Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 1. poloviny května 2018)

Iva Pikolonová (26.04.2018)
Robin Cook Robin Cook

V dnešním díle naší pravidelné rubriky pro vás máme malé překvapení. Jeden z květnových oslavenců totiž letos bude hostem na největším českém knižním veletrhu, pražském Světě knihy! Pokud mu tedy chcete pogratulovat osobně (a ruku na srdce, neuškodí ani nechat si podepsat některou z jeho mnoha knih), máte v pátek 11. května a v sobotu 12. května šanci. A kdo že to k nám v květnu zavítá?

Jeho knihy pojednávají o problémech současné medicíny s nádechem „lehkého sci-fi“. Přesto jsou to příběhy velmi realistické a zasazené do současnosti – konkrétně spadají spíše do kategorie „klidně by se to mohlo stát". Úspěšný americký spisovatel a lékař Robin Cook se narodil 4. května 1940. Medicínu studoval na Kolumbijské univerzitě, poté pracoval na chirurgii i na oční klinice. Na severu Bostonu provozoval soukromou ordinaci. Svůj první román Stážista napsal v roce 1972, prorazil ale až v roce 1977 se svou první povídkou Kóma, která se okamžitě stala bestsellerem a o rok později se dočkala i filmového zpracování. Do dnešních dnů vyšlo Robinovi 34 bestsellerů, které po celém světě byly prodány ve více než sto milionech výtisků. Většinu svých knih napsal v Bostonu a je o něm známo, že téměř každé dílo stvořil za velmi krátkou dobu - např. knihu Kóma napsal za pouhých 6 týdnu! Jako téma svých thrillerů si vybírá různé lékařské/biotechnologické otázky etické a veřejné politiky. Věnoval se problémům dodávky orgánů pro transplantaci, kmenových buněk a darování vajíček, kolize politiky a biologických věd, otravou potravinami, bioterorismu, vlivu lékařských výzkumů na ekonomiku a sociologii medicíny, … Z činností mimo literární svět mohu uvést, že Cookovým velkým hobby jsou interiérový design a cyklistika. Dříve se věnoval i basketbalu a tenisu.

https://www.bux.cz/autor/10086-cook-robin?name=cook-robin

 

Český historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška se narodil 9. května 1955 v Kladně. Historii a národopis studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Literatuře se věnuje s přestávkami už od mládí. Dosud napsal více než padesát vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, mnoho knih vědeckých a populárně naučných, asi čtyřicet historických románů pro dospělé (některé z nich pod pseudonymem Jan Alenský) a několik knih pro mládež. První krimi Příběhy plzeňských mordů si v roce 1994 vydal vlastním nákladem. Čtenáři ale zřejmě nejvíce kvitují především cyklus s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu z doby vlády krále Přemysla Otakara II. nebo historické detektivky ze série Letopisy královské komory s písařem královské komory Jiřím Adamem z Dobronína, které se odehrávají ve druhé čtvrtině 16. století. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu je vzdělaný a čestný rytíř, který má jako správce hradu Bezděz také pravomoc vyšetřovat a trestat hrdelní zločiny v okolí. Pominout nelze ani čtyřdílnou románovou fresku o životě posledních přemyslovských králů Přemyslovská epopej (2011 - 2013) či stále nedokončenou sedmidílnou ságu vyprávějící o událostech v Českém království v době 15. století – Husitská epopej, za kterou Vondruška v roce 2016 obdržel Cenu Unie českých spisovatelů. Husitská epopej II. získala rovněž cenu Český bestseller na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy za nejprodávanější novinku.

https://www.bux.cz/autor/19398-vondruska-vlastimil?name=vondruska-vlastimil

 

13. května si připomínáme 111. výročí narození anglické spisovatelky Daphne du Maurier, známé autorky napínavých romantických románů a povídek, ve kterých často využívala detektivní zápletky a prvky gotického románu, hororu i fantastiky. Pocházela z umělecké rodiny, vzdělání získala v Paříži a jako finančně nezávislá se věnovala cestování, plachtění a psaní veršů a povídek. Roku 1926 se po rodinné dovolené v Cornwallu rozhodla, že se zde usadí. Cornwall se pak stal místem, kam situovala děj většiny svých příběhů. Slávu jí přinesl pirátský román Hospoda Jamaica a především pak psychologický román s detektivními prvky Rebecca (1938, česky pod názvem Mrtvá a živá). Oba romány zfilmoval Alfred Hitchcock. Za své dílo získala celou řadu ocenění, roku 1952 se stala členkou Královské literární společnosti (Royal Society of Literature) a roku 1969 jí byl udělen Řád britského impéria (titul Dame Commander). Žila v ústraní v Cornwallu, kde 19. dubna 1989 zesnula a je také pohřbená.

https://www.bux.cz/autor/30631-du-maurier-daphne?name=du-maurier-daphne