Čtenářské recenze

Colum McCann – Co svět světem stojí

Redakce (06.03.2012)

New York, mrakodrapy, Světové obchodní středisko a nevšední událost. Podle těchto indicií byste mohli čekat, že kniha se bude točit kolem roku 2001 a teroristického útoku na „dvojčata“. Píše se však rok 1974 a jednoho dne se mezi těmito dvěma slavnými budovami objeví natažené lano, a to ve výšce čtyř set metrů. Na něj za chvíli vkročí Philippe Petit, muž, který je odhodlán po něm přejít. Celá akce mu trvá rovných pětačtyřicet minut, dokud ho nezatkne policie. Tento „vtipný“ čin sledují desítky lidí, o nichž kniha vypráví, jejichž osudy se touto událostí spojí a propletou.

Philippe Petit se nesnaží o žádnou demonstraci ani na sebe nechce upoutat pozornost. Prostě se jen tak rozhodl přejít po laně, nataženém mezi mrakodrapy. Velký význam přitom hraje současnost, okamžik, který právě probíhá.

Procházel se po laně nad hlavami stovek lidí, radoval se ze současnosti, cítil požitek ze samotného okamžiku a nezabýval se minulostí ani tím, co ho čeká. Věnoval se pouze vzduchoprázdnu a lanu, po kterém přecházel mezi Twin towers, nic netušíc o dramatech lidí pod ním a o tom, že právě on jejich osudy spojil.

Petit (stejně jako my) se stává svědkem osudu ženy, která ztratila syna, nahlíží do nespoutaných životů umělců, všedního dne prostitutek i Corrigana, mladíka, který vystudoval kněžský seminář, ale zajímá se o newyorské prostitutky. Tomu všemu tvoří pozadí porážka ve válce ve Vietnamu a aféra Watergate.

Právě Corrigan, mladý kněz žijící v Bronxu, je zaujat mladou prostitutkou Jazzlyn, jež má být souzena za drobný delikt. Před soudem se však ocitá i Petitův „přestupek“. Dá se říci, že Corriganovi je v příběhu věnována největší pozornost, a tak by se dal označit za hlavní postavu.

New York jako město je v této knize popsán jako bezútěšný, plný špíny a rámusu, naturalistický. Město plné osudů, těch normálních i nevšedních, životů různých vrstev obyvatelstva, ale z větší části spodiny. Hlavním hrdinou celé knihy jakoby byl New York samotný. New York rozdělený na bohatý jih a chudý sever.

Stylem mi tento autor hodně připomínal Johna Steinbecka nebo Johna Irvinga. Příběh se totiž rozvíjí v několika vrstvách a my máme možnost na něj nahlížet z různých úhlů, z pohledů různých aktérů příběhu. Při tom všem je autorův styl spíš střídmý než přehnaně rozšafný.

Autorkou recenze je Andrea Štyndlová