Připravujeme

Co bude vycházet - konec října

Iva Pikolonová (16.10.2017)
Nové pohádky pro unavené rodiče Nové pohádky pro unavené rodiče

V druhé polovině října nás čekají hotové knižní žně. I kdybychom pominuli dvě velké knižní akce napěchované bestsellery všech žánrů, Knihománii a Velký knižní čtvrtek, pořád by bylo dost co číst! Vypichujeme pro vás jednak lákavé hitovky, jednak i nenápadnější lahůdky, které by byla škoda přehlédnout.

Islandskou spisovatelku Yrsu Sigurdardóttir netřeba českému publiku představovat. Vydala tu už čtyři vynikající detektivky a ani DNA (vychází 17.10.) nebude, zdá se, výjimkou. Jedná se o první díl nového cyklu, jehož protagonisty jsou psycholožka Freyja a policista Huldar. Spolu se snaží dopadnout zákeřného vraha a zároveň rozmluvit sedmileté děvčátko. Malá Margrét se totiž (ukrytá pod postelí) stala jediným svědkem vraždy vlastní maminky. Zločinec je vždy o krok napřed a zanechává za sebou nesmyslné stopy: číselné řady, varovné SMS, záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru… Lze rozlousknout šifrované vzkazy včas?
https://www.bux.cz/krimi-detektivky/dna

Dojela na odlehlou pobřežní vyhlídku, zaparkovala, zahodila klíčky a už ji nikdy nikdo nespatřil. Nezanechala po sobě jedinou stopu. Pro Davida Rakera, který se specializuje na hledání pohřešovaných osob, nejsou podezřelá zmizení ničím neobvyklým. Případ Lyndy Korinové se ale od samého počátku jeho dosavadním zkušenostem zcela vymyká. Namísto prostého pátrání ho totiž čeká spletitá cesta skrze roky lží, tajemství a podvodů. Lynda při procházení manželovy pozůstalosti objevila děsivou pravdu, která ji přiměla opustit všechno, co milovala, a uprchnout. Kam utekla? Před kým? Co odhalila? A žije ještě? Hledání nezvěstné ženy Rakera zcela pohltí a přivede ho do daleko většího nebezpečí, než si kdy dokázal představit… Zlomené srdce budeme léčit od 18.10. s nakladatelstvím Mystery Press.
https://www.bux.cz/kampane/predprodej-zlomene-srdce/zlomene-srdce

Další knihou, tentokrát z české provenience, na kterou se v půlce října těšíme, jsou Nové pohádky pro unavené rodiče. Michal Viewegh v ní volně navazuje na Krátké pohádky vydané před deseti lety. Za tu dobu se leccos stihlo změnit, děti vyrostly, dědeček zemřel na rakovinu, babička se potýká s Alzheimerovou chorobou a tatínek si láme hlavu s maminkou. Respektive, s jednou větičkou, která jí nechtíc uklouzla…
https://www.bux.cz/ceska-soucasna/nove-pohadky-pro-unavene-rodice

Máme tu také pohádkový příběh, který vznikl už v 19. století, ale na své objevení čekal celých sto let. Tehdy, v jednom pařížském hotelu, si Mark Twain povídal se svými dcerami, když ho poprosily o pohádku na dobrou noc. A tak dnes již světoznámý autor sáhl po jednom z obrázkových magazínů, které měl po ruce, a nechal se inspirovat k příběhu o chudém a odvážném chlapci Johnnym, který rozumí řeči zvířat a nebojí se postavit samotnému králi. Tak vznikl Ztracený princ Margarín. Příběh však zůstal nedopsán a teprve nedávno rukopis objevil Philip Stead. Ten pak tvůrčím způsobem a s respektem k jeho autorovi námět dovyprávěl do pohádkového konce. Knihu doprovázejí nádherné ilustrace oceňované výtvarnice Erin Steadové a knižní vydání znovuobjeveného rukopisu je v Twainově vlasti považováno za literární událost roku.
https://www.bux.cz/pohadky-povesti-predskolaci/ztraceny-princ-margarin

Premiantka, princeznička, sportovní hvězda, školní grázl a kluk, co ví o každém všechno a nebojí se to napráskat všem. Tahle partička se sešla po škole, aby pykala za své hříchy – konkrétně mobily při vyučování, kde neměly co dělat. Jenže ty mobily nebyly jejich a jeden z nich bude za hodinu mrtvý. Co se vlastně na Bayviewské střední stalo? Všichni přeživší mají motiv, protože jejich domnělá oběť plánovala zveřejnit jejich špinavá a ještě špinavější tajemství. Jenže jak poznat vraha, když každý má co skrývat? Knihu Jeden z nás lže vydává YOLI 20. října.
https://www.bux.cz/young-adult-new-adult/jeden-z-nas-lze

Zřejmě nejmrazivější thriller letošního podzimu začíná hrůzným nálezem těla sešitého z částí šesti různých lidí. Vrah je ovšem mnohem ambicióznější – zveřejní seznam šesti dalších obětí i s časy jejich skonu. Co mají oběti společného? A stihnou policisté zabijáka zastavit včas, než udeří znovu? Děsivý a zároveň úžasný Hadrový panák se stal celosvětovým čtenářským hitem a byl přeložen do více než třiceti jazyků. V češtině se objeví už 23. října!
 https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/hadrovy-panak
 
Fanoušky románu Já, poutník upozorníme na chystanou novinku Nomád (23.10.). Sunday Times mu přišpendlil nálepku „výbušný bestseller“. Centrum Barcelony ochromil teroristický útok. Na severu Francie byla rozprášena elitní jednotka tajných agentů. Ve vyprahlé poušti stojí děsivý ústav pro sirotky. A uvnitř MI6 se skrývá zrádce… Jen jeden muž dokáže odhalit, co všechno je za tím – pokud zvládne zůstat tak dlouho naživu.
https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/nomad-4 
 
Mistr severských thrillerů Jussi Adler-Olsen se vrací sedmým dílem poutavé řady o oddělení Q nazvaným Selfies. V kodaňském parku je nalezeno tělo staré ženy. Šílený řidič pronásleduje mladou dívku. Je možné, že spolu tyto na první pohled odlišné útoky nějak souvisejí? Tuto záhadu řeší detektiv Carl Mørck z oddělení Q. Carl a jeho tým jsou pod velkým tlakem - musí případ rozlousknout. Pokud se jim nepodaří splnit očekávání nadřízených, jejich oddělení bude zrušeno. V druhé polovině října vydává nakladatelství Host.
https://www.bux.cz/krimi-detektivky/selfies
 
Edice Světový bestseller se v říjnu rozroste mimo jiné o společenský román Všechno, co máme. Měl to být svatební den, místo toho se všichni sešli na pohřbu. Pro Aimee byl James doslova vším – životní láskou, oporou, jistotou v těch nejtěžších časech. Jeho nepochopitelná a zbytečná smrt kdesi v Mexiku způsobila, že se jí zhroutil celý svět. Postupně však s pomocí přátel i sympatického malíře, opět začíná žít. Její plány na otevření vlastní kavárny a navázání nového vztahu však brutálně naruší zvěsti, že James stále žije. Aimee vyráží do Mexika, odhodlaná zjistit pravdu a postavit se temným tajemstvím Jamese a jeho rodiny…
https://www.bux.cz/spolecenske-romany/vse-co-mame
 
Bývá srovnávána s Oskarem Schindlerem, protože před jistou smrtí zachránila dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta. Přesto jméno Irena Sendlerová zatím slyšel málokdo. Neměla žádné výjimečné postavení ani majetek. Dalo by se říci, že to byla obyčejná sociální pracovnice. Měla ale zvláštní dar – uměla svým příkladem, odvahou a přesvědčením strhnout ostatní a spolu s nimi pak dokázat neuvěřitelné věci. Pro každé zachráněné dítě přitom riskovalo vlastní životy nejméně deset statečných a obětavých lidí z celé Varšavy… Ireniny děti vyjdou 27.10.
https://www.bux.cz/biograficke-romany/ireniny-deti-nevsedni-pribeh-hrdinky-ktera-z-varsavskeho-ghetta-zachranila-2500-deti