Aktuality

Beseda ke knize Birk od Jaapa Robbena

Denisa Novotná, Aleš Procházka (20.03.2018)
Birk Birk

Třetího, čtvrtého a pátého dubna 2018 představí nizozemský prozaik a dramatik Jaap Robben v ČR svou novinku Birk. Na besedy s autorem, které se budou konat v Praze a Brně, bychom vás chtěli srdečně pozvat.

Unikátní román Birk u nás najdete za výhodnou cenu zde: https://www.bux.cz/svetova-soucasna/birk

Jaap Robben představí svůj román v Praze 3. dubna od 19:30 na plovoucí galerii (A)VOID u výtoňské náplavky a 4. dubna od 17:00 v knihkupectví Academia na Václavském náměstí č. 34. Beseda v Brně se potom bude konat 5. dubna v knihkupectví Barvič a Novotný v České ulici č. 13.

 

Mikaelův táta Birk zmizel. Zůstaly po něm na pláži jen sluneční brýle, žabky a ručník. Policejní pátrání na malém ostrově je bezvýsledné. A devítiletý kluk, který jediný zná pravdu, se na ni bojí jen pomyslet...

V Birkovi nizozemského autora Jaapa Robbena, jenž se odehrává na odlehlém ostrově a má jen komorní obsazení, na sebe jednotlivé postavy musí neustále narážet, a to doslova. Atmosféra je plná pocitu osamělosti a nevyřčených slov – taková, jakou známe z filmů Bergmanových či z Dobrodružství Michelangela Antonioniho. Těsnost vztahů zde neznamená blízkost, ale spíše tíseň.

Birk je rodinným příběhem, příběhem rodiny semknuté, a to i proto, v jakém prostředí žije. Tragická smrt otce však přináší výrazný posun ve vztazích v rodině i na ostrově, neboť nejprve se mužské místo snaží u ovdovělé ženy zaplnit soused, aby ona dala nakonec přednost svému synovi – i proto, že v něm vidí podobu mrtvého manžela…

Drsná atmosféra ostrova odtrženého od halasu pevniny je Jaapem Robbenem skvěle zachycena v lapidárních, chladných popisech stejně jako v úsečných dialozích. Jako by tato atmosféra neuměla zplodit nic jiného než citovou zaraženost či neohrabanost – a tak spíš než aby bylo něco chlácholivého vyřčeno, se něco strašného tiše děje.

A jako v klasickém dramatu zde najdeme motiv smrti i motiv milostný – tradiční erós a thanatos. V současné literatuře převládají příběhy nořící se do minulosti, případně příběhy osamělých lidí z velkoměst. Birk je v tomto směru tradičně rodinný. Ovšem nejde o žádnou starosvětskou idylu. O tom svědčí už samotné drsné prostředí odtrženého světa na ostrově a také otcova smrt, z níž vychází synův pocit provinění.

Ne, Birk rozhodně není „zdravou“ alternativou k současné velkoměstské literatuře plné singles a rozpadlých a nefunkčních rodin. Román Jaapa Robbena mimo jiné ukazuje, že ani takovéto silné rodinné pouto, v důsledku distance od okolí možná až příliš silné, není zdravé a vydýchatelné. Je tak velmi sugestivní zprávou, že velkoměstské sny o tom, že se přestěhujeme na odlehlý ostrov, do neobydleného údolíčka či libo-li na zapadlou vesničku, nemusí být oním lékem, jak si někdy, jedouce otupěle metrem, namlouváme.

Jaap Robben (1984) je vycházející hvězdou nizozemské literatury a také mužem mnoha talentů. Birk je sice jeho románovým debutem, na kontě má však již i básnická a dramatická díla. Vysoce ceněny jsou jeho knihy pro děti. V minulosti se též věnoval herectví.

Za román Birk získal nejen ocenění ANV za nejlepší literární debut, ale také ceny Kniha roku 2014 od nizozemských knihkupců a Dioraphte, každoročně udělovanou za nejlepší knihu pro čtenáře starší patnácti let.

Převzato z tiskové zprávy nakladatelství Vyšehrad.