Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci srpna 2018)

Iva Pikolonová (01.08.2018)
Yrsa Sigurdardóttir Yrsa Sigurdardóttir

I v srpnu blahopřejeme oslavencům z řad spisovatelů, novinářů, fejetonistů a dalších literátů! Tentokrát přinášíme medailonky tří detektivkářů a jednoho lidového vypravěče.

Coby umělecké jméno používala iniciály P. D. Ve skutečnosti celé jméno duchovní matky detektiva Adama Dalglieshe znělo Phyllis Dorothy Jamesová. Narodila se 3. srpna 1920 jako nejstarší ze tří dětí a pocházela z Oxfordu z úřednické rodiny. Studovala na Cambridgské dívčí střední škole, ze které odešla, a další oficiální vzdělání nikdy nezískala. V devatenácti letech se provdala a v manželství se narodily dvě dcery. Její muž ale po těžké nemoci zemřel. Aby uživila rodinu, nastoupila jako úřednice v nemocnici. Od poloviny 60. let až do důchodu pracovala v kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra. Právě to ji inspirovalo k její další činnosti – vymýšlení detektivních příběhů. První román – Zahalte jí tvář – dobře známý i u nás díky filmovému zpracování, vyšel v roce 1962. Už tehdy se zrodila propracovaná literární postava vyšetřovatele Scotland Yardu A. Dalglieshe. Jeho příběhů napsala nakonec čtrnáct.

Kromě literatury se P.D. Jamesová zabývala i politikou. Jako držitelka titulu baronky byla doživotní členkou britské Sněmovny lordů za Konzervativní stranu. Zemřela 27. listopadu 2014 v Oxfordu.

https://www.bux.cz/autor/31086-jamesova-p-d?name=jamesova-p-d

 

Loni v září nás v 66 letech opustil autor Pelíšků (a zdaleka nejen těch) Petr Šabach. Narodil se 23. srpna 1951 v Praze. Od roku 1966 studoval Střední knihovnickou školu, po 1. ročníku ale přestoupil na gymnázium. Z něho byl roku 1969 vyloučen a externě přijat znovu na SKŠ, kde roku 1974 odmaturoval. Poté dálkově vystudoval kulturologii, za totality se živil jako noční hlídač, inventurník. Po revoluci např. učil tvůrčí psaní a od svých studentů odvozoval, že každá generace je evolučně lepší než předchozí. Časopisecky publikoval od roku 1975 (Mladá fronta, Tvorba, Kmen a jiné). Jeho stěžejní formou se ale stávají humoristické povídky a romány. Knižní prvotinu Jak potopit Austrálii publikoval v roce 1986, následovaly svazky Hovno hoří, Babičky nebo Zvláštní problém Františka S. Jeho prózy posloužily jako náměty divácky úspěšných filmů Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý a Občanský průkaz. V lednu 2016 mu byla udělena cena PEN klubu – Cena Karla Čapka. Bronzovou plastiku v podobě rozevřené knihy s oboustranným reliéfem Karla Čapka od sochaře Vladimíra Preclíka si převzal. Odmítl ale částku 100 000 Kč, které k ocenění patří.

„Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi,“ prohlásil o svém díle sám spisovatel.

https://www.bux.cz/autor/36413-sabach-petr?name=sabach-petr

 

Její detektivky nepostrádají švih a napětí. V roce 2005 (česky 2007) vyšla její první kniha pro dospělé, nazvaná Poslední rituál. Agentury uvádějí, že byla přeložena do tří desítek jazyků a před Vánocemi o rok později v prodejích dokonce přeskočila knihy Dana Browna. Islandská spisovatelka Yrsa Sigurdardóttir se narodila 24. srpna 1963 v Reykjavíku. Vystudovala stavební inženýrství a nyní se snaží sladit práci s psaním. Její první detektivky jsou volně propojeny s postavou advokátky Tóry Gudmundsdóttir a jejího německého přítele Mathiase, bývalého policisty. V dramatických napínavých příbězích hrají podstatnou roli i nevyřešená tajemství z minulosti a osobité islandské prostředí. Pokud máte chuť na mrazivý thriller, pusťte se do čtení. Yrsa několikrát navštívila Českou republiku – např. v roce 2016 přijela na veletrh Svět knihy. Je také autorkou několika dětských knih. Nezbývá než jí popřát hodně zdraví a štěstí k nadcházejícím 55. narozeninám!

https://www.bux.cz/autor/29611-sigurdardottir-yrsa?name=sigurdardottir-yrsa

 

Jeho životní zkušenosti by vydaly na nejednu knihu: v šestnácti letech se živil jako toreador, v devatenácti se stal nejmladším pilotem v historii britské Royal Air Force, od dvaceti sbíral zkušenosti jako novinář (BBC a agentura Reuters). Ty později využil ve své spisovatelské dráze. Jeho dílo se vyznačuje především autenticitou, podrobným zkoumáním problémů a jejich nápaditým řešením. V románech není nouze o napětí a dobrodružství, tématem jeho knih je často svět tajných služeb. Velký úspěch zaznamenal už jeho první román Den pro Šakala o fiktivním atentátu na Charlese de Gaulla, který byl později i zfilmován. V roce 1972 za něj získal cenu Edgar Allan Poe Awards (Best novel), je ale držitelem i řady dalších literárních ocenění. K 80. narozeninám můžeme společně 25. srpna popřát „Panu vypravěči“ Fredericku Forsythovi.

https://www.bux.cz/autor/4803-forsyth-frederick?name=forsyth-frederick