Čtenářské recenze

Amy Kathleen Ryan: Vesmírná pouť 2: Jiskra

Redakce (28.08.2013)
Amy Kathleen Ryan: Vesmírná pouť 2: Jiskra Amy Kathleen Ryan: Vesmírná pouť 2: Jiskra

První díl se mi vážně líbil - bylo to něco jiného. Bylo to drsné, šokující a nepředvídatelné. Tak proč si nepřečíst druhý díl? Navíc ta obálka je přímo k sežrání a vážně mě zajímá, jaký osud potká Setha, Waverly a tupce Kierana.

Něco málo k obálkám


Ze všech vydání se mi nejvíc líbí asi naše obálka. Oproti trochu divnému prvnímu dílu má Jiskra úžasně barevnou obálku, která je prostě ňuňu. Zbytek obálek se nese v podobném duchu, barvy jsou ale ponuré a tmavé, až trochu futuristické.

Hodnocení

Kosmická loď Empyreum se konečně dostala pryč z nenáviděné mlhoviny. Posádka prořídla a na palubě vládne tvrdou rukou mladý Kieran, který se snaží ostatní děti držet v bezpečí. Panika by totiž mohla propuknout po tom nejmenším náznaku - osiřelé děti pořád doufají, že se jejich zajatí (či mrtví) rodiče vrátí z paluby sesterské lodi Nový obzor, který před nedávnem unesl dívky z Empyrea. 

ObalkaWaverly je sice zpět doma - ale bez rodičů, což jí posádka lodi vyčítá. Bývalý kapitán Seth je za mřížemi a Kieranova moc pomalu stoupá. Uneseným rodičům pomalu dochází čas - navíc se zdá, že se na palubě Empyrea skrývá sabotér. Jak daleko jsou lidé schopni zajít jen proto, aby si udrželi svou moc?

Jiskra je druhým dílem z plánované vesmírné trilogie z pera Amy Kathleen Ryan. Děj se odehrává na poněkud netradičním místě - ve vesmíru. Oproti prvnímu dílu se obě lodi posunuly mimo mlhovinu, takže se čtenáři konečně naskytne pohled na nekonečný vesmír. Jiskra pokračuje v podobném duchu jako první díl - autorka se hodně zaměřuje na lidskou povahu a to, jak se lidé mění pod tíhou moci a zodpovědnosti. Zápletka je originální a místy i děsivá. Nechybí spousta akčních scén, které si čtenář náležitě užije. Díky netradičnímu prostředí a hrdinům (děti) se z Jiskry stává zajímavá vesmírná jednohubka. I romantické duše si přijdou na své - dějová stránka je ale pořád důležitější. 

"To u vás není nikdo dospělý, s kým bych mohla mluvit?" zeptala se nevinně.
"Ne, všechny jste zavraždili."


Děj je vyprávěn z pohledu tří hlavních hrdinů. První z nich je Kieran, současný kapitán Empyrea. Kieran býval přítelem Waverly - narůstající moc, kterou cítí během kázání z něj ale dělá něco ne moc pěkného. Něco děsivého. Oproti tomu poznáváme druhou stránku Setha, který se v prvním díle prokázal jako velký surovec. Zjišťujeme, že to ale není úplná pravda a že i každý surovec má svou světlou stránku. 

ObalkaNakonec je tu Waverly, která o sobě neustále pochybuje a na které leží velká zodpovědnost. Mimo tyto tři hrdiny se celkem detailně seznamujeme i s ostatními dětskými členy posádky. Mihnou se tu i postavy z prvního dílu, které bydlí na Novém obzoru, například všemi obávaná Anne Matherová.

Celou sérii bych doporučila všem milovníkům netradičních a lehce mrazivých příběhů, kteří se nebojí zkusit něco trochu jiného. Jiskra je nadějným pokračováním vesmírné trilogie, ve které čtenář pronikne do nitra hlavních hrdinů a spolu s nimi se postaví jejich vnitřním démonům. Vypravíte se spolu s autorkou na nezapomenutelnou plavbu vesmírem?

Celkové hodnocení:  85 %

Autorka recenze: Kateřina Kopištová
http://vendeadreams.blogspot.cz/