Připravujeme

Co bude vycházet - začátek října

Iva Pikolonová (02.10.2017)
Třináctkrát proto Třináctkrát proto

Říjen a listopad jsou na knihy nejsilnější měsíce a nejen, že toho vychází hodně, ale také jdou na pulty ty největší letošní trháky! Z bohatého menu vybíráme jenom lehkou ochutnávku, od každého něco.

Co byste poslechli vy – příkaz nebo svoje svědomí? Obvinili ji ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je ale v tomto případu důležité, jakou má kdo barvu pleti? Velké maličkosti od vynikající autorky Jodi Picoultové můžete číst už 15. října.
https://www.bux.cz/spolecenske-romany/velke-malickosti
 
Milovníkům seriálu Panství Downton představíme první říjnový týden lahůdku Panský dům. Osudy mocné rodiny a jejich temná tajemství budeme sledovat od počátku 20. století. Spisovatelka Anne Jacobsonová (má na kontě řadu historických knih) si románem splnila dávný sen – podat osud jedné rodiny na pozadí novodobých německých dějin. Panský dům je 1. díl plánované vrstevnaté trilogie.
https://www.bux.cz/historicke-romany/pansky-dum-1-1
 
Adam a jeho dědeček, Arkadij. Vše, co po celý život budovali, je v ohrožení. Obě časové roviny spojuje leitmotiv: člověka může definovat i to, jaké tajemství před světem skrývá. Velkoryse pojatý příběh ze současné Austrálie, jehož kořeny sahají do Osvětimi roku 1944 - Hračkář - vychází 2.10.
https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/hrackar
 
Jednoho únorového dne postupně zhasínají světla v několika evropských zemích. Hroutí se elektrická síť, nejezdí výtahy, vagóny metra uváznou v tunelech… Bývalý hacker Piero Manzano věří, že ví, kdo je za výpadky zodpovědný… Kdo mu pomůže rozlousknout Blackout? Napínavý thriller o kolapsu dodávek elektrické energie vydává začátkem října nakladatelství Omega.
https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/blackout
 
Vyhodí ji z práce. Všechny její naděje se rozplynou. Ale jednou se jí přece sny musí splnit! O tom, že nikdo nemá dokonalý život a svět není jen černý nebo bílý, nás s důvtipem a moudrostí přesvědčí Sophie Kinsella v románu Můj (téměř) dokonalý život. Vydává BB art 4. října.
https://www.bux.cz/spolecenske-romany/muj-temer-dokonaly-zivot
 
Napínavé, zkušeně napsané, ale zároveň nepříjemně pravdivé čtení předkládá 3.10. nakladatelství Host v thrilleru Zaslepení. Na základě skutečných událostí sledujeme příběh svéhlavé finanční reportérky Beatrice. Po několik měsíců vedla boj o informace s nejmocnějšími finančníky v zemi. Nikdy ji ale nenapadlo, jak dalekosáhlé následky může její pátrání přinést. „Pro každého, kdo se o ekonomii nebo žurnalistiku ani v nejmenším nezajímá, ale chce si prostě přečíst něco dobrého.“
https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/zaslepeni
 
Čtvrtého října si v kalendáři poznačí fanoušci Haruki Murakamiho. V edici Světová knihovna vychází tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje přesně na její dvacetiny - Birthday Girl. Murakami ho publikoval nejdříve v roce 2002 v japonštině, v roce 2004 pak anglicky. Mladá servírka místo bujaré oslavy pracuje. A právě ona má přesně ve 20 hodin donést večeři do apartmá majitele podniku…
https://www.bux.cz/svetova-soucasna/birthday-girl
 
Clay Jensen je úplně normální kluk ze střední školy. Jednoho dne na verandě najde balíček bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho, svým způsobem, obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě, a na sedmi kazetách je třináct odpovědí... Světový hit Třináctkrát proto vydává (nejen) náctiletým nakladatelství CooBoo 4. října.
https://www.bux.cz/pro-divky-1/trinactkrat-proto
 
Odhalení tajených skutečností celosvětového významu sledujme od 9.10. v knize Panama Papers. Dvěma investigativním novinářům ze Süddeutsche Zeitung kdosi nabídne data o stovkách společností a ukrytých milionech. Jsou to peníze korporací, premiérů i diktátorů, šejků, mafie, drogových bossů, utajené peníze Putinova nejbližšího okolí, tajných agentů z celého světa, aristokratů, celebrit…
https://www.bux.cz/politika-hospodarstvi/panama-papers
 
Ava s nejlepší kamarádkou Debs se do města lásky vydají právě o Vánocích. Když potkají záhadného fotografa Juliena, který má oči jen pro ni, Ava skoro zapomene na své předchozí zklamání. Jenže jednou si už ale spálila prsty, a tak váhá. Zvlášť když ji proradný expřítel začne bombardovat smskami. Uvěří Julienovi, i když odhalí jeho tajemství? Najde v nejromantičtějším městě novou lásku? Dojemný, vtipný a láskyplný příběh je tím pravým pro správnou vánoční atmosféru. Vánoce v Paříži můžete prožívat od 11. října.
https://www.bux.cz/spolecenske-romany/vanoce-v-parizi
 
Uchvátila mne prvotinou Kniha ztrát a nálezů. Nyní se Lucy Foleyová představuje českému publiku dalším románem – Pozvánka. Řím roku 1953. Novinář Hal se ocitá na večírku místní smetánky, kde se seznamuje s tajemnou Stellou. Na jednu noc se spolu sblíží a rozcházejí se s vědomím, že už se nikdy neuvidí. Nečekaně se však setkávají už o rok později… Smutný milostný příběh o tom, jaká tajemství minulosti s námi zůstávají (bez ohledu na to, jak moc se jim snažíme uniknout) čtěte od 11. 10.
https://www.bux.cz/romantika/pozvanka-2
 
Pavel Kosatík je spisovatel zabývající se novodobou českou historií. 13. října vydává pod názvem 100 x TGM malou čítanku výroků prvního prezidenta Československé republiky. Stovka moudrých i vtipných, slavných i neznámých, ale vždy zajímavých výroků T.G.Masaryka poslouží beze sporu k zamyšlení i v současnosti.
https://www.bux.cz/kultura-umeni/100-x-tgm