Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 2. poloviny března 2018)

Iva Pikolonová (15.03.2018)
Jo Nesbo Jo Nesbo

Jako každé dva týdny gratulujeme k narozeninám oslavencům z řad spisovatelů! Tentokrát se nám v rubrice sešla poměrně rozmanitá skupina - žánrový rozptyl dvou autorek a dvou autorů sahá od romantiky přes příběhy ze života až k severským thrillerům. Něco vás tedy dozajista zaujme.

Jednou z nejznámějších a nejčtenějších současných českých spisovatelek je Halina Pawlowská (nar. 21. března 1955). Napsala na tři desítky knih (přeloženy byly do šesti jazyků), obdržela celou řadu českých i slovenských vydavatelských cen. Založila deník Metropolitan a tři úspěšné společenské časopisy: Story, Šťastný Jim a Glanc. Je autorkou asi 40 televizních komedií, tří seriálů a čtyř celovečerních filmů.

Za scénář k filmu Díky za každé nové ráno obdržela Českého lva, zvítězil i v celosvětové soutěži vyhlášené nadací Sundance Roberta Redforda o nejlepší postsocialistický scénář.

Pawlowská vymyslela a zrealizovala několik nových televizních formátů, všechny patřily svého času k nejpopulárnějším televizním pořadům. Známe ji jako autorku a moderátorku (společenský magazín V žitě, pořad o reklamách Dokonalé štěstí, cestopis Zanzibar a talk show Banánové rybičky). Opomenout nelze ani na její knihy receptů.

https://www.bux.cz/autor/19307-pawlowska-halina?name=pawlowska-halina

 

Šedesáti let se 25.3. dožívá český spisovatel Emil Hakl (vlastním jménem Jan Beneš). Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka - obor tvorba textu, později ještě dva ročníky dramatického oboru tamtéž. Od roku 1981 pracoval jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. V letech 1996–2000 se živil jako textař v řadě reklamních agentur, později jako redaktor literárního čtrnáctideníku Tvar nebo novinář v týdeníku Instinkt. Žije v Praze.

V 80. letech 20. století se věnoval psaní veršů, dramatizaci literárních předloh a jejich realizaci v amatérských divadelních formacích. Je jedním ze zakládajících členů volného literárního sdružení Moderní analfabet (založeno roku 1988). Těžištěm aktivity sdružení bylo pravidelné autorské čtení v pražských i mimopražských klubech. Na něj později navázala autorská čtení v Literárním klubu 8. Ze začátku publikoval časopisecky. Roku 2001 mu v nakladatelství Argo vyšla sbírka povídek Konec světa, v roce 2002 novela oceněná cenou Magnesia Litera O rodičích a dětech. Vladimír Michálek podle ní natočil roku 2008 stejnojmenný film. 

https://www.bux.cz/autor/4474-hakl-emil?name=hakl-emil

 

Jména Jayne Ann Krentz (vydává romány ze současnosti), Jayne Castle (romány odehrávající se v budoucnosti) nebo Stephanie James vám asi mnoho neřeknou. Když ale prozradím, že se za nimi skrývá pseudonym Amanda Quick, nejedna čtenářka už je doma. Amanda vystudovala historii na univerzitě v Santa Cruz a magisterský titul z oboru knihovnictví získala v San Jose. Tam potkala svého budoucího manžela, inženýra Franka Krentze. Než začala psát své první romance, pracovala v univerzitní knihovně. Později se s manželem přestěhovala do Seattlu, kde žijí dodnes.

Quicková je považována za jednu z prvních dam romantické literatury. Její příběhy, obvykle obsahující tajemnou zápletku, se prodávají více než skvěle – celkový náklad jejích knížek už překročil magickou hranici 35 milionů výtisků. Autorka zastává názor, že romantické příběhy tvoří v literatuře podmanivý, a proto velice důležitý prvek. Zejména pak historické příběhy o lásce, které naplňují samu podstatu slova „romantický“.

Všechny její romány, ať už se odehrávají v přítomnosti, budoucnosti nebo minulosti mají však jedno společné – nepostrádají napětí, romantiku a humor.

Amanda se narodila 28. března 1948 ve státě Kalifornia. Je proslavená svou pracovitostí, protože šest dní v týdnu usedá ke svému psaní už v 7 hodin ráno. Mimo jiné ráda vaří vegetariánská jídla. Díky její minulosti jistě nikoho nepřekvapí, že je velice štědrá vůči knihovnám, kterým pravidelně přispívá nemalými finančními částkami. Založila také univerzitní knihovnický fond, díky němuž si univerzitní knihovny mohou dovolit nakupovat více literatury a finančně přispívá patnácti základním školám v Seattlu na nákupy nových knih. Je rovněž členkou poradního sboru washingtonské univerzity pro nástavbové studium v oboru tvůrčího psaní.

https://www.bux.cz/autor/16337-quick-amanda?name=quick-amanda

 

Jo Nesbø (nar. 29. března 1960 v Oslu) je současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. Král severské krimi. Literární dráhu odstartoval v roce 1997 detektivkou Netopýr, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. Dosud vyšlo už 11 svazků ze série Harry Hole (poslední loni Žízeň).

Po sedmi románech s Harrym Holem si vzal Nesbø načas volno a v roce 2008 napsal svižný thriller Lovci hlav. Zužitkoval v něm své zkušenosti z let strávených ve světě finančních analytiků, který vykreslil s mistrnou dávkou černého humoru. Hlavní postavou je Roger Brown – lovec mozků – jenž je nucen přivydělávat si krádežemi uměleckých děl. Mimo sérii HH vydal i dvoudílný detektivní dyptich Krev na sněhu I. a II. a thriller Syn. Píše také pro děti, v knihách jako hlavní postava vystupuje potrhlý vynálezce doktor Proktor. Podle Nesbøho předlohy byl natočený norský televizní seriál Okupace o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Seriál byl uváděn i v České televizi. Za svou tvorbu již získal řadu domácích i zahraničních literárních ocenění a jeho knihy se dočkaly překladu do mnoha desítek jazyků. Pravidelně se objevuje i v České republice – ať už jako literát nebo muzikant.

https://www.bux.cz/autor/12347-nesbo-jo