Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 1. poloviny února 2018)

Iva Pikolonová (02.02.2018)
Henning Mankell Henning Mankell

Jako každé dva týdny blahopřejeme všem oslavencům, nejen těm v literární sféře - ale přece jen, knihy nás zajímají nejvíc! Tentokrát si připomeneme narozeniny Johna Grishama, George Simenona nebo Ransoma Riggse.

Nedožité 70. narozeniny ambiciózního spisovatele detektivních příběhů, divadelních her, románů a knížek pro děti Henninga Mankella si připomeneme 3. února. Narodil se ve Stockholmu. Ve Švédsku nejdříve působil jako herec, divadelní režisér a manažer, v Mosambiku dokonce vedl divadelní soubor. Na počátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera, který ho proslavil po celém světě. Komisař je takový nejistý morous, kterému utekla žena a ani alkohol už mu nepomáhá. Přesto je to sympaťák. Wallanderovy příběhy můžete znát i jako úspěšný TV seriál. V češtině vyšel dále Mankellův detektivní thriller Číňan, román Italské boty a životopisná práce Pohyblivý písek. Koncem února vydá nakladatelství Host poslední tvůrcův román - Švédské holínky. Na začátku roku 2014 obletěla svět bohužel smutná zpráva – lékaři diagnostikovali Henningovi rakovinu. Věřil, že se s ní dá žít. Bojoval. Přesto nás 5. října 2015 opustil.

https://www.bux.cz/autor/6852-mankell-henning?name=mankell-henning

 

Třetího února 1979 se narodil americký spisovatel Ransom Riggs. Studoval anglickou literaturu a film. V roce 2013 se oženil se spisovatelkou Tahereh Mafisou, nyní žije v Santa Monice v Kalifornii. Riggs shromáždil sbírku kuriózních starých fotografií, kterou přinesl do vydavatelství s nápadem využít je v obrázkové knize. Na návrh šéfredaktora je pak použil jako východisko pro sepsání příběhu.  Výsledkem byla kniha Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti(Miss Peregrine's Home for Peculiar Children), která se umístila na seznamu bestsellerů, zveřejněném v deníku The New York Times. V letech 2014 a 2015 pak autor vydal dvě pokračování: Podivné město a Knihovna duší.

https://www.bux.cz/autor/29499-riggs-ransom?name=riggs-ransom

 

V Arkansasu v USA se jako druhý ze čtyř sourozenců narodil 8. 2. 1955 John Grisham. Na Státní mississippské univerzitě vystudoval účetnictví a práva. Poté působil jako obhájce ve věcech trestních. Nějakou dobu se věnoval také politice, v letech 1983-1990 byl dokonce zvolen za demokraty členem mississippské Sněmovny reprezentantů. Právě z těchto dvou oblastí (politika a právo) získal mnoho námětů ke svým pozdějším dílům. Dnes žije se ženou a dvěma dětmi ve Virginii. Zkušenosti s psaním začal sbírat již v době svých studií na univerzitě, kde přispíval do místních novin. Mezi stálice spisovatelského nebe jej katapultovala druhá vydaná kniha - Firma. Jedná se o příběh o mladém právníkovi,  jenž nastoupil u advokátní firmy snů. Brzy ale přijde o iluze a ideály. V režii Sydney Pollacka byl na námět natočen v roce 1993 film s Tomem Cruisem a Genem Hackmanem v hlavních rolích, i když na stříbrném plátně více uspěl zfilmovaný Případ Pelikán s Julií Roberts a Denzelem Washingtonem v hlavních rolích. Od úspěchu Firmy a dalšího románu Klient (oba se téměř rok drželi na žebříčku amerických bestsellerů)  Grisham píše nový právnický thriller téměř každý rok. 

https://www.bux.cz/autor/8819-grisham-john?name=grisham-john

 

115. výročí narození George Josepha Christiana Simenona si připomeneme 13. února. Narodil se v roce 1903 v Lutychu, zemřel 4. září 1989 v Lausanne. George Simenon byl belgický spisovatel detektivních a psychologických románů a duchovní otec komisaře Maigreta. Kvůli otcově vážné nemoci nedokončil středoškolská studia a začal pracovat jako cukrářský učeň, příručí v knihkupectví a v 16 letech jako novinář v místních novinách. V roce 1923 odešel do Paříže, kde začal psát do deníku Le Matin. Deset let zde publikoval pod různými pseudonymy velké množství sešitových románů. Nejprve vydával psychologické romány, později začal psát také detektivní romány s hlavní postavou komisaře Maigreta.

Jules Maigret je Simenonova nejznámější literární postava, vyskytuje se celkem v jeho pětaosmdesáti literárních dílech (řada případů byla převedena na filmové plátno; snad nejznámějším filmovým komisařem byl francouzský herecJean Gabin, ale postavu Maigreta ztvárnilo postupně 28 různých zahraničních herců). Tento geniální policejní detektiv je obdařen mnoha podivuhodnými osobními vlastnostmi: především je to jeho velká intuice a předvídavost, velmi dobré logické uvažování, umění klást otázky, pozorovací talent a umění naslouchat tomu, co lidé říkají. Sídlí na pařížském Nábřeží Zlatníků v budově pařížské policejní prefektury. Nejezdí automobilem, protože nemá řidičský průkaz, ke své dopravě využívá buďto služební vozidlo nebo použije taxi, v případně potřeby jezdí i pařížskou MHD. Nosí typický dlouhý kabát a výrazný klobouk a vždy kouří dýmku.

Simenon  napsal více než 200 románů a 150 kratších povídek. V roce 1966 mu byla udělena cena Edgar Allan Poe Awards - je udělována největším sdružením profesionálních autorů detektivek ve Spojených státech Mystery Writers of America v několika kategoriích.

https://www.bux.cz/autor/1653-simenon-georges?name=simenon-georges