Aktuality

Anketa Kniha roku 2017

Aleš Procházka (06.04.2018)
Kniha roku 2017 Kniha roku 2017

Anketa Kniha roku 2017 na Databázi knih spěje do finále! Vyhlášení vítězů bude už 2. května, pokud chcete hlasovat, je nejvyšší čas. Chcete vědět, jak bychom volili my? Čtěte směle dál!

Nominované knihy u nás najdete tady: https://www.bux.cz/listy/kr2017

Výběr je letos docela těžký; kvalitních knížek se sešlo více než dost. Za Bux jako takový sice vybírat nemůžeme, ale nějaké vlastní tipy přece jen máme. Musíme ovšem říci, že spíše než o kvalitu knih nám šlo o jejich dopad na čtenářskou komunitu (tím ovšem nechceme říci, že by nešlo o dobré knihy). V kategorii Kniha roku tedy nemůžeme přehlédnout Hanu od Aleny Mornštajnové, která vyvolala živou diskuzi nejen na Databázi knih. Dále nás zaujali i Manželé odvedle, debutový psychologický thriller s hitchcockovskou atmosférou, který patřil k největším překvapením loňského jara. A do třetice musíme zmínit také provokativní publikaci Boss Babiš, kterou vydal ostřílený investigativní žurnalista Jaroslav Kmenta těsně před parlamentními volbami. Výborných a úspěšných knih by se v této kategorii určitě našlo ještě daleko více (namátkou třeba Nesboho Žízeň, Bryndzovy Temné hlubiny nebo vtipný třetí cestopis Ladislava Zibury), zkoušeli jsme ale vybrat knihy, které šokovaly, překvapily a dostaly se do obecného povědomí široké veřejnosti. 

Podle trochu podobného klíče bychom tipovali i v kategorii Novinka roku. Tady to knihy mají možná ještě o něco obtížnější; přece jen, nikdo není originální a dá docela práci vymyslet svěží, inovativní titul, který zaujme. Pokud bychom hodnotili podle těchto kritérií, z nominovaných určitě vyčnívá politická analýza Opuštěná společnost, která je v českém prostředí opravdu ojedinělá, o čemž svědčí také udělení ceny Magnesia Litera za Knihu roku. Jako blesk z čistého nebe působí i sbírka poezie od mladé básnířky Rupi Kaur, nazvaná Mléko a med. Její básně slavily úspěch nejprve na Instagramu a následně i v knižním vydání, mladou autorku se pak zahraniční média nebojí označovat za hlas nové generace. Pokud mohu mluvit čistě za sebe, mně zaujal také debutový thriller Hadrový panák, který se stal jednou z nejprodávanějších knih roku 2017. Jedná se sice o klasicky vystavěný thriller, ale zároveň také o krystalicky čistý exemplář žánru s řemeslně precizní stylistikou. 

V kategorii Obálka roku můžeme konečně hodnotit podle vlastních subjektivních měřítek! Vkus je hodně individuální veličina, ale nám se nejvíc líbila asi obálka psychologického thrilleru Do vody - k příběhu a atmosféře sedí výborně a působivá je i sama o sobě. V těsném závěsu se drží Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii, kterou ilustrovaly vycházející hvězdy českého grafického designu, duo Tomski a Polanski. Na třetím místě by se u nás umístila Severská mytologie od Neila Gaimana, kde česká obálka (podle našeho skromného názoru) bez problému trumfne tu původní.  

A co vy? Máte už jasno, komu pošlete své hlasy?