Nejnovější

Na počátku byla ona
13.08.2010

Na počátku byla ona

Lidé se rodili a žili nějaký čas, pokud se neutopili v moři, nestalo se jim něco zlého či je nevybrali, aby byli svrženi do Pukliny.“ Správně by tu mělo stát: rodily a žily. Bytosti, které britská spisovatelka Doris Lessingová umístila na počátek času, totiž byly výhradně ženského pohlaví. Román Puklina vydala loňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2006, to jí bylo osmdesát sedm let. Hrouží se v něm do hlubin paměti, která už ale není osobním záznamem života; je pamětí lidského rodu. Pro Lessingovou byl vztah mezi mužem a ženou vždy základním tématem.

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky
13.08.2010

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky

Ian McEwan patří k literárně silné generaci britských autorů, narozených krátce po druhé světové válce. Na literární scénu vstoupil souborem povídek První láska, poslední pomazání (1975), který vzbudil nejen v odborných kruzích značnou pozornost. Jednak úsporným a v mnoha směrech originálním stylem vyprávění, ale především nadhledem, s nímž zpracoval témata v dané době mnohdy tabuizovaná a ne příliš frekventovaná. Román Na Chesilské pláži je spíše v linii autorových novodobějších próz. Hlavní protagonisté se již neocitají v tak nevšedních, neřkuli šokujících situacích. V kontextu s některými předešlými díly (uveďme např. román Betonová zahrada z r. 1978), jimiž se autor svého času proslavil a zároveň si vysloužil přízvisko „básník perverze“, je totiž určitá bizarnost zpracovávaných témat a někdy až „patologičnost“ předestřených figur pro McEwana typická.

Kvalita, za kterou ručí jméno
13.08.2010

Kvalita, za kterou ručí jméno

Lidem je to jedno: McEwanových knih se prodají statisíce a točí se podle nich filmy, v nichž hrají ti nejlepší herci. Z McEwana se v Británii stalo jakési rodinné stříbro, jehož kvalita je zaručena samotným jménem.

Nejnovější próza britského autora Iana McEwana vyšla v českém překladu.
13.08.2010

Nejnovější próza britského autora Iana McEwana vyšla v českém překladu.

Není ta poslední kniha Iana McEwana nakonec historickou prózou? Možná by se i tak dal útlý svazek Na Chesilské pláži charakterizovat. Britský prozaik se v ní totiž vrací do „dávné doby“, totiž do 60. let 20. století: „Byla to pořád ještě doba - skončí o málo později v tom samém desetiletí -, kdy být mladý představovalo společenské břímě, znamení bezvýznamnosti, mírně trapný stav, z něhož manželství nabízelo počátek léčby. Jako dva téměř cizí lidé stáli podivně spolu na novém vrcholu existence, rozradostnění, že jim jejich nový status slibuje vymanit se ze svého nekonečného mládí: Edward a Florence, konečně svobodní!“ V novele zachycuje autor svatební večer těchto dvou mladých lidí. Po románech Pokání a Sobota se tak nyní Ian McEwan (1948), který patrně již zůstane v povědomí především díky debutovému románu Betonová zahrada (1978), vydal opět poněkud jiným směrem. Na Chesilské pláži překvapí nejen „chudostí“ příběhu, ale i detailním popisem puritánství, které je v mladé dvojici zakořeněné.

Murakamiho měsíční sonáta
13.08.2010

Murakamiho měsíční sonáta

Název Sputnik, má láska je příznačný: Haruki Murakami je tvůrce příběhů, v nichž lidé bloudí vesmírem, kde hledají a míjejí lásku. Tentokrát příběh vypráví mladý učitel K., který miluje svou kamarádku, spisovatelku Fialku. Fialka zas miluje svou zaměstnavatelku, krásnou Mjú....

Murakamiho má každý rád
13.08.2010

Murakamiho má každý rád

Každý ho má rád a každý mu rozumí. Každý zůstane po přečtení pár minut mlčet. Každý čtenář se nechá okouzlit brilantním vypravěčem s citem pro jemnou ironii a ještě jemnější melancholii. Každý ocení bystré, i když nenásilné glosování současného světa. Každý se rozesmutní, dojme a nakonec i zamyslí sám nad sebou. Každý se vždy nechá strhnout emocemi. Opravdu každý a vždy?

Murakamiho Sputnik, to je mocný zážitek
13.08.2010

Murakamiho Sputnik, to je mocný zážitek

Šestá kniha japonského spisovatele Harukiho Murakamiho se v češtině jmenuje trochu zvláštně Sputnik, má láska. Ale má to svůj důvod. Sputnik, symbol osvobození a dobývání, je tu metaforou lidské osamělosti. V Murakamiho světě kolem sebe plujeme jako pípající družice, jež se občas minou v bezprostřední blízkosti, aby se posléze ztratily v hlubinách vesmíru.

Za co je člověk trestán a co může vydržet?
13.08.2010

Za co je člověk trestán a co může vydržet?

Smradi se jmenoval film Zdeňka Tyce z roku 2002 o bolesti i radosti rodičů, kteří se rozhodli adoptovat dva romské kluky. Autorka scénáře, spisovatelka Tereza Boučková, se k tématu inspirovanému osudy vlastní rodiny nyní vrací v románu Rok kohouta.

Samota v temných norských lesích.
13.08.2010

Samota v temných norských lesích.

V závratné předvánoční knižní nabídce by bylo škoda přehlédnout jednu nenápadnou norskou prózu - Jít krást koně. Napsal ji někdejší knihovník Per Petterson a získal za ni řadu cen včetně té mezinárodní a finančně nejvýnosnější IMPAC.

Chvíle, kdy dítě pocítí, že stárne
13.08.2010

Chvíle, kdy dítě pocítí, že stárne

Američan Michael Chabon se českým čtenářům v nyní přeložené knize představuje jakožto povídkář.