Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Sarah Flint - Maminčin mazánek

Pavla Velehradská (24.10.2017)
Maminčin mazánek Maminčin mazánek

Po přečtení příběhů jako je Maminčin mazánek, mrazivých tak, že vám vlasy vstávají hrůzou na hlavě, si vždy říkám, kam na ty náměty spisovatelé chodí. U této autorky je to ale více než jasné, třicet pět let pracovala u Metropolitní policie v Londýně (kde se jistě setkala s nejrůznějšími hrůzu nahánějícími případy). Britská spisovatelka, která se skrývá pod pseudonymem Sarah Flint, se po letech strávených u policie rozhodla naplno věnovat psaní. A dobře udělala.

Maminčin mazánek se u nás skrývá tady: https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/mamincin-mazanek
 
Spisovatelka vdechla život sympatickému detektivu konstáblovi Charlie Staffordové, která dostala za úkol dopadnout únosce matky a syna. To ale ještě netuší, že unesených dvojic bude víc a času málo. Kdo za tím stojí? Kde se skrývá? Co pachatele vede k těmto činům? Pojďte se přesvědčit, že odhalení bude stát za to.
 
Příběh vám poletí před očima stránku za stránkou a vy stále nebudete na stopě pachateli, a jen s němým úžasem budete sledovat jeho činy a říkat si, kdy už to skončí. Dozvíte se, jaká nenávist dohnala pachatele k těmto činům. Někdy si ani neuvědomujeme, jak někoho může poznamenat mateřská "láska", která je ústředním tématem celé knihy.
 
Charlie si oblíbíte, pro práci by udělala vše. Co na tom, že do práce chodí věčně pozdě, nemůže za to, že se vždy nachomýtne k nějakému případu. Stejně jako Charlie vám bude sympatický i její nadřízený, detektiv inspektor Geoffrey Hunter. Autorka sama prohlásila, že jimi chtěla ztvárnit sympatické kolegy z Metropolitní policie.
 
„Nikdy nevíš, co se v rodinách skutečně děje.“ Colin zavřel soubor a zaklonil se. „Stačí, aby ses podívala na zprávy, a uvidíš co to dělá z chlapy, když jim hrozí, že ztratí kontakt se svými dětmi.“
 
Musím se přiznat, že jsem měla svůj tip na pachatele (a na konci se mi potvrdilo, že správný). Ale rozhodně to není kniha, kde odhalíte pachatele hned, spíš budete mít tušení. Budete překvapeni, kde se pachatel může skrývat. Autorka totiž bravurně odvádí naši pozornost pomocí několika podezřelých. A nebudou to jen matky s dětmi, komu půjde o život.
 
Kniha je velmi čtivá. Řekla bych, že je to příběh pro silné povahy, k nimž se já tedy neřadím, ale i tak si myslím, že jsem knihu ustála bez větší psychické újmy (přestože jsem taky matka, ale doma mám jen jednoho "mazánka"). Pochopíte, až si knihu přečtete.
 
Kniha mě upoutala svojí temnou obálkou, kde ve tmě jde matka s dítětem, které se jí drží za ruku. V předsádce knihy si můžete všimnout, že na začátku je stejný obrázek matky s dítětem jako na obálce, ale na konci knihy už koukáte jen na prázdnou ulici, stejně jako na zadní části obálky.
 
Knihu doporučuji milovníkům detektivních thrillerů, těm, co se rádi bojí a děsí, a těm, kteří si věří, že drsnější příběhy ustojí. Úzkostlivým maminkám se dvěma a více dětmi knihu raději nedoporučuji, obzvlášť máte-li doma svého mazánka - dítě, které milujete víc než ty ostatní.
 
„Přesto ale v hloubi jejího vědomí začala probublávat na povrch vzdálená vzpomínka. Zastřená tvář začínala dostávat jasné rysy. Snad si brzy vzpomene na jméno, na případ, který v minulosti řešila, na tvář, která doplní ten hlas. Jen doufala, že nebude příliš pozdě.“