Čtenářské recenze

Colleen Hooverová: Život jedna báseň

Redakce (06.08.2014)
Colleen Hooverová: Život jedna báseň Colleen Hooverová: Život jedna báseň

Poezie je pojem, který v dnešní literatuře už moc velkou váhu nemá. Jistě, pořád je spousta šílených nadšenců, kteří si předčítají a citují básničky svých oblíbených autorů – ale přiznejme si, to je skromná a trochu divná skupina. Většina z nás prahne po něčem jiném. Ať už jsou to detektivky nebo romantické příběhy, rozhodně nikdo nestojí o veršíky. Inu, poezie je nedoceněná. A to je velká škoda, protože někdy jeden malý verš zmůže víc, než stovky stran.

Když jsem získala možnost přečíst si nejnovější Colleen Hooverovou, nemohla jsem v sobě utišit nadšení.

Nebudu lhát, jsem jedna z těch zasněných a trochu střelených, která pořád věří na poezii. Což tedy znamená, že když mám před sebou knížku s nějakým tím veršíkem, nemůžu než být na vrcholu blaha. O to pak víc, když je to v kombinaci s tak skvělou autorkou!

Layken, ale jinak Lake – protože rodiče měli vážně problém se na jméně dohodnout – je docela normální puberťačka. Tedy, nedávno jí bylo osmnáct, ale pořád je v tom až po uši. Spousta věcí ji šve, připadá si jiná a nikdo na světě ji nerozumí.

Tedy býval tu jeden muž, který jí rozuměl, jenže táta před nějakým časem zemřel. A to je taky důvod, proč se se svou mámou a bráškou Kelem stěhuje z Texasu do Michiganu.

Lake se ale pryč nechce. Sice nebude nikoho postrádat – a jistě to bude vzájemné – ale přesto se jí pryč nechce. Starý dům, spousta vzpomínek – vzpomínek na lepší časy a hlavně na tátu. No jo, co se ale dá dělat, máma v Michiganu dostala líp placenou práci a to se v jejich případě odmítnout nedá. Zkrátka, bude zase sama, jen v jiném městě.

Ona totiž na rozdíl od svého bráchy neumí navazovat tak snadno přátelství. Kel už má svého nového nejlepšího kamaráda – no jo, děti.

Ovšem jak se zdá, Kelův kamarád, který bydlí hned naproti – má staršího bratra. Moc hezkého, staršího bratra. A inu jak to tak bývá, Lake a Will si k sobě cestu najdou celkem snadno – přes sourozence.

A je to, co si kdo budeme nalhávat. Ti dva se do sebe zabouchli. A to fest! Blýská se na lepší časy!

Jenže pak, když Lake nastoupí do školy, ji čeká rozčarování. Ukáže se, že jedenadvacetiletý Will je jejím učitelem angličtiny. A tady to teprve začíná být zajímavé.

clSmrt. Jediná věc v životě, které se nejde vyhnout.
Lidé o ní neradi mluví,
Protože v nich probouzí smutek.
Nechtějí představovat, jako život bude pokračovat

Bez nich.
Všichni
, které milovali, budou krátce truchlit, ale dál budou dýchat.
Nechtějí si představovat, jak bude život
Pokračovat
Bez nich
.

Will svou novou studentku rychle učí kráse slam poetry – živé, emocemi nabité recitaci – ovšem oba by se spolu rádi učili i něco trochu jinačího. To ale asi moc nejde, vždyť jsou to studentka a učitel – Will by z toho mohl mít průšvih, ne? A to si v tuhle chvíli nemůže dovolit. Ne, když má na starost mladšího bráchu.

A vůbec po tom všem! Možná bude nakonec nejlepší, když přestanou. Jenže jak, když jsou si každý den na očích, a když ani jeden doopravdy přestat nechce?

Tomu říkám život jedna báseň. Nebo možná spíš kniha jedna báseň. Hluboký, procítěný příběh plný lidskosti, lásky, naděje a veršů. Colleen mě zase dostala. Zase tu sedím a koukám a na tváři mám přiblblý úsměv. No jo, básničky a já.

Každopádně Život jedna báseň je kniha, kterou bych rozhodně nehledala mezi YA literaturou. Prostě má navíc a zaslouží si spoustu pozornosti. Kdyby nic jiného, tak pro tu poezii!

„Lake?“
Srdce mi málem vyskočilo z hrudi, když jsem ten hlas uslyšela. Otočila jsem se a uviděla Willa, jak stojí vedle mě se zmateným výrazem ve tváři. Vytáhla jsem rozvrh z pusy, usmála se a instinktivně ho objala. „Wille, co tady děláš?“
Objal mě taky, ale jen na chvilku, než mě chytil za zápěstí a sundal si moje ruce z krku.
„Lake,“ opakoval a zavrtěl hlavou. „Kde… co… co ty tady děláš?“
Vzdychla jsem si a přistrčila k němu svůj rozvrh. „Snažím se najít pitomou volitelnou anglinu, jenže jsem se ztratila,“ postěžovala jsem si. „Pomůžeš mi?“


Autorka recenze: Mirka Karásková