka zaujme. S obsahem už to tak slavné bohužel není. King je samozřejmě král všech králů, mistr nad mistry, kterému to prostě píše a umí vás vtáhnout do krásy vyprávění a nakonec, když vás opustí, jen obdivně zíráte. Tentokrát vás na konci spíš pustí z výšky a nechá vás si odřít kolena. Ale to mi vůbec nevadilo! Ne každá hádanka má řešení.

"Hlavní články jsou dobré příběhy, protože už skončily."
"Přesně tak!" vykřikl Vince a rozzářil se. Vymrštil ruce do vzduchu jako kazatel uzdravující chromého. "Mají řešení! Mají závěr! Ale mají příběhy začátek, prostředek a konec i ve skutečném životě, Stephanie? Co vám napovídají zkušenosti?" 

A po dočtení, pokud jste četli pozorně, vám budou před spaním v hlavě vířit otázky okolo Colorado Kida. Bohužel ten hlásek šeptající: "Tak schválně, co myslíš? Jak se to stalo? Proč?", poměrně brzy utichne. Mám pocit, že kdyby Colorado Kid vyšel v nějakém větším povídkovém souboru, zapadl by mezi ostatní a určitě bych si našla jiného favorita. Scházelo mu napětí, akce, šokující pointa. Tady šlo čistě o radost z vyprávění a naslouchání. A jako vždy se o výslednou podobu jistě zasloužily kouzelné prsty překladatelky Lindy Bartoškové.
 
Knihu bych doporučila Kingovým fanouškům, kteří už mají načteno. Colorado Kid není tak dobrý jako Lunapark a už vůbec ne tak dobrý jako třeba Mlha nebo Osvícení. Ale fanoušci zhltnou cokoli nového tak jako já, mlsně se olíznou a zvolají: "Ještě!". A vy, které King ještě nezískal na svoji stranu, zkuste si nejdřív přečíst něco výše zmíněného.
 
Převzato z blogu http://karinga.blog.cz