Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Gavin Extence - Potíže s empatií

Kamila Ševčíková (16.01.2018)
Potíže s empatií Potíže s empatií

Co byste dělali, kdybyste se dozvěděli, že vám zbývá jen pár let, či dokonce měsíců, života? Snažili byste se dohnat vše, po čem jste snili? Začali byste se chovat lépe k lidem okolo vás?

Příběh muže, který musel kvůli závažné nemoci přehodnotit životní priority, u nás najdete zde: https://www.bux.cz/spolecenske-romany/potize-s-empatii

Kniha Potíže s empatií popisuje příběh Gabriela – mladého arogantního profesionála, který je úspěšný ve finanční branži, s nikým si nebere servítky, jde si tvrdě za svým, vydělává spoustu peněz, užívá si život, neváží si žen (ani své postarší sekretářky) a o lidech ve svém okolí má poměrně nízké mínění. Jenže mu jednoho dne lékaři naleznou neoperovatelný nádor na mozku. Jak se Gabriel zachová? Dojde k uvědomění, že doposud se choval nemorálně a nevhodně, nebo bude nadále pokračovat ve svých zajetých kolejích?

Gabriel má problematický vztah se svým otcem. Jeho otec měl představu, že bude působit v politice, avšak to se mu nepodařilo. Mají problémy v komunikaci a Gabriel netuší, jak svému otci sdělit, že má rakovinu. Na každé schůzce, kterou si kdy domluvili, se jen prohloubila propast mezi nimi.

Gabriel si myslí, že si může dovolit cokoliv. Souloží se svými sekretářkami, které poté, co ho přestanou bavit, vyhodí. Myslí si o nich, že jsou to nuly, na které stačí dobré slovo a milé chování, což většinou zapůsobí a on dostane to, po čem touží – sex. Chce jen sex, ale žárlí, pokud by žena, se kterou souloží měla ještě poměr s jiným mužem. Proč?

Gabriel se vypořádává se spoustou emocí, které v něm vyvolává postupující rakovina, a postupně začíná přemýšlet nad životy lidí kolem sebe. Nezvládá své emoce, neví, co se s ním děje, dělá věci pro něj nestandardní, brečí v metru, stalkuje dívku, která hraje na housle, i přesto, že je podle jeho měřítek průměrná a příliš ho nepřitahuje. Vyhledá tedy odbornou pomoc, kterou mu doporučil onkologg.

Sbližuje se s Caitlin, mladou dívkou, která hraje na housle. Seznámil se s ní, když ji přepadli a on se jí snažil zachránit, stráví spolu většinu času na pohotovosti, kde se začíná rozvíjet jejich vztah. Caitlin ho zasvěcuje do svého života a naopak Gabriel poznává i jinou stránku žití, než kterou žil doposud. Bohužel nedokáže s Caitlin jednat na rovinu a od začátku jí lže. Nedokáže přiznat své bohatství a místo kde bydlí, a tak si zařídí jiný byt, který není tak honosný a lže o své práci. Caitlin na to však přijde a nic mu nedaruje. Jak dopadne vztah mezi nimi? Přizná jí, že je nemocný a brzy zemře? Cítí k ní hluboký cit, i přes počáteční nesympatie a celou situací je zklamaný.

Jak dopadnou jeho vztahy s otcem, Caitlin, šéfem a sekretářkou, když konec je nevyhnutelný?