Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 1. poloviny dubna 2018)

Iva Pikolonová (29.03.2018)
Jan Bauer Jan Bauer

Začátkem dubna si připomínáme např. výročí narození krále anglické detektivky Edgara Wallace, výborného vypravěče Johanese Maria Simmela a nejplodnějšího jihočeského autora všech dob Jana Bauera. Za Bux gratulujeme, přikládáme krátké medailonky a určitě si něco z jejich tvorby na dlouhý víkend vybereme!

Richard Horatio Edgar Wallace (nar. 1. dubna 1875 v Londýně), byl anglický spisovatel, scénárista, dramatik a novinář, nazývaný králem anglické detektivky. Matka chlapce hned po narození odložila do nalezince, kde jej po devíti dnech adoptoval jako své jedenácté dítě nosič na londýnském rybím trhu Dick Freeman. Již v 11 letech byl Edgar nucen začít pracovat, v osmnácti vstoupil do britské armády a byl odvelen do Afriky. Po propuštění z armády začal pracovat jako dopisovatel pro tiskovou agenturu Reuters a pro londýnský deník Daily Mail. Svými články o brutalitě britské armády během druhé búrské války však natolik popudil jejího velitele, že mu zakázal pracovat jako válečný zpravodaj.

Už jeho první román – Čtyři spravedliví měl úspěch, ale kvůli špatné propagaci skončila pro autora finančním neúspěchem. Mimořádný zájem vzbudil roku 1911 vydáním románu Sanders, prvního svazku jeho detektivní série z Afriky s komisařem Sandersem, jeho zástupcem poručíkem Bonesem a domorodým náčelníkem Bosambem. Touto knihou zahájil svoji řadu neutuchajících literárních úspěchů. Nejslavnější román Zelený lučištník, příběh napsaný v duchu gotického románu, napsal roku 1923 a díky němu se stal nejvydávanějším autorem své doby. Jeho produktivita byla ohromující (vydal 175 knih, napsal 24 divadelních her a v novinách otiskl nespočetné množství článků), což vedlo k podezření, že vlastnil (obdobně jako Alexandre Dumas st.) tzv. továrnu na romány a pod díla jiných se jen podepisoval. To se však nikdy nepotvrdilo. Nikdy si nedělal ke knihám předem poznámky o průběhu děje a jednotlivých zápletkách. První stránku textu napsal vždy vlastní rukou, dál pak diktoval sekretářce nebo do diktafonu. Denně pracoval mnoho hodin, každou půlhodinu vypil šálek čaje a nepřetržitě kouřil cigarety. Pracoval také jako filmový scenárista. Příkladem je třeba scénář pro britský film Pes baskervillský, který napsal roku 1931 podle románu sira Arthura Conana Doyleho. Začátkem roku 1932 začal pracovat na scénáři pro americký film King Kong. Od Edgara Wallace však pochází pouze námět, 10. února 1932 zemřel na cestě do Hollywoodu na zápal plic.

 https://www.bux.cz/autor/5172-wallace-edgar?name=wallace-edgar

 

Johannes Mario Simmel (7. 4. 1924 - 1. 1. 2009) byl slavný rakouský prozaik, dramatik a scénárista. Jeho rodiče pocházeli z Hamburku. Otec byl chemik, matka lektorka. Malý Johannes ale strávil dětství v Rakousku a v Anglii. Vystudoval chemii, své profesi se však dále nevěnoval. Po druhé světové válce působil jako tlumočník americké vojenské správy v Rakousku. Později pracoval jako novinář, např. v deníku Welt am Abend, kam přispíval jako kulturní redaktor svými filmovými kritikami a fejetony. Psal i pro noviny ve Vídni a Mnichově. Poté se stal spisovatelem ve svobodném povolání. Simmel byl členem rakouského PEN klubu, PEN – Centra SRN a Authors Guild of America. Za humanistické poslání svých knih obdržel velkou literární cenu Award of Excelence, udělované Society of Writers v New Yorku. Je také nositelem Rakouského čestného kříže pro vědu a umění I. třídy a medaile Hermann – Kestena PEN Centra SRN za zvláštní zásluhy o pronásledované autory. 

Simmel byl výborný vypravěč, společenský a morální kritik své doby. Jeho romány vznikaly na principech kriminálního příběhu, jsou zasazeny do rozličných sociálních a společenských prostředí. Nejčastěji se v nich objevují postavy, které někomu líčí svůj život. Většina jeho děl je založena na skutečné události, jen jména jsou smyšlená. Autor byl velmi populární i v Československu. Řada jeho děl byla přeložena do češtiny i slovenštiny. Po napsání románu o Pražském jaru 1968, které zažil osobně při tehdejším pobytu v Praze a kritice situace v Československu za tzv. normalizace, se jeho díla u nás nadlouho přestala vydávat.

 https://www.bux.cz/autor/1779-simmel-johannes-mario?name=simmel-johannes-mario

 

11. dubna 1945 se v Jihlavě narodil Jan Bauer - český novinář a spisovatel, původním vzděláním zemědělský inženýr. Novinářský talent a znalosti v oboru zemědělství uplatňoval dlouhá léta jako redaktor celostátního deníku Zemědělské noviny. Dlouhodobě žije na samotě u Vodňan. Na svém kontě má kolem 130 knižních titulů. (Když mu v prosinci 2009 mu vyšla jubilejní stá kniha, stal se nejplodnějším jihočeským autorem všech dob). Některé knihy píše pod pseudonymy (Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová). Věnuje se především detektivkám a literatuře faktu, přičemž uplatňuje své znalosti českých dějin. V jednom z nespočtu rozhovorů na otázku, zda si v detektivkách potrpí na historickou přesnost, odpověděl: „Když píšu, mám po levé ruce rozložený plán Prahy v době kolem roku 1400. Pomáhá mi v základní orientaci příběhu a jeho zasazení do věrohodného prostředí. Nemohu přece psát o Václavském náměstí, když se tehdy jednalo o Koňský trh. Podobně dnešní Vodičkova ulice se tehdy nazývala Starou pasířskou a podobně. Ale v případě hospod si vymýšlím. Nikdo už dneska nedohledá, kde která krčma byla. Ostatně pivo se čepovalo takřka v každém druhém měšťanském domě. Ostatní reálie si přizpůsobuji tak, aby vypadaly věrohodně a přitom mi zbytečně nekomplikovaly vypravování. Dost si dávám záležet třeba na popisu tehdejšího jídla. Rychtář Protiva si přece nemůže dát k obědu brambory, když ještě Amerika nebyla objevena a u nás se začali jíst až někdy za Marie Terezie.“

V březnu letošního roku vyšla zatím poslední Bauerova práce Prahu rdousí strach.

 https://www.bux.cz/autor/2864-bauer-jan