Aktuality

Bux gratuluje k narozeninám (oslavenci 1. poloviny března 2018)

Iva Pikolonová (28.02.2018)
Sandra Brown Sandra Brown

Za okny mrzne až praští a všeobecně je počasí, že by psa nevyhnal. Pro nás čtenáře tedy ideální povětrnostní podmínky! Připomínáme některé z autorů, jejichž knihy vám třeskutý holomráz mohou zpříjemnit (a navíc budou v nadcházejících dnech slavit životní jubileum).

75 let se dožívá 10. března britský spisovatel a historik Peter Tremayne (občanským jménem Peter Berresford Ellis). Píše i pod pseudonymem Peter MacAlan. V češtině vyšly jeho historické detektivní romány tvořící sérii s hlavní postavou nápadité sestry Fidelmy. Ta pochází z irské královské rodiny a případy řeší spolu se svým společníkem bratrem Eadulfem. Dějově se ocitáme především na britských ostrovech v sedmém století.

Autor se narodil v anglickém Coventry ve Warwickshire, kde je možné doložit původ rodiny Ellisových již od roku 1228 (jeho matka pocházela ze staré sussexské rodiny saského původu a je možné vystopovat čtrnáct předchozích generací). Není proto divu, že se vzhledem ke svým irským, skotským, velšským a bretonským předkům zaměřil na studium Keltů a keltské kultury. Tento obor vystudoval, ale rozhodl se pro novinářskou profesi. Své akademické vzdělání využil ve svých populárně-vědeckých pracích, stejně jako v beletrii. Peter Tremayne je pozoruhodný autor už tím, jak zdánlivě protichůdné zájmy se obrážejí v jeho dílech. Jeho práce odborné – příkladně o Keltech v Itálii a v Řecku, o postavení keltských žen, irské mytologii, keltské mytologii a další – a biografie literátů, kteří jej zaujali, spolu s beletrií v žánru fantasy a historickými romány vypovídají o spisovateli vskutku plodném, o autorovi nevídaného záběru. Dosud vydal 77 knih, 60 povídek a kromě toho publikoval četné přednášky a uveřejnil nepočítaně novinových článků.

https://www.bux.cz/autor/3515-tremayne-peter?name=tremayne-peter

U nás ji proslavila především erotická série Crossfire (Obnažená, Spoutaná, Nezkrotná, Nenasytná, Osvobozená), ve světě je ale známá i jako prezidentka asociace Spisovatelů romantických příběhů, která sdružuje více než deset tisíc autorů. Je autorkou více než dvaceti mezinárodních bestsellerů, které se pravidelně umísťují na prvních příčkách žebříčku The New York Times a prodávají se ve více než čtyřiceti zemích. Série Crossfire podle údajů v lednu 2014 vyšla (jen v angličtině) v 13 milionech kopií. Sylvia Day (jedná se o pseudonym) se narodila 11. března 1973 a kromě psaní románů se od září 2015 věnuje i digitálnímu lifestyle magazínu Beyond Words, který publikuje každodenní články o cestování, zábavě, stylu, wellness a filantropii. Píše i historické romance a sci-fi. Pracovala jako lingvistka zaměřená na ruštinu, zaměstnaná byla u amerického vojenského zpravodajství. Sylviiny romány získaly různá čtenářská ocenění, včetně kladných recenzentských reakcí, mezi něž patří cena Reader´s Choice z r. 2004. Používá také další pseudonym Livia Dareová.

https://www.bux.cz/autor/28883-day-sylvia

Sandra Brown se narodila 12. března 1948 v texaském městě Waco a je autorem mnoha bestsellerů žebříčku New York Times. Se svým manželem žije v Arlingtonu v Texasu. Vystudovala angličtinu a literaturu, vystřídala řadu profesí: živila se jako herečka, manažerka, modelka a televizní reportérka. K psaní ji přivedla náhoda, ale po úspěchu, který jí vzápětí přinesly první romány, se rozhodla pro psaní. Brownová píše hlavně romantické příběhy a romány plné napětí. Vydala téměř 70 knih, z toho více než 50 bestsellerů New York Times.

Její zatím poslední román Seeing Red byl vydán v srpnu 2017. Publikuje i pod jmény Rachel Ryan, Laura Jordan a Erin St. Claire. Získala řadu literárních ocenění – mezi nimi např. A. C. Greene Award, cenu za celoživotní dílo Romance Writters of America´s Lifetime Achievement Award nebo v roce 2008 mezinárodní cenu International Thriller Writters Award „Thillermaster“.

https://www.bux.cz/autor/6712-brown-sandra?name=brown-sandra