Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Simone van der Vlugt - Půlnoční modř

Alena Kovářová (26.01.2018)
Půlnoční modř Půlnoční modř

Každý zná keramiku s působivou, hlubokou modří na bílém podkladu s tradičními motivy. Období druhé poloviny 17. století přineslo vznik původní delftské keramiky, která se stala oblíbenou a vyhledávanou převážně vyšší společností. Jak vypadal život lidí, kteří vytvářeli takovou krásu, nám přiblíží životní osud nadané malířky Catrijn.

Knihu Půlnoční modř u nás najdete za výhodnou cenu zde: https://www.bux.cz/historicke-romany/pulnocni-modr

Mladičká Catrijn se na vesnickém posvícení zaplete se čtyřicátníkem Govertem. Když zjistí, že je v očekávání, provdá se za něho. Manželství se jí ale stane noční můrou. Ze sympatického muže, který ji tak okouzlil, se stává tyran. Holduje alkoholu a mlátí svou mladou ženu na potkání. Catrijn vždy snila o životě ve městě, chtěla malovat - ale její situace je bezvýchodná. Po roce manželství, ve kterém přišla o synka a poznala jen tvrdou práci na statku, nečekaně ovdoví. Prchá do města, kde chce přijmout místo hospodyně, ale smůla se jí lepí na paty. Ještě ani nestačila k novému zaměstnavateli nastoupit a už je bez práce.

V hostinci u přátel se poznává s charismatickým Mattiasem van Nulandtem, který ji doporučí práci u svého bratra Adriaena v Amsterdamu. Adriaen je ředitelem Východoindické společnosti. Se svou manželkou Brigittou žijí ve velkém domě a Catrijn si brzy za svou práci získá uznání u obou manželů. Brigitta věnuje veškerý svůj čas malování. Její zálibu podporuje i manžel, který však ví, že manželka nemá žádný talent. Domluví jí hodiny malování u žáka mistra Rembrandta. Catrijn se splní sen, když smí doprovázet manžele do Rembrandtova ateliéru i následně, když smí sledovat lekce malování své paní. Nečekané okolnosti donutí Catrijn prchnout z Amsterdamu. Dostává doporučení k Adriaenovu bratrovi Evertovi, který hledá výpomoc ve své úspěšné keramické dílně v dalekém Delftu. Catrijn se otevírá cesta ke splnění snů. Přijme nabídku stát se malířkou keramiky a svým talentem a nápady pomůže na svět nové technice, která se stane vyhledávaným artiklem. Když Catrijn zažívá největší štěstí a úspěchy, přijde neštěstí v podobě výbuchu muničního skladu, který poznamená život celého města. I Catrijn se osobně dotkne. A aby toho nebylo málo, od jihu se blíží mor, který se nevyhne ani Delftu.

V životě Catrijn nepřijdeme ani o osudové muže. Smrt prvního manžela Goverta ovlivňuje život hlavní hrdinky ještě mnoho let. Ani náklonnost k obchodnímu cestujícímu Mattiasovi nemůže být pro Catrijn příslibem stálého a naplněného společného života. Cestu ji zkříží i další muži, kteří budou mít velký vliv na její životní štěstí i problémy.

Román čerpá ze skutečných historických faktů ohledně vzniku proslulého keramického stylu. I když hlavní hrdinové jsou pouze smyšlenými figurami, setkáme se zde se spoustou reálných historických osobností. Děj románu v sobě skrývá nejen historická fakta, ale překvapivě i akční a napínavé scény. Román je pojatý v přímé dějové linii, ve velmi svižném tempu a sekunduje mu zdatně použitá ich forma vyprávění.

Milovníky emociálních prožitků tato kniha asi úplně neuspokojí. Jsou zde sice některé momenty, které se mohou dotknout čtenářovy duše, ale román je především postaven na líčení děje. Po této stránce se nedá knize nic vytknout. Má spád a čte se velmi dobře. Jsou zde sice místa, která se dají předvídat, ale celkovému dojmu z knihy to neublíží.

Román bych doporučila všem, kteří mají rádi ženské hrdinky, které si jdou za svým cílem. Milovníci historických románů zde najdou řadu faktických reálií, mezi kterými jsou obratně zakomponované životní osudy našich postav.

Až navštívíte muzeum a uvidíte půvabnou delftskou keramiku, vzpomeňte si na životní osudy Catrijn. Nebudete potom obdivovat pouze krásu výrobku, ale budete přemýšlet i o životě umělce, který takovou nádheru stvořil.