Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 1. poloviny ledna 2018)

Iva Pikolonová (03.01.2018)
Karin Slaughter Karin Slaughter

Přejeme vše nejlepší nejen do nového roku, ale také oslavencům z literárního prostředí. Pojďte si s námi připomenout slavné a úspěšné autory, kteří v těchto dnech budou slavit narozeniny!

Pětaosmdesáté narozeniny slaví 9. ledna populární autor dobrodružných a historických románů Wilbur Smith. Narodil se roku 1933 v Zambii britským rodičům. V roce a půl prodělal desetidenní mozkovou malárii, ze které se (oproti prognózám lékařů) úspěšně vyléčil. Otec budoucího spisovatele byl hodně přísný, často syna trestal. Matka byla pravým opakem – malého Wilbura přivedla ke čtení, často si spolu o knihách povídali. S ní tedy od dětství objevoval svět knih, které se brzy staly jeho vášní a potřebou. Wilbur vystudoval v dnešní Jihoafrické republice, je počtvrté ženatý a s manželkou Mokhiniso žije v Londýně. Po celém světě dosud prodal více než 120 miliónů románů.

Smithovy romány se vyznačují poutavým dějem s nečekanými zvraty a odehrávají se většinou v Africe, která je autorovi velkou inspirací. Základem díla jsou ságy rodu Courtneyů a Ballantyneů. Mezi jeho nejúspěšnější romány ale patří jiná série - Řeka bohů, zasazená do starověkého Egypta.

https://www.bux.cz/autor/7650-smith-wilbur?name=smith-wilbur

 

K 55. narozeninám můžeme společně popřát 12. ledna jednomu z nejlepších skandinávských spisovatelů krimi – Arne Dahlovi. Kromě psaní románů se živí i jako kritik a redaktor. Dahlovy knihy byly přeloženy do 32 jazyků a v Německu, Dánsku nebo Švédsku získaly řadu literárních ocenění (Deutscher Krimi Preiz 2005 + 2006, Best Swedih Crime Novel Award 2011 atd.) Několik Arneho knih bylo zfilmováno do krimi série, kterou nedávno uváděla i Česká televize. Detektivky mají spád, zajímavé zápletky, udrží vás v napětí až do poslední stránky.

V loňském roce začala Mladá fronta vydávat novou Dahlovu sérii – Sam Berger a Molly Blomová. Duo vyšetřovatelů je sympatické, nejedná se o žádné nadlidi, kteří levou zadní vyřeší každý případ. Já určitě doporučuji!

https://www.bux.cz/autor/61137-dahl-arne

 

J. R. R. Tolkien (3.1.1892 – 2.9.1973) byl anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jižní Africe, po smrti otce roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i Oxfordskou univerzitu – diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem. Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně-historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ale až fantastickou knihou Hobit (1937), na níž později navázal trilogií Pán prstenů a eposem Silmarillion. Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávají se ve fiktivních krajích a přinášejí obecné poselství o smyslu života a dějin. Tolkien je právem považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první vytvořil ucelený obraz všech různých mytologických postav a také ras jako jsou například elfové, hobiti a trpaslíci. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř.

https://www.bux.cz/autor/2038-tolkien-j-r-r?name=tolkien-j-r-r

 

Jak přiznává Karin Slaughter (nar. 6.1.1971), v mládí četla v podstatě všechno, co jí v knihovně půjčili domů. A jak už to bývá u těch, kterým osud předurčil spisovatelskou dráhu, zkoušela psát už jako malá holka. Ve třiceti jí vyšel první román (Zběsilost) a okamžitě sklidil obrovský mezinárodní úspěch. Od té doby vydala téměř 20 románů a obvykle je zasazuje do prostředí, které zná nejlépe – na americký jih, do Georgie. Nyní žije v Atlantě. Když ale pracuje na nové knize, uchyluje se na chalupu na venkov, kde pak 2 – 3 týdny píše od rána do hluboké noci. Její detektivky rozhodně nejsou pro slabší povahy. Jsou temné, plné násilí, napětí, forenzních detailů, psychologie a skvěle vybudované atmosféry. A přesto (nebo právě proto) mají po celém světě mnoho obdivovatelů. V roce 2011 Karin obdržela International Thriller Writers Awards – Silver Bullet Award.

https://www.bux.cz/autor/14664-slaughter-karin?name=slaughter-karin