Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny dubna 2018)

Iva Pikolonová (16.04.2018)
Terry Pratchett Terry Pratchett

Jako každé dva týdny gratulujeme oslavencům z literárního prostředí! Tentokrát jde, pravda, také o jedny narozeniny nedožité - Terrymu Pratchettovi by letos bylo 69 let. Je to možná ještě o to smutnější, že před necelým měsícem zemřel také Pratchettův český souputník a vrstevník, překladatel Jan Kantůrek. Věčná škoda - už se nedozvíme, kolik příběhů ještě mohli společně utkat.

Sir Terence David John „Terry“ Pratchett byl anglický spisovatel věnující se hlavně žánru fantasy. Narodil se 28. 4. 1948 v Buckinhamshiru. Proslavil se především svou sérií knih Úžasná Zeměplocha - fiktivním světu, spočívajícím na zádech čtyř slonů, kteří stojí na hřbetu obří želvy plující vesmírem. V žánru fantasy byl spíše výjimkou – vyprávěl bez krveprolití a násilí (nebo je přinejmenším opatrně dávkoval). Krátkou povídku The Hades Business vydal už ve školním časopise ve svých třinácti. Po škole pracoval jako novinář a tiskový mluvčí elektrárenské společnosti.

Příležitostným psaním se dokázal uživit už od roku 1987, ve svém nejproduktivnějším období psal dvě knihy ročně. V roce 1998 obdržel Řád britského impéria v hodnosti Officer za službu literatuře. S ironií sobě vlastní to komentoval prohlášením ve smyslu „mám podezření, že službu literatuře prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat“. V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na univerzitě ve Warwicku. Jako svoje záliby Pratchett uváděl psaní, procházky, počítače, život. Dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek originálních vydání většiny jeho knih. Jeho velikým koníčkem bylo pěstování masožravých rostlin. Ke konci roku 2007 bylo Pratchettovi diagnostikováno onemocnění Alzheimerovou chorobou. 1. ledna 2009 jej Alžběta II. jmenovala rytířem, díky čemuž mohl Terry Pratchett používat titul sir. Autor zemřel ve svém domě 12. března 2015 v pouhých 66 letech, i když už několik let uvažoval o euthanasii. Naši planetu obohatil o více než sedmdesát knih. Jeho dcera Rihanna Pratchett (narozena 1976) je rovněž autorkou fantasy a novinářkou.

https://www.bux.cz/autor/4899-pratchett-terry?name=pratchett-terry

 

24. dubna 1943 se v kanadském Ontariu narodil spisovatel David Morrell. Nějaký čas působil jako profesor vyučující americkou literaturu na Iowské univerzitě. Absolvoval výcvik National Outdoor Leadership – výcvik zaměřený na přežití člověka v divočině; jste sami a musíte se taky sami na sebe spolehnout. Rovněž se zúčastnil akademie G. Gordona Liddyho, zde prodělal přípravu pro zaměstnání v bezpečnostních agenturách a v detektivních kancelářích. Byl vyškolen k práci se střelnými zbraněmi, krizovým vyjednáváním, obranné jízdy a dalšími dovednostmi, které následně popsal ve svých románech. Jako součást výzkumu pro svoji knihu The Simmer získal v roce 2009 dokonce licenci FAA na pilotování malého letadla. Stal se velmi úspěšným a váženým členem Asociace zvláštních služeb. V jeho detektivní tvorbě vystupuje agent, příp. nějaký expert, který se náhle ocitne v nebezpečí a je donucen bojovat všemi prostředky o svůj život. Napětí a skvělé čtení rozhodně tyhle knihy nepostrádají. Když se řekne Morrell, někdo automaticky doplní Rambo. Ale není to jen tento neprůstřelný hrdina, koho si v Davidových knihách oblíbíte... David Morrell byl i místopředsedou International Thriller Writters organization. Žije a tvoří v Santa Fe v Novém Mexiku.

https://www.bux.cz/autor/21043-morrell-david?name=morrell-david

 

Pracoval v novinách a v reklamě. Debutoval románem Pesetas (Pesety, 2000), za nějž získal prestižní cenu Katapultpriset za nejlepší švédskou prvotinu roku 2000. Proslavil se sérií o kriminální inspektorce Malin Forsové, která byla dosud přeložena do šestadvaceti jazyků. V češtině byla vydána také kniha Food Junkie — Posedlý jídlem a krimi série čerpající z řecké mytologie, kterou píše společně s novinářem Markusem Luttemanem – Zack, Leon, Bambi. Jméno letošního padesátníka? Mons Kallentoft (nar. 15.4.1968). Začátkem dubna vyšel devátý případ inspektorky Malin Forsové – Lovci ohně. Návykové čtení. Pravda, trochu drastické, ale rozhodně doporučuji.

https://www.bux.cz/autor/116322-kallentoft-mons