Aktuality

Bux přeje všechno nejlepší (oslavenci první poloviny srpna)

Iva Pikolonová (02.08.2017)
Danielle Steel Danielle Steel

Slavte spolu s Buxem narozeniny oblíbených autorů! Určitě je potěší, když si připomeneme je i jejich tvorbu.

Píše o věcech, které se mohou stát každému z nás. Někdy pobaví, jindy podrží, když život zabolí… Svou první knihu napsala po nocích v pouhých devatenácti letech - v době, kdy se jí narodilo první z devíti dětí. Vydala 161 knih, které byly publikovány v 69 zemích a 43 jazycích. Její romány se držely na žebříčku nejprodávanějších knih New York Times nepřetržitě po 390 týdnů a přes dvacet jich bylo zfilmováno. V roce 2001 byla označena časopisem Ladies´ Home Journal jednou z 30 nejtalentovanějších žen Ameriky. Její čisté jmění se v té době odhadovalo mezi 600 a 800 miliony dolarů (v současné době se pravděpodobně zdvojnásobilo). O kom je řeč? O Danielle Fernande Dominique Schuelein-Steel, známé pod pseudonymem Danielle Steel. Přiznejte se, kdo by nečetl alespoň jeden z jejich romantických a napínavých románů, určených převážně něžnému pohlaví?
14. srpna se dožívá nádherných sedmdesátin. Happy Birthday, Danielle!
https://www.bux.cz/autor/1947-steel-danielle?name=steel-danielle
 
Jussi Adler Olsen (nar. 2. srpna 1950 v Kodani) je dánský spisovatel, nakladatel (vydal např. dánský překlad Osudů dobrého vojáka Švejka) a editor. Ve své tvorbě se zaměřuje na témata psychických poruch (jeho otec byl psychiatr) a mezinárodních konspirací. Získal mnohá literární ocenění – např. cenu čtenářů udělovanou Dánským sdružením knihoven v roce 2010 nebo o rok později prestižní dánské ocenění „Zlatý vavřín“ za román Složka 64.
Jussi Adler-Olsen byl v roce 2012 hostem knižního veletrhu Svět knihy v Praze, kde v rozhovoru prohlásil, že sám detektivky nečte a dává přednost raději četbě Alexandra Dumase nebo Johna Steinbecka.
V ČR ho proslavila především kriminální série o policejním oddělení Q v čele s Carlem Mørckem. V původním plánu bylo napsat deset knih této série (u nás zatím vydáno: Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v láhvi, Složka 64, Marco, Nesmírný), takže věřme, že Olsen od svého záměru neupustí a nejméně čtyři skvělé příběhy nás ještě čekají.
https://www.bux.cz/autor/15259-adler-olsen-jussi?name=adler-olsen-jussi

Jedním z mála autorů, kteří hned dvakrát získali cenu Romantic Novel of The Year Award (v roce 2004 a 2011) je Jojo Moyesová (vlastním jménem Pauline Sara Jo Moyes Arthur). Narodila se 4.8.1969 v Londýně, nyní žije s manželem a třemi dětmi na farmě v hrabství Essex. Po desetileté praxi v novinách je od roku 2002 spisovatelkou na volné noze. Čtenáři v ČR Moyesovou znají od roku 2013, kdy u nás vyšly dvě její práce - Poslední dopis od tvé lásky a Než jsem tě poznala (druhou jmenovanou můžete znát i z veleúspěšného filmového zpracování). Na sklonku loňského roku v Edici Světový bestseller vydal Ikar zatím poslední autorčin román - Život po tobě. Její parketou jsou převážně romantické příběhy, které ale mají vždy hlubší základy. Jojo Moyesová píše čtivě, předkládá zajímavé dějové linky a vždy bravurně vykreslí emoce hrdinů.
https://www.bux.cz/autor/4145-moyesova-jojo?name=moyesova-jojo
 
Série Milénium… Netřeba dodávat více, téměř každému se hned vybaví i jméno Stieg Larsson (15.8.1954 – 9.11.2004). Byl to švédský novinář a spisovatel a vedl bohatý život naplněný zajímavými zážitky a cestováním. Pracoval také jako skandinávský korespondent britského antifašistického magazínu Searchlight. Byl i předsedou Skandinávské společnosti sci-fi a vydával dva časopisy. Postupem času se stále více angažoval v boji proti rasismu a pravicovému extremismu a o švédském pravicovém extremismu i psal. Jeho „umíněnost“ nakonec vygradovala tak, že často čelil více či méně vážným výhrůžkám ze strany svých politických nepřátel. Velice tím trpělo i jeho soužití s dlouholetou partnerkou Evou Gabrielssonovou.
 
Příčinou Larssonova úmrtí byl v roce 2004 těžký infarkt. Domněnky, podle nichž jeho smrt souvisela s výhrůžkami smrtí, se nakonec nepotvrdily. Přestože se Stieg Larsson mezinárodního úspěchu svého literárního díla nedožil (trilogie Milénium byla vydána až po jeho smrti), je nepochybné, že se jedná o jeden z největších objevů desetiletí. Milénium dalece přesahuje rozměr klasického detektivního žánru – šíří a hloubkou svého záběru připomíná spíše nesmírně rozmanitou a plastickou fresku současné společnosti. Parádní atmosféra se strhujícím dějem čtenáře i dnes doslova přiková ke stránkám. Není se tedy čemu divit, že geniální napínavá trilogie v našich zemích v podstatě odstartovala nový boom – hlad po severských detektivkách.
https://www.bux.cz/autor/5277-larsson-stieg?name=larsson-stieg