Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 1. poloviny října)

Iva Pikolonová (03.10.2017)
Miloš Urban Miloš Urban

Jako každý druhý týden i nyní přeje Bux všechno nejlepší k narozeninám! Také v říjnu slaví hned několik věhlasných českých a světových autorů, připomeňte si je i jejich tvorbu s námi.

Padesátiny oslaví 4. října český spisovatel, překladatel a redaktor Miloš Urban. Do osmi let se jmenoval Miloš Svačina. Pochází z dvojčat. Vystudoval moderní filologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1992 – 2000 pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, od roku 2001 v nakladatelství Argo, kde rok zastával  funkci šéfredaktora. Vydal několik románů, novel a sbírku povídek. Jeho knihy byly přeloženy do němčiny, španělštiny, holandštiny, maďarštiny, ruštiny a italštiny. Napsal také divadelní hry (Trochu lásky a Nože a růže) a několik povídek otištěných v různých časopisech (např. Host) a v povídkových knihách nakladatelství Listen. V roce 2002 získal za román Hastrman cenu Magnesia Litera / Litera za prózu. Píše i pod pseudonymy Max Unterwasser, Josef Urban.
https://www.bux.cz/autor/81292-urban-milos?name=urban-milos

Jackie Collins (4.10.1937 – 19.9.2015) byla anglická spisovatelka a občasná herečka. Napsala celkem 32 románů, přičemž všechny se objevily v seznamu bestsellerů dle New York Times. Některé byly upraveny pro televizní obrazovky, ať už jako filmy nebo TV minisérie. Narodila se v Londýně jako mladší sestra filmové herečky Joan Collins, se kterou se později přestěhovala do Hollywoodu.  Studovala na škole Francis Holland School, ze které ji (údajně kvůli poměru s tehdy devětadvacetiletým Marlonem Brandem) vyloučili. Publikovala od roku 1968. Její první román má název Svět je plný ženatých mužů. Sama Collinsová přiznává, že hlavním prostředkem jejího zviditelnění byl její druhý manžel, americký milionář Oscar Lerman. Všechny její texty jsou především o milostných avantýrách, penězích a alkoholu. Jejími koníčky byly hlavně fotografování, hudba a exotické výlety. Jackie byla několikrát vdaná a měla tři dcery. Zemřela v Beverly Hills na rakovinu prsu. O této zákeřné nemoci věděla již šest let před svou smrtí, ale médiím se o tom nezmiňovala. Sama její sestra Joan se o nemoci dozvěděla teprve dva týdny před Jackiinou smrtí. V roce 2011 jí byla udělena Specsavers National Book Award  - literární ocenění pro nejlepší spisovatele Velké Británie a spisovatele ve Velké Británii vydávaných.
https://www.bux.cz/autor/41292-collins-jackie
 
5. října 1963 se narodila německá spisovatelka Charlotte Link. Je dcerou právníka a německé spisovatelky a novinářky Almuth Link. Po maturitě se rozhodla ke studiu práv, avšak studium nedokončila, neboť se rozhodla uzavřít smlouvu s nakladatelstvím Bertelsmann-Verlag na tři svoje knihy. Její o rok starší sestra Franziska po šesti letech podlehla v únoru 2012 rakovině. Svojí sestře také posléze Charlotte zasvětila knihu Sechs Jahre: Der Abschied von meiner Schwester. Linkovou proslavily především psychologické romány, často s detektivní zápletkou. Autorka je milovnicí psů. Aktivně se angažuje v organizaci PETA například na podporu toulavých psů v Turecku a Španělsku.
https://www.bux.cz/autor/19965-linkova-charlotte?name=linkova-charlotte
 
Nora Roberts (celým jménem Eleanor Marie Robertson a vlastním jménem Elly Wilder) se narodila 10. října 1950 v Silver Springu v Marylandu jako nejmladší z pěti dětí a jediná holka. Nějaký čas navštěvovala Katolickou školu, kde se jí dostalo určité disciplíny od jeptišek. Ona sama dnes říká: „Můžeš mít všechen talent světa, ale když nebudeš mít disciplínu sednout si a psát, nepovede se ti napsat a publikovat žádnou knihu.“ Vdala se mladá a usadila se v Marylandu. Krátce pracovala jako sekretářka v právní firmě. Když se jí narodili synové, zůstala v domácnosti a zkusila každé řemeslo, které se nabídlo. Vánice v únoru 1979 ji ale přinutila najít jiné východisko. Její kariéra spisovatelky začala právě v době, kdy se svými syny zůstala po dlouhou dobu v zasněženém nedostupném domě. Vytáhla tedy tužku a zápisník a začala psát jeden z příběhů. Několik jejích rukopisů bylo zamítnuto, ale později přece jen uspěla..

Se svým druhým manželem Brucem se seznámila, když ho najala, aby jí postavil domácí knihovnu. V červenci 1985 se vzali. Od té doby rozšířili svůj dům, hodně cestovali po světě a otevřeli spolu knihkupectví. Podle mého názoru jde o autorku mnoha talentů, oceňuji především její brilantní styl. V lyrických pasážích je lyrická, v akčních částech akční, v cituplných situacích je citlivá. Mám ráda její vtipné dialogy. Nora píše romantiku, humor, detektivky, její práce mají i prvky fantasy a historie. Detektivky vydávané pod pseudonymem J. D. Robb s policistkou z blízké budoucnosti, Evou Dallasovou, si oblíbili nejen čeští čtenáři. I její další knihy jsou napínavé, mají spád a pro nás ženy i velký kus romantiky.
https://www.bux.cz/autor/17604-robertsova-nora?name=robertsova-nora
 
Evan Hunter, známý též jako Ed McBain, rodným jménem Salvatore Lombino (15. října  1926 - 6. července 2005) byl americký spisovatel a scenárista.
Svá díla psal pod řadou pseudonymů. „Serióznější“ výtvory zpravidla pod jménem Evan Hunter, které později přijal za vlastní. Uznání si vydobyl románem Džungle před tabulí  z prostředí americké střední školy, které během praxe učitele na odborné střední škole dokonale poznal. Napsal též scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci. Do paměti čtenářů se však nejvíce zapsal pod pseudonymem Ed McBain jako stvořitel kriminálního cyklu 87. revír, v jehož více než pěti desítkách detektivních románů zachycuje příběhy policisty Steva Carelly a jeho kolegů ze smyšleného amerického velkoměsta Isoly, nápadně se podobajícího autorovu rodnému New Yorku. Carella je vitální, přesvědčivý typ. S pátráním mu často kromě kolegů policistů pomáhá i jeho půvabná hluchoněmá manželka Teddy. Dále je třeba připomenout jeho krimi cyklus s advokátem Matthewem Hopem v hlavní roli, které také došly velkého čtenářského uznání. McBainovy detektivky vynikají faktografickým realismem, vypravěčskou lehkostí a pozorovatelským talentem, s nimiž autor vykresluje množství figurek svého velkoměstského panoptika. Některé jeho romány byly použity jako předlohy detektivních seriálů. Pod jménem McBain také sestavil několik antologií detektivních povídek. Co o Hunterovi, alias McBainovi, asi většina jeho obdivovatelů neví? Psát se pokoušel už za studií, ale po odchodu z univerzity nejprve prošel celou řadu zaměstnání; odpovídal na telefonické dotazy u Americké automobilové společnosti, u jiné firmy nabízel telefonicky restauracím mořské raky a kromě platu dostával i naturálie (tolik mořských raků, kolik jich dokázal sníst). Poté se stal učitelem na odborně vzdělávací střední škole, nějaký čas hrál na piano v jazzovém orchestru... Život, který by vydal na samostanou knihu, že?
https://www.bux.cz/autor/8343-mcbain-ed?name=mcbain-ed