Čtenářské recenze

Baby Jane

Redakce (22.12.2014)
Baby Jane Baby Jane

O lásce a vztazích už bylo napsáno hodně. Všichni hledáme, nalézáme, milujeme, ubližujeme a ztrácíme své protějšky. Bývá to podobné, a přeci pokaždé jiné. Lidé jsou díky svým povahám, charakterům, cítění i emoční hloubce rozdílní. Každý vztah tím získává svou jedinečnost. A nezáleží, zda jde o heterosexuály, lesbičky či gaye…

Po knihách Stalinovy krávy, Očista a Čas ztracených holubic se dočkala českého vydání i v pořadí druhá kniha finsko-estonské spisovatelky Sofi Oksanen s názvem Baby Jane z roku 2005. Ta jako jediná z autorčiných knih nepojednává o válečné a poválečné historii Estonska a útrap z toho pramenících, ale jako ryze finská, odehrávající se v Helsinkách na konci 90. let, vypráví příběh nešťastné lásky dvou lesbiček.

Vypravěčkou je bezejmenná mladá lesbička (její jméno v knize skutečně ani jednou nezazní) libující si v líčení a vysokých podpatcích, která se právě přistěhovala do Helsinek a začala vášnivý vztah s o deset let starší Piki.

Piki znala každého, každý znal ji. Přede mnou spala s pětapadesáti holkama, ukradla několik aut a prodávala speed. Byla potetovaná a měla několik piercingů.

Piki patří do té druhé skupiny. Nosí kapsáče, kanady, plandavé košile, má vyholenou hlavu a úžasně krásný sexy hlas. Vše je tak, jak má být. Navzájem si obě šeptají zamilovaná slůvka, plánují, kam vyrazí, milují se.

Ještě nikdy mě nikdo nepopadl za ruku, když jsem vyvrcholila, nikdo nepropletl svoje prsty s mými a nedržel mě pevně. Prstýnky mi do kůže vytlačily otisk. Piki říkala, že je v hlavě cítila ještě následující dny. Prý se vzbudila s pocitem, že jí dlaň svírá moje ruka a moje prstýnky, i když jsme tu noc nespaly v jedné posteli.

Je léto, neúnosné vedro, proto plány zatím zůstávají pouhými plány, zato noční návštěvy barů se stávají pravidlem. Oběma však brzy docházejí peníze, a proto se rozhodnou pro ne zrovna typické podnikání. Z pohodlí Pikiina bytu provozují prodej přes inzerát, a snaží se plnit roztodivné objednávky zákazníků.  Nejžádanějším artiklem je právě použité spodní prádlo…

Všechno by mohlo být ideální, kdyby obě netrpěly podobnými psychickými problémy – depresí, a Piki navíc ještě poruchou, která, jak se postupem času ukazuje, jí velmi omezuje život.

Erotický náboj, poetická přirovnání, nezvyklé choutky, ale především žárlivost, snaha o pochopení a láska jsou pilíře, které tvoří tento příběh. Touha milovat a být milován platí nezávisle na sexuální orientaci. Úsporný autorčin styl přispívá k rychlému tempu, patřičnému důrazu i jisté provokaci.

Autorka často vyrukuje bez varování s nečekaným obratem či situací. To však jen v náznaku, přesto se silnou razancí, aby se poté vrátila o kousek zpět a pomocí několika dalších stránek to podstatné dovysvětlila. Děj je rozdělen do krátkých kapitol, z nichž většina popisuje vztah vypravěčky s Piki, některé se ale odehrávají i v čase „po“ vztahu. V závěrečné části se obě linky potkávají a společně propojují.

Baby Jane je provokativní kniha, která je protkána po celých 160 stran velikým smutkem a nostalgií. Výborně napsána. Tak, jak Sofi Oksanen umí. Doporučuji.

Autorka recenze: Eva Šamánková