Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny ledna 2018)

Iva Pikolonová (11.01.2018)
Haruki Murakami - 2017 Haruki Murakami - 2017

V našem prvním letošním blahopřání jsme nedopatřením vynechali jednoho z velikánů současné prózy. Naštěstí jsme to ještě podchytili včas a pro případ, že by naši rubriku pravidelně sledoval, nám nezbývá než říci - vše nejlepší, pane Murakami!

Haruki Murakami (nar. 12. ledna 1949) není jediným z autorů, kteří v lednu slaví narozeniny, ale vzhledem k jeho popularitě u (nejen) českých čtenářů si určitě zaslouží zmínku hned z kraje článku. A ruku na srdce - sympatie k jeho tvorbě chová také přinejmenším část naší redakce. Milovník jazzové a vážné hudby, plodný autor a nezdolný běžec Murakami byl úspěšným autorem takřka od od začátku kariéry, srdce publika si ale definitivně získal svou pátou knihou Norské dřevo, která v jeho rodném Japonsku lámala všechny čtenářské rekordy a znamenala pro také něj průlom na světovou literární scénu. Křehký román o nešťastné lásce a dospívání (a v neposlední řadě také sebevraždě) zaujal nejen precizním zpracováním, ale především svým nečekaně univerzálním poselstvím. Norské dřevo je také jednou z mála Murakamiho knih, která neobsahuje jeho poznávací znamení - prvky hravého podivna, ne nepodobné finské literární škole. Murakamiho celoživotní láskou je jazz, hned po studiích si ostatně otevřel jazzový klub. Literatura u něj původně byla spíše na vedlejší koleji a nebývalý úspěch autora zcela zaskočil. Haruki Murakami je známý tím, že nerad dává rozhovory a o svých knihách nemluví vůbec - zastává názor, že jeho dílo může mluvit za sebe. O to vzácnější je loňský titul Spisovatel jako povolání, ve kterém se o psaní konečně rozhovořil.

https://www.bux.cz/autor/6012-murakami-haruki?name=murakami-haruki

Je nejen uznávaným autorem hororů, ale píše i thrillery, katastrofické romány, historické knihy. Dokonce je autorem série instruktážních příruček o sexu. V pouhých 24 letech se stal šéfredaktorem časopisu Penthouse. Několik jeho děl se stalo fenomény žánru, část z nich byla dokonce zfilmována. Velice úspěšná je také série krimipříběhů v hlavní roli s komisařkou Katie Maguireovou. Jako jediný autor mimo Francii získal prestižní cenu Prix Julia Verlanger za svůj román Rodinný portrét, který je inspirován novelou O. Wilda Obraz Doriana Graye. Graham Masterton se narodil 16.1.1946 ve skotském Edinburghu.

https://www.bux.cz/autor/167702-masterton-graham

Edgar Allan Poe (19. ledna 1809, Boston – 7. října 1849, Baltimore) byl americký básník, prozaik, literární teoretik a esejista. Známe ho jako autora zpravidla hororových, fantastických a mystických příběhů a zakladatele detektivního žánru. Dokázal mistrovsky zachytit duševní rozpoložení osoby, která příběh vypráví. Další díla lze považovat za ranou science fiction, z jeho pera pochází i několik humoristických příběhů. V dětství záhy přišel o matku, jako tříletý vyrůstal dokonce v sirotčinci, dokud nebyl adoptován. Studoval literaturu na University of Virginia, kde však začal mít potíže s alkoholem a hráčskými dluhy. Později se přidaly i drogy, které způsobovaly Poemu intenzívní deprese. Kdo by neznal jeho prózy Jáma a kyvadlo, Havran, Zánik domu Usherů, Vraždy v ulici Morgue a mnoho dalších…

https://www.bux.cz/autor/7993-poe-edgar-allan?name=poe-edgar-allan

55 let se 30. ledna dožívá Thomas Brezina, rakouský spisovatel a televizní moderátor programů pro mládež. Narodil se ve Vídni, v současnosti však bydlí a pracuje v Londýně. Už v osmi letech se pokusil napsat knížku (30 stránek), v patnácti napsal pět televizních scénářů a vyhrál s nimi Velkou rakouskou cenu pro mládež, po maturitě na gymnáziu začal studovat zvěrolékařství a vědu, pracoval pro televizi. Od roku 1989 píše knížky a jako velvyslanec UNESCO se zasazuje za práva mládeže. V letech 2006–2007 byl v Rakousku zvolen spisovatelem roku.

https://www.bux.cz/autor/2101-brezina-thomas?name=brezina-thomas

Barbara Woodová (nar. 30. ledna 1947) je americká spisovatelka historických a milostných románů. Narodila se ve Velké Británii, již jako malá se ale s rodinou přestěhovala do Kalifornie ve Spojených státech. Po studiu francouzštiny a antropologie na vysoké škole ji okouzlilo cestování. Než v roce 1976 publikovala první knihu, vyzkoušela řadu profesí - pracovala např. jako sestra na chirurgickém oddělení nemocnice v Santa Monice, ovšem od roku 1980 se živí výhradně jako spisovatelka. Procestovala téměř celý svět, na svých cestách důkladně poznala řadu různých zemí a své bohaté poznatky vhodně uplatnila v literární tvorbě. Dodnes potěšila čtenáře bezmála dvěma desítkami románů, z nichž většina byla přeložena do více než 30 jazyků. Několik románů vydala pod pseudonymem Kathryn Harvey.

https://www.bux.cz/autor/14958-woodova-barbara?name=woodova-barbara