Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny listopadu)

Iva Pikolonová (16.11.2017)
Mark Twain Mark Twain

Jako každé dva týdny přeje Bux všechno nejlepší všem oslavencům, nejen těm z knižní branže. Všechny si bohužel jmenovitě připomenout nemůžeme, zmíníme proto alespoň několik prvotřídních autorů, kteří slaví v listopadu životní jubileum (a také si připomeneme jejich tvorbu).

Pětačtyřicátiny oslaví 26. listopadu americký autor sci-fi James Dashner. Narodil se v Georgii v USA. Na Brigham Young University v Utahu získal magisterský titul v účetnictví. Dokud se nezačal živit výhradně psaním, pracoval jako účetní. S manželkou Lynette mají čtyři děti. Ve svém volném čase James dává přednost čtení, sledování filmů a (dobrých) televizních pořadů, a také lyžuje. Nejvíce ze všeho je vděčný, že se mu dostalo možnosti vydělávat na živobytí psaním příběhů, a do značné míry se domnívá, že je ten nejšťastnější chlap na světě.
Dashner píše převážně pro mládež. Jeho práce jsou obvykle o dobrodružství a přežití. Nejprodávanější knihou je Labyrint: Útěk, kterou deník The New York Times zařadil mezi bestsellery pro děti.
https://www.bux.cz/autor/52144-dashner-james?name=dashner-james


„Co máš, kým jsi, kde jsi, co děláš - nic z toho neovlivňuje to, jestli jsi šťastný nebo nešťastný. Záleží na jediném: na co myslíš.“
„Místo abyste si dělali hlavu s tím, co o vás říkají lidé, zkuste raději vytvořit něco, co budou naopak obdivovat.“
„Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistějších způsob, jak strach porazit.“
Že jsou vám tyto citáty nějak povědomé? Pak jste se už určitě setkali s tvorbou význačného světového lektora Dalea Carnegieho (24.11.1888 – 1.11.1955). Je autorem několika bestsellerů - např. Jak získávat přátele a působit na lidi, Jak se zbavit starostí a začít žít, příp. Jak mluvit a působit na druhé při obchodním jednání. Na světě bylo vydáno více než 50 milionů výtisků knih ve 38 jazycích. Carnegie nejdříve pracoval jako prodejce, pokoušel se stát hercem. V New Yorku začal vést kurzy komunikace pro dospělé v YMCA. Psal novinové články, měl i svůj rozhlasový pořad. Autor založil společnost Dale Carnegie Training, která má své zastoupení ve více než 90 zemích světa, mj. také v ČR, a pracuje pro ni přes tři tisíce certifikovaných trenérů. Systém kurzů Dale Carnegie Training je vyvíjen již od roku 1912. V současné době společnost nabízí kurzy v 25 jazycích a služby využívají jednotlivci i společnosti.
https://www.bux.cz/autor/8231-carnegie-dale?name=carnegie-dale


Řady českých autorů tentokrát zastupuje česká herečka a spisovatelka Ivanka Devátá. Narodila se 27.11.1935 v Praze, dětství ale strávila v Brně. Po maturitě na plzeňském gymnáziu absolvovala studium herectví na DAMU a nastoupila do angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze, kde působila až do svého odchodu do důchodu v roce 1991. V roce 2012 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Byla manželkou herce a malíře Miloše Hlavici a herce Josefa Vinkláře. Po odchodu z divadla zahájila svou úspěšnou literární kariéru. V několika vydáních publikovala 14 prozaických knih, čerpajících většinou z vlastních životních zážitků a divadelní praxe. Její povídky a fejetony nacházejí uplatnění v tisku i rozhlase. https://www.bux.cz/autor/2094-devata-ivanka?name=devata-ivanka


30.11.1835 se narodil americký kriticko-realistický autor, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens - my ho ale známe pod pseudonymem Mark Twain. Ke vzniku tohoto jména se váží dvě historky: podle jedné z nich pochází z označení bezpečné hloubky vody pro říční parník. Byly to dva sáhy, což se hlásilo slovy „mark twain“. Podle druhé historky žádal během svých cest po Divokém západě od barmana těmito slovy dvě čárky při objednávce dvou drinků… Nu, vyberte si. Byl to nejen spisovatel satirických a humoristických románů, povídek, ale i autor pamfletů a novinář. Vyučil se tiskařem, pracoval také jako sazeč a přispíval do novin svého staršího bratra Oriona. V letech 1857–1861 pracoval jako kormidelník na řece Mississippi. Poté se kvůli touze po brzkém zbohatnutí vydal na západ. V těžbě stříbra neuspěl, a tak se obrátil k žurnalistice. Již po svém prvním spisovatelském úspěchu se plně zaměřil na dráhu literáta. Kdo by neznal jeho nejznámější práce Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna? Zejména poslední jmenovaný román přerostl rámec dětské četby a stal se působivým vyprávěním o Američanech, řešícím hlavní společenské problémy (rasovou otázku, násilí atd.) Poslední roky autorova života ovlivnily osobní tragédie (přišel o ženu i o obě dvě dcery). Mark Twain zemřel 21. 4. 1910 ve věku nedožitých pětasedmdesáti let v Connecticutu. Příčinou úmrtí byl údajně infarkt myokardu. V polovině října u nás vyšel Twainův dosud nepublikovaný příběh o chudém a odvážném chlapci Johnnym, který rozumí řeči zvířat a nebojí se postavit samotnému králi – Ztracený princ Margarín.
https://www.bux.cz/autor/58080-twain-mark?name=twain-mark