Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci prosinec)

Iva Pikolonová (04.12.2017)
Nicholas Sparks Nicholas Sparks

Mít narozeniny v prosinci, to je tak trochu pech. Rodiče (a vaši bližní všeobecně) mají tendenci sfouknout Vánoce, Mikuláše i narozeniny najednou a obvykle je na tom jeden bit. Abychom jim to trochu vynahradili, chtěli bychom za Bux srdečně poblahopřát všem oslavencům, kteří slaví v prosinci - a spisovatelům dvojnásob!

Proslavil ho především román 2001: Vesmírná odysea. Jméno sira Arthura Charlese Clarka, britského autora sci-fi a vynálezce, slyšel už jistě každý. Spolu s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem bývali nazýváni „Velkou trojkou science fiction“. Narodil se 16. prosince 1917, letos si tedy připomínáme sté výročí narození.

Od dětství bylo Arthurovou zálibou sbírání zkamenělin, kvůli svému zájmu o astronomii si postavil vlastní malý teleskop. Na počátku kariéry se zajímal i o paranormální jevy. Povídky začal psát už na gymnáziu. Před druhou světovou válkou dopisoval do časopisu Scientification, po ní se stal předsedou Britské meziplanetární společnosti a pracoval na vývoji automatických přistávacích systémů. Celý život ho v próze fascinovaly představy o místě lidstva v kosmu, příp. futuristické spekulace o cestách vesmírem. V roce 1962 byl Clarke za své knihy a články navržen na Kalingovu cenu za popularizaci vědy (cena UNESCO). Roku 1985 mu byl udělen titul velmistra sci-fi. O rok později založil Cenu A. C. Clarka, která se každoročně uděluje nejlepšímu sci-fi románu vydanému na britské půdě. Několik Clarkových prací známe i z filmového zpracování, i když tam se děj od knižních předloh někdy zásadně liší. Od roku 1988 byl upoután na kolečkové křeslo, zemřel 19. března 2008 na Srí Lance, kde od roku 1956 žil.
https://www.bux.cz/autor/6439-clarke-arthur-c?name=clarke-arthur-c
 
Úžasných 90. narozenin se na Štědrý den dožívá jedna z nejčtenějších autorek současnosti: Mary Higgins Clarková. Přestože začala psát až v šestatřiceti, brzy se přidala ke stálicím detektivního žánru. Ve 40. letech pracovala jako letuška, dokonce se zúčastnila posledního letu Pan American do bývalého Československa před dopadnutím železné opony. Nedlouho poté se provdala za svého dlouholetého přítele Barvena Clarka a začala psát krátké příběhy. Trvalo to však šest let a čtyřicet zamítavých odpovědí (!), než prodala svůj první příběh do časopisu za 100 dolarů. Když její manžel v roce 1964 zemřel na infarkt, Mary zůstala sama s pěti dětmi. (Dcera Carol se po vzoru matky rovněž prosazuje v literatuře.) Jak sama Mary Higgins říká, bylo to velmi těžké období. Začala studovat filozofii a v současné době je držitelkou devíti čestných doktorátů a řady ocenění. V roce 1987 byla prezidentkou asociace detektivních autorů Ameriky (Mystery Writers of America) a mnoho let zasedala v jejím předsednictvu.
 
Knihy M. H. Clarkové jsou úspěšně překládány do mnoha jazyků a vydávány po celém světě, ve Francii patří její knihy mezi bestsellery č. 1. Na úspěšnost knih navazují i jejich filmové adaptace.
Mary žije v městečku Saddle River ve státě New Jersey v USA.
https://www.bux.cz/autor/58780-higgins-clarkova-mary?name=higgins-clarkova-mary
 
Leo Kessler (18.12.1926 – 24.7.2007) je pseudonym spisovatele Charlese Whitinga. Tento britský prozaik vydal více než 350 knih. Narodil se v Anglii, byl synem montéra. V roce 1943 (v pouhých 16 letech – zalhal o svém věku) vstoupil do britské armády a byl začleněn k 52. obrněnému průzkumnému pluku. Po válce studoval v Leedsu historii a německý jazyk. Střídavě psal a živil se jako asistent profesora na univerzitách, publikoval v The Times, přednášel. Od roku 1976 se stal autorem na plný úvazek a po zbytek života psal zhruba šest románů ročně. Známe ho i jako plodného a populárního vojenského historika. O druhé světové válce psal spíše z pohledu běžných vojáků než vojenských generálů a stratégů.
https://www.bux.cz/autor/1772-kessler-leo?name=kessler-leo
 
20. prosince 1951 se v Glasgow narodil Peter May – skotský novinář, scenárista a spisovatel. Je autorem mnoha knih i několika seriálů. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří např. série čínských thrillerů (u nás zatím vyšly čtyři ze šesti dílů). Příběh je založen na chápání a porozumění zástupců dvou odlišných kultur – čínského komisaře Li Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové. Dalším literárním počinem je trilogie z ostrova Lewis, jejíž první část s názvem Skála byla vydána již v roce 2009 (česky Host 2013). Za tento díl získal Peter May cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivní příběh roku. A přitom to s vydáním nebylo vůbec jednoduché: v Londýně rukopis odmítla snad všechna nakladatelství, uspěl až po překladu ve Francii. Hlavním hrdinou je bývalý policista Finn Macleod, který se vrací na rodný ostrov, kde žil osmnáct let. Setkává se tam jak s bývalou láskou Marsailií, tak i se spolužáky. A zároveň řeší případy vražd, které mají příčiny v dávné nenávisti. Následoval druhý díl Muž z ostrova Lewis a závěr s názvem Šachové figurky. V současnosti vychází cyklus thrillerů z uměleckého prostředí, Akta Enzo.
 
V České republice byl s manželkou poprvé v roce 2014, kdy byl pozván na Měsíc autorského čtení. Už tehdy obdivoval naši historii a památky. Jeho spisovatelskými vzory byli romanopisci Ernest Hemingway, John Steinbeck, F. S. Fitzgerald či Graham Greene. Peter May nyní žije ve Francii.
https://www.bux.cz/autor/47447-may-peter
 
Na Silvestra oslaví 52. narozeniny Nicholas Charles Sparks, autor řady celosvětově úspěšných romantických románů. Téměř desítka byla použita jako předloha neméně úspěšných filmů. V jeho díle hrají hlavní roli témata jako je křesťanství, láska, tragédie a osud. Prózy mají často romantickou formu a hlavní postavy se v nich obvykle nedočkají happy endu v běžném slova smyslu. Narodil se v Omaze jako prostřední ze tří dětí (mladší sestra Danielle byla inspirací pro hlavní postavu Nicholasova románu Nezapomenutelná cesta). Svůj první, nikdy nepublikovaný román, The Passing, napsal již ve dvaceti, během studia na univerzitě. V roce 1994 vydal prózu The Notebook (v češtině vyšla pod názvem Zápisník jedné lásky) a ta ho katapultovala mezi autory s velkým A. Již první týden po svém vydání vedl Notebook žebříček bestsellerů The New York Times. Sparksův první román sklidil úspěch i na mezinárodní scéně, navíc Nicholase tak dokonale finančně zabezpečil, že se mohl plně oddat literární tvorbě. Druhou Sparksovou knihou je Message in a Bottle (Vzkaz v láhvi), která se už po roce od vydání dočkala veleúspěšného filmového zpracování (v hlavní roli Kevin Costner a Robin Wright).

Jeho díla byla přeložena do více než 50 jazyků, po celém světě bylo vydáno více než 105 milionů výtisků. Spolu se svou ženou založil Nicholas v roce 2011 Nadaci Nicholase Sparkse, která se zavázala ke zlepšení kulturního a mezinárodního porozumění prostřednictvím charity, stipendijních programů a projektů pro studenty všech věkových kategorií. Manželé pokrývají všechny provozní náklady, 100 % darů je věnováno programům.
https://www.bux.cz/autor/12312-sparks-nicholas?name=sparks-nicholas