Čtenářské recenze

Čtenářská recenze: Eileen Cook - Se záští

Pavla Velehradská (04.10.2017)
Se záští Se záští

Se záští je kniha, která mě upoutala svoji magickou obálkou a následně i anotací. Koho by nezajímal příběh, kde vystupuje dívka se ztrátou paměti, která se stala účastnicí nehody (jenž však nemusela být tak úplně nehodou)? Vzpomene si, co se stalo? A co když si nevzpomene? Nebylo by to tak nakonec lepší?

Psychologický thriller Se záští najdete za akční cenu zde: https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/se-zasti
 
Jill Charronová je chytrá dívka, která sice nevypadá tak dokonale jako její nejlepší kamarádka Simone, ale jde si za svým cílem. Jill je vybrána do programu Zahraniční dobrodružství, než tedy půjde na vysokou, pojede do Itálie poznávat historické památky. Do programu se na poslední chvíli dostane i Simone, a tak může začít jejich společné dobrodružství. Pak ale dojde k nehodě a Jill se najednou ocitne zpátky v Americe a vůbec netuší, že již podnikla cestu, na kterou se tolik těšila. Nepamatuje si vlastně nic, co se událo během uplynulých šesti týdnů.
 
Tento thriller se autorce velmi povedl. Udržuje nás celou dobu v napětí a nechává naši fantazii pracovat na plné obrátky. V hlavě vám běží jedna otázka za druhou… Autorka nám postupně odkrývá, k čemu mohlo dojít, a to prostřednictvím výslechů svědků, prohlášení a komentářů na internetu, e-mailové komunikace, záznamů z komunikace přes mobilní telefon a také jednoho blogu. Jill si nemůže vzpomenout a je dost možné, že si ani nikdy nevzpomene, ale jsou tu jisté záblesky… dá se jim věřit?
 
Dr. Weeksová pokrčila rameny. „Je možné, že paměť s tvým zraněním mozku nesouvisí.“ Přitáhla si misku a vzala si bonbon. „Možná, že tvůj mozek nechce, aby sis vzpomněla.“
 
Je to román jednoho velkého přátelství. A je to také sonda do psychiky hlavní hrdinky, která čelí tlaku svého okolí, chytá se každého pomyslného stébélka a je přesvědčená, že by nebyla schopná toho, z čeho ji většina lidí viní. Přesto v její hlavě hlodá malý červíček pochybností. Možná, že si chce vzpomenout, ale zároveň má velké obavy. Někdy zkrátka lidský mozek určité situace vytlačí, aby se sám chránil.
 
Kniha je napsána velmi čtivě, kdybych nemusela, nedala bych ji z ruky. Obdivuji autorku za překvapivé rozuzlení knihy, někomu se možná nebude líbit, ale já si myslím, že takový konec je jediný správný. Někdy nemusíme dostat odpovědi na všechny naše otázky, tak to v životě chodí.
 
To mě podráždilo. „Proč vždycky viníme kamarádku a ne toho kluka? To on je ten šmejd.“
Anna si přehodila vlasy přes rameno. „Protože od kluků čekáme, že jsou to hajzlové. Od kamarádek čekáme víc.“
 
Pokud si toužíte přečíst příběh plný napětí, nejasností a pochyb, je to kniha pro vás. Pokud vás zajímá, jak může být člověk manipulován svým okolím v situaci, kdy si není schopen na nic vzpomenout a kdy musí věřit, že zná sám sebe, doporučuji tuto knihu.
 
Někdy vás překvapí, kdo jsou vaši přátelé. Vyhrocené situace často odkryjí pravou povahu člověka. Někdy jsou to právě přátelé, kteří dokáží nejvíce ranit. Někdy je člověk schopen udělat vše proto, aby dosáhl svého cíle. Lidská povaha je nevyzpytatelná a dokáže zradit zrovna, když to nejméně potřebujeme.
 
Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří si rádi přečtou zdařilý thriller, a těm, co mají rádi napětí. Kdybych měla určit věkovou kategorii, kterou by mohl příběh oslovit, troufnu si říct, že si ho mohou přečíst lidé od 15 do 99 let.
 
„Proč se říká, že vždycky ublížíme těm, které máme rádi? Protože přesně víme, jak na to.“