Aktuality

Co Češi v létě čtou aneb Velké knižní trháky FOTO GETTY

Redakce (12.08.2013)

Které knihy vám letos v létě nesmí uniknout? Relax přináší 10 TIPŮ na nejlepší prázdninové čtení. Českým prodejním hitům vévodila v červenci kniha o Tour de France Tomáše Macka Příběhy Staré dámy, trojice povídek Filipa Topola Jako pes či Rybí krev Jiřího Hájíčka. Nechybějí ale ani knihy o vaření a ženské romány.

Italský cyklista Napoleon Paoli sjíždí při Tour de France 1920 po úzké stezce do údolí, když... „Bože, co to tam stojí?!? Osel přímo uprostřed cesty!“ Zábavná historka, v níž při srážce Paoli nechtěně osedlal osla namísto sedla bicyklu, pochází z knihy sportovního novináře MF DNES Tomáše Macka Příběhy Staré dámy – Sto ročníků Tour de France, asi nejpřekvapivějšího bestselleru léta 2013.

Oproti předchozím letům se o těchto prázdninách může většími úspěchy chlubit i česká autorská obec. Loni se například na špici prodejnosti objevovala takřka výhradně Kateřina Tučková, letos se k ní přidali navíc i Tereza Boučková, Bára Nesvadbová, Pavel Šrut či Ladislav Špaček se svou etiketou.

Tučková
se navíc prodává skvěle celoročně, což je s podivem i vzhledem k počtu stran, kterým Žítkovské bohyně jistě odradily nejednoho zájemce. Literatura faktu a slavná Tour Přesto Mackův úspěch překvapuje. Tedy, ne snad že by lidé o prázdninách tradičně s chutí nesáhli i po bichli čítající přes pět set stránek a vážící více než půl kilogramu.

Mezi „letním tivem“, za něž se dříve považovaly především ženské oddychové romány, ale také zřídkakdy dominovaly knihy z oblasti literatury faktu. A ještě navíc ze sportovního prostředí. Právě tam povětšinou zařadily knižní obchody rozsáhlou publikaci, která v historkách popisuje bohatou historii nejpopulárnějšího cyklistického závodu světa.

Kromě skvělého načasování během kauzy s Lancem Armstrongem, která zpochybnila z gruntu celou cyklistickou historii, k úspěchu Mackovy knihy přispěl i bohatý fotografický materiál, zjevné nadšení, s nímž ji autor několik let sestavoval a sugestivně použitý jazyk navozující atmosféru mezi skandujícími diváky. Navíc je Stará dáma vůbec první českou publikací o slavném francouzském sportovním podniku.

„Nejvíc mě bavily kapitoly z toho takříkajíc pravěku Tour, například nejznámější příhoda Francouze Christopha. Ten v roce 1913 zlomil na Tourmaletu vidlici, ušel s kolem na ramenou 10 kilometrů do nejbližší kovárny a tam si kolo sám opravil. Poté pokračoval dál se čtyřhodinovou ztrátou. A ještě porazil dalších patnáct jezdců,“ říká Tomáš Macek.

Pokud máte rádi happy endy – ovšem ty ze života, kdy pro ně teče skutečná krev a na zranění se nehledí –, Starou dámu si budete vychutnávat stranu po straně. V top 10 léta 2013 tvoří ale Příběhy Staré dámy velkou výjimku, další hity spadají už tradičně do kategorie fiktivních příběhů, byť na pozadí skutečných historických i současných událostí.

Mezi nejžádanější díla českých autorů se po pár týdnech vrátila například obě stěžejní románová díla 33leté spisovatelky a kurátorky Kateřiny Tučkové. Držitelka ceny Magnesia Litera 2013 uspěla opakovaně nejen s Žítkovskými bohyněmi (byly v top 10 už loňské léto), v nichž se vrací do dob StB a popisuje její urputný a morálně neospravedlnitelný boj proti léčitelkám z Bílých Karpat, ale na špici prodejnosti se objevila i její prvotina Vyhnání Gerty Schnirch.

Stejně jako Tučková i Jiří Hájíček (45) kombinuje realitu s fikcí. Téma vysídlování a bourání obcí v důsledku výstavby jaderné elektrárny Temelín zasadil do příběhu tří kamarádek z vesnice, které se po letech chtějí vrátit ke svým vlastním kořenům – jenže zjistí, že jim je mezitím kdosi navždy vyrval ze země.

Bohužel se do ní již nezařadí autor dalšího knižního hitu letošního léta, pražský zpěvák a spisovatel Filip Topol. Nedávno zesnulá ikona českého undergroundu je autorem tří dosud nepublikovaných povídek, vydaných pod názvem Jako pes. Zemřel den před křtem knihy.

Povídky pocházejí z roku 1985. Kdo Topola a jeho svérázný humor uznával, bude nad nimi vzpomínat rád – slza se vám v oku zaleskne už při pohledu na přebal s účtenkou, na níž se skví logo Restaurací a jídelen Prahy 1. Následují přeškrtané plůtky piv, číslice značí součty vypitých rumů a tureckých káv. A pod nimi všeříkající razítko „Účtoval: PAPEŽ“.

„Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje, a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“ Do syrového prostředí městského sídliště zavítáte při čtení s románem Jaroslava Rudiše (41) Národní třída. Hlavním hrdinou jeho příběhu „s inspirací ve skutečných událostech“ je Vandam, bojující s celým městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony, a podle nakladatele novela popisuje lidský vzdor proti přírodě i proti vlastnímu neodvratnému zániku (neboli smrti).

Prózu na pomezí sci-fia parapsychologické romance u nás zastupuje spisovatelka Vilma Kadlečková (42). Ta ve své nové pentalogii Mycelium předkládá čtenářům tzv. meziplanetární a mezicivilizační thriller, první svazek právě doputoval do prodejen. Podle autorky je román přístupný i těm, kteří sci-fipříliš neholdují – tedy tomu klasickému sc-fi, plnému inovativních zbraní, strojů a výhledů do budoucna převážně v technickém ohledu.

„Moje kniha je spíše podobenství, i když v ní mimozemšťané nechybí. Fakticky jde o podobenství o naší současnosti, stěžejní je příběh o soužití odlišných kultur,“ vysvětluje Kadlečková, která se nezalekla ani faktu, že sci-fi je výsadou spíše mužských autorů. V rozhovoru pro LN před pár dny vysloveně přiznala, že se takzvaně „ženským knihám“ striktně vyhýbá, neboť zcela nechápe jejich otevřený a místy záměrně nelogický emocionální náboj.

Ženské čtení v tuto chvíli v české knižní top 10 zastupuje především dvojice Irena Obermannová a Barbara Nesvadbová. První z nich představila na letošní léto fiktivní román inspirovaný životem Mileny Jesenské a především její soukromou milostnou korespondencí se spisovatelem Franzem Kafkou. Taky tak trochu sc-fi, napadne nejednoho hned při pohledu na přebal knihy, nazvané prostě Dopisy Kafkovi.

Celkem dobře se prodává i Nesvadbové Přítelkyně, jejíž děj se ovšem odehrává v současnosti a řeší mezilidské problémy „z tohoto světa“. Bod pro autorku už za tu odvahu. Současnost totiž nějak není poslední dobou moderní, ač ta věta zní sebeabsurdněji.

Šíleně smutné povídky Terezy Boučkové by pak v tomto ohledu zasloužily rovnou snad metál. Její příběhy obyčejných lidí o jejich docela obyčejných problémech se vydaly složitou cestou, která u čtenářů předpokládá nejen touhu se u knihy pobavit. A přece jim nakonec i tu zábavu poskytne, neboť bez nějakých odsudků dokáže překonat vžitá klišé a nabídnout čtenáři – či vlastně čtenářce – nový pohled na starý svět.

První polovina léta obecně vzato ukázala na vzrůstající zájem o české autory.

Kromě nich si lidé v létě stále nejčastěji žádají severské detektivky či Rok v Provenci britského publicisty a spisovatele Petera Mayleho. Zájem je i o Prázdné místo, první román matky Harryho Pottera J. K. Rowlingové výhradně pro dospělé. „Šarvátky i divoké střety, jež otřásají životem lidí v Pagfordu, jsou plné vášní, které zasahují i každého z nás,“ říká šéfredaktorka českého vydání knihy Martina Mašínová. Pravda, někdy je dobré rozvášnit se spíše nad knihou než ve svém reálném životě.

Naše tipy uzavírají naprosté novinky, jako je v celoevropsky oceňovaná kniha Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel či pokračování Šrutových nedostižných Lichožroutů. Ujít byste si neměli nechat ani třetí díl celosvětově nejprodávanější série Padesát odstínů (tentokrát E. L. Jamesová stínuje svobodu) a novinku Johna Irvinga V jedné osobě. Pardon – to už jsme se ocitli v září. Nějak rychle to nad těmi písmenky uteklo.


12.8.2013  Blesk pro ženy