Nejnovější

Nepřekročené tabu
13.08.2010

Nepřekročené tabu

Řekněme to hned zkraje: napjatě očekávaný román Padající muž Dona DeLilla, který zpracovává události z 11. září 2001, není špatný, ale přesto je spíše zklamáním. Nabízí sice poutavý popis událostí, ale nepřináší nic neotřelého a rozhodně ničím nezaskočí. Což sice může být pro českého čtenáře pořád zajímavé, ale na autora DeLillova formátu je to zatraceně málo.

Nenáročné počtení o nepříjemných věcech
13.08.2010

Nenáročné počtení o nepříjemných věcech

Román To, co je moje norské spisovatelky Anne Holtové ničím nepřekvapí. Napínavý příběh bez jakéhokoli přesahu lze konzumovat místo televizního seriálu. Pokud tedy někdo chce číst knihu o násilí na dětech coby večerní rozptýlení.

Nejvtipnější kniha roku 2008
13.08.2010

Nejvtipnější kniha roku 2008

Pětačtyřicetiletý Američan Michael Chabon, autor sedmi románů a dvou povídkových souborů, dostal roku 2001 Pulitzera za Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye. Pozor, Pulitzer není totéž co Alzheimer! Pulitzer značí, že Chabon vévodí ve žlutém dresu velmi širokému pelotonu amerických hypertalentovaných autorů středního věku, na jejichž české překlady už se tato rubrika snažila v minulosti upozornit.

Nechte to na vesmíru
13.08.2010

Nechte to na vesmíru

Tajemství je jednou z nejúspěšnějších knih posledních let. Australanka Rhonda Byrneová v ní prozrazuje, jak získat bohatství, lásku a štěstí. Není to nic těžkého. Stačí si představit, co bychom asi tak chtěli, a pokud je naše představa jasná a opravdu v ni věříme, vesmír už to zařídí. Doslova: „I pro vás existuje hojnost a není vaším úkolem vyřešit, jak se k vám peníze dostanou. Vaším úkolem je požádat, věřit, že to získáte, a cítit se přitom šťastný. Detaily, jak k tomu dojde, přenechejte vesmíru.“ Podobných rad, nad nimiž čtenáři spadne brada, je kniha plná. Ve světě byla přeložena do 29 jazyků a dalších jedenáct překladů se připravuje. Prodalo se jí ke třem milionům, přičemž ve všech anglosaských a mnoha dalších zemích stanula za poslední dva roky alespoň na jeden týden v čele žebříčku bestsellerů.

Návody na sebevraždu
13.08.2010

Návody na sebevraždu

Americký prozaik Chuck Palahniuk vstoupil na literární scénu v polovině devadesátých let a od té doby vydává jednu knihu za druhou. Obklopuje čtenáře depresemi a dekadentním znechucením. Útočí agresivitou. Ubíjí a zároveň ponouká ke změně. Vyvrhuje na papír nejtemnější zákoutí svého nitra, jako by se chtěl vypsat z vlastního osudu. Kruté příběhy mají totiž Palahniukové v rodině – otec skrčený pod postelí přežil řádění děda, který v záchvatu šílenství zabil ženu a děti. Později se stal obětí brutální vraždy ze žárlivosti. Autor: Tereza Radváková Zdroj: Právo str. 11 Kultura, 22.10.2008

Na počátku byla ona
13.08.2010

Na počátku byla ona

Lidé se rodili a žili nějaký čas, pokud se neutopili v moři, nestalo se jim něco zlého či je nevybrali, aby byli svrženi do Pukliny.“ Správně by tu mělo stát: rodily a žily. Bytosti, které britská spisovatelka Doris Lessingová umístila na počátek času, totiž byly výhradně ženského pohlaví. Román Puklina vydala loňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2006, to jí bylo osmdesát sedm let. Hrouží se v něm do hlubin paměti, která už ale není osobním záznamem života; je pamětí lidského rodu. Pro Lessingovou byl vztah mezi mužem a ženou vždy základním tématem.

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky
13.08.2010

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky

Ian McEwan patří k literárně silné generaci britských autorů, narozených krátce po druhé světové válce. Na literární scénu vstoupil souborem povídek První láska, poslední pomazání (1975), který vzbudil nejen v odborných kruzích značnou pozornost. Jednak úsporným a v mnoha směrech originálním stylem vyprávění, ale především nadhledem, s nímž zpracoval témata v dané době mnohdy tabuizovaná a ne příliš frekventovaná. Román Na Chesilské pláži je spíše v linii autorových novodobějších próz. Hlavní protagonisté se již neocitají v tak nevšedních, neřkuli šokujících situacích. V kontextu s některými předešlými díly (uveďme např. román Betonová zahrada z r. 1978), jimiž se autor svého času proslavil a zároveň si vysloužil přízvisko „básník perverze“, je totiž určitá bizarnost zpracovávaných témat a někdy až „patologičnost“ předestřených figur pro McEwana typická.

Kvalita, za kterou ručí jméno
13.08.2010

Kvalita, za kterou ručí jméno

Lidem je to jedno: McEwanových knih se prodají statisíce a točí se podle nich filmy, v nichž hrají ti nejlepší herci. Z McEwana se v Británii stalo jakési rodinné stříbro, jehož kvalita je zaručena samotným jménem.

Nejnovější próza britského autora Iana McEwana vyšla v českém překladu.
13.08.2010

Nejnovější próza britského autora Iana McEwana vyšla v českém překladu.

Není ta poslední kniha Iana McEwana nakonec historickou prózou? Možná by se i tak dal útlý svazek Na Chesilské pláži charakterizovat. Britský prozaik se v ní totiž vrací do „dávné doby“, totiž do 60. let 20. století: „Byla to pořád ještě doba - skončí o málo později v tom samém desetiletí -, kdy být mladý představovalo společenské břímě, znamení bezvýznamnosti, mírně trapný stav, z něhož manželství nabízelo počátek léčby. Jako dva téměř cizí lidé stáli podivně spolu na novém vrcholu existence, rozradostnění, že jim jejich nový status slibuje vymanit se ze svého nekonečného mládí: Edward a Florence, konečně svobodní!“ V novele zachycuje autor svatební večer těchto dvou mladých lidí. Po románech Pokání a Sobota se tak nyní Ian McEwan (1948), který patrně již zůstane v povědomí především díky debutovému románu Betonová zahrada (1978), vydal opět poněkud jiným směrem. Na Chesilské pláži překvapí nejen „chudostí“ příběhu, ale i detailním popisem puritánství, které je v mladé dvojici zakořeněné.

Murakamiho měsíční sonáta
13.08.2010

Murakamiho měsíční sonáta

Název Sputnik, má láska je příznačný: Haruki Murakami je tvůrce příběhů, v nichž lidé bloudí vesmírem, kde hledají a míjejí lásku. Tentokrát příběh vypráví mladý učitel K., který miluje svou kamarádku, spisovatelku Fialku. Fialka zas miluje svou zaměstnavatelku, krásnou Mjú....