Čtenářské recenze

Andy Weir: Marťan

Redakce (02.12.2014)
Andy Weir: Marťan Andy Weir: Marťan

Wow! Žádná kniha mě v poslední době nedostala tolik jako Marťan.

Andy Weir ve své knize rozehrává jednoduchý příběh: kosmonaut Mark Watney uvízne na Marsu poté, co si o něm zbytek posádky myslí, že zemřel při tragické nehodě. Mark musí po odletu kolegů vymyslet, jak na nehostinné rudé planetě přežít, dokud za čtyři roky nedorazí druhá expedice.

Ano, jednoduchý příběh. Andy Weir s ním ale umí pracovat naprosto mistrovsky. Jak to dělá? Rozeberme si to vědecky (jak by to udělal hlavní hrdina):

1. Hlavní hrdina je týpek, kvůli kterému budete ochotní zůstat vzhůru celou noc, jen abyste byli svědky jeho boje o přežití. Kosmonaut Mark Watney totiž není jen inženýr a botanik, vážně mu to pálí. Navíc ani v nejhorších chvílích neztrácí optimismus a má super smysl pro humor. Víc takových lidí!

2. Zápletka je tak napínavá, že jsem si u čtení nervozitou kousal nehty. Fakt jsem to prožíval. Vždycky, když se Markovi něco podařilo, jsem jásal. Pokaždé, když se něco podělalo, jsem se spolu s ním (a s vědci z NASA) děsil. Příběh vás prostě nenechá v klidu. Hlavnímu hrdinovi taky není dopřán – vždycky, když už to vypadá nadějně, se najde něco, co to celé pokazí. Znáte Murphyho zákon – „Všechno, co se může pokazit, se taky pokazí“? No, tak v Marťanovi ho poznáte v praxi.

3. Marťan je sci-fi bez přetechnizovaných výdobytků, bez mimozemšťanů. Je to REÁLNÉ. Vlastně to ani není klasické sci-fi. Není tam nic, co by se nemohlo stát třeba za rok. Popisované technologie má lidstvo k dispozici, jediný rozdíl je, že je ještě nevyužilo k cestě na Mars. Škoda…

Dál už to nebudu rozebírat, myslím, že ty tři hlavní body jsem vypíchl dobře.

Marťan je dobrodružství jako z Verneovek. Uvěřitelné (místy až příliš živé!), čtivé a neskutečně zábavné (navzdory neveselým situacím jsem se s astronautem Markem musel smát). Myslím, že se to bude líbit i lidem, kteří normálně knihy odehrávající se ve vesmíru nečtou, protože tady nejde o Mars, o vesmír ani o vesmírné lodě. Tady jde o boj o přežití, o přátelství a o to, co to znamená být člověkem.

Autor recenze: Michael Krhůtek

* * * * *