Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny července 2018)

Iva Pikolonová (19.07.2018)
Beatrix Potter Beatrix Potter

Naše obtýdenní rubrika si nebere dovolenou ani o prázdninách! Tentokrát gratulujeme k narozeninám jednomu notorickému detektivkáři a dvěma ikonám dětské literatury.

Místo aby se stal po otci stavebníkem, byl dospívající Michael Connelly fascinován prací detektivů a vyšetřovatelů. Hodně ho ovlivnilo i zhlédnutí filmu Dlouhé loučení podle předlohy Raymonda Chandlera a touha stát se spisovatelem detektivních příběhů zvítězila. Po úspěšném ukončení studia na University od Florida postupně získal práci v několika novinách a na starosti měl převážně kriminální rubriku. Po třech letech u Los Angeles Times napsal svůj první román Černá ozvěna, který získal cenu Edgara Allana Poea za nejlepší prvotinu. Kniha je částečně napsána podle skutečného zločinu a je první knihou, která představuje Connellyho hlavního hrdinu, detektiva z policejního oddělení Los Angeles, Hieronyma "Harryho" Bosche. Pojmenován byl podle holandského malíře Hieronyma Bosche, který je známý pro své malby plné hříchu a vykoupení, včetně malby nazvané Peklo. Než Connelly opustil práci reportéra, napsal ještě tři další romány s detektivem Boschem. Poté se začal věnovat psaní na plný úvazek. Série o vietnamském vysloužilci Harry Boschovi má dosud 21 částí. Samotná literární postava vede pestrý milostný život, je hubené postavy a nosí knírek. Často se dostává do konfliktu s nadřízenými, ať už se svým poručíkem, s agenty FBI nebo se zástupcem policejního náčelníka.

Michael Connelly se narodil 21. července 1956 v Pensylvánii v USA. Jeho knihy byly přeloženy do čtyř desítek jazyků a získaly řadu ocenění (Anthony Award, Deutscher Krimi Preiz, Los Angeles Times Book Prize – Mystery/Thriller a mnoho dalších).

https://www.bux.cz/autor/20329-connelly-michael?name=connelly-michael

 

Proslavila ji především knižní série pro děti o čarodějnickém učni Harry Potterovi. Prodalo se jí více než 400 milionů kopií a všech sedm dílů se dočkalo i filmového zpracování (v hlavní roli s Danielem Radcliffem). Joanne Kathleen Rowlingová se narodila 31. července 1965 v anglickém Gloucestershiru. Už jako malá si ráda hrála s dětmi ze sousedství a bavilo ji vymýšlet si a poslouchat nejneuvěřitelnější tajemné příběhy. Harry Potter a kámen mudrců (první část veleúspěšné série) měl údajně až 10 různě rozpracovaných verzí. Po předčasné smrti matky se Rowlingová protlouká životem, jak se dá. Odjíždí učit angličtinu v Portugalsku, kde se i vdá. Manželství ale nevydrží ani rok a Joanne se i s malou dcerkou vrací do Anglie. Peněz nemá nazbyt. Rukopis (320 stran) připadal většině nakladatelů dlouhý, přesto její literární agent našel pro Harryho Pottera vydavatele – Bloomsbury. A úspěšná šňůra startuje… V červenci 1999 se stala jedinečná událost v historii amerického knižního trhu:  knihy o Harrym Potterovi se usadily na prvních třech místech prestižního žebříčku bestsellerů deníku The New York Times. Stejná situace se opakovala v Holandsku, Francii, Německu, Norsku a Švédsku. Začátkem roku 2000 už se Rowlingová dostává na 24. místo žebříčku nejlépe placených osobností světa časopisu Forbes, nyní je považována za třetí nejbohatší ženu ve Velké Británii. Mimo fantazijní svět napsala Joanne rovněž detektivní sérii pro dospělé - Cormoran Strike. Tu se nejdříve snažila vydávat pod pseudonymem Robert Galbraith, byla však záhy odhalena. Spisovatelka je nositelkou mnoha ocenění včetně Řádu Britského impéria, který jí udělila královna Alžběta II. za zásluhy o dětskou literaturu, španělské Ceny prince asturského, francouzského Řádu čestné legie a nejvyššího ocenění pro autory dětských knih, ceny Hanse Christiana Andersena. Angažuje se v mnoha charitativních hnutích včetně podpory znevýhodněných dětí. 

https://www.bux.cz/autor/2871-galbraith-robert?name=galbraith-robert

https://www.bux.cz/autor/14881-rowlingova-joanne-kathleen?name=rowlingova-joanne-kathleen

 

Autorku populárních dětských knih Beatrix Potterovou (nejslavnější z nich jsou nejspíš Příběhy králíčka Petra) označila J. K. Rowlingová za svůj velký vzor a inspiraci. Narodila se 29. července 1866. I když ve viktoriánské Anglii měly ženy jen málo příležitostí k vyššímu vzdělávání, Beatrix Potterová pocházela z vyšších vrstev společnosti a měla tak příležitost rozvíjet své umělecké nadání. Kromě literatury se zajímala také o botaniku, mykologii a zoologii; především její mykologické ilustrace jí získaly uznání odborné veřejnosti. Největším zlomem v jejím životě se ale stalo vydání Příběhů králíčka Petra roku 1902. Dětská kniha, vydaná vlastním nákladem, se stala neočekávaným bestsellerem a povzbudila autorku k další tvorbě. Díky příjmům z prodeje knih si autorka mohla pořídit ovčí farmu, kterou po celý zbytek života spravovala, rozšiřovala a velmi úspěšně a progresivně vedla. Kromě třiceti knih, které sama také ilustrovala, proslula svým filantropismem, štědrostí a láskou k přírodě. Její dílo je stále aktuální – její knihy se dočkaly mnoha televizních a filmových adaptací, nejčerstvější filmový Příběh králíčka Petra byl do kin uveden roku 2018.

https://www.bux.cz/autor/316606-potterova-beatrix