Nejnovější

Za co je člověk trestán a co může vydržet?
13.08.2010

Za co je člověk trestán a co může vydržet?

Smradi se jmenoval film Zdeňka Tyce z roku 2002 o bolesti i radosti rodičů, kteří se rozhodli adoptovat dva romské kluky. Autorka scénáře, spisovatelka Tereza Boučková, se k tématu inspirovanému osudy vlastní rodiny nyní vrací v románu Rok kohouta.

Samota v temných norských lesích.
13.08.2010

Samota v temných norských lesích.

V závratné předvánoční knižní nabídce by bylo škoda přehlédnout jednu nenápadnou norskou prózu - Jít krást koně. Napsal ji někdejší knihovník Per Petterson a získal za ni řadu cen včetně té mezinárodní a finančně nejvýnosnější IMPAC.

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky
13.08.2010

Příběh nenaplněné, leč osudové lásky

Ian McEwan patří k literárně silné generaci britských autorů, narozených krátce po druhé světové válce. Na literární scénu vstoupil souborem povídek První láska, poslední pomazání (1975), který vzbudil nejen v odborných kruzích značnou pozornost. Jednak úsporným a v mnoha směrech originálním stylem vyprávění, ale především nadhledem, s nímž zpracoval témata v dané době mnohdy tabuizovaná a ne příliš frekventovaná. Román Na Chesilské pláži je spíše v linii autorových novodobějších próz. Hlavní protagonisté se již neocitají v tak nevšedních, neřkuli šokujících situacích. V kontextu s některými předešlými díly (uveďme např. román Betonová zahrada z r. 1978), jimiž se autor svého času proslavil a zároveň si vysloužil přízvisko „básník perverze“, je totiž určitá bizarnost zpracovávaných témat a někdy až „patologičnost“ předestřených figur pro McEwana typická.

Nejnovější próza britského autora Iana McEwana vyšla v českém překladu.
13.08.2010

Nejnovější próza britského autora Iana McEwana vyšla v českém překladu.

Není ta poslední kniha Iana McEwana nakonec historickou prózou? Možná by se i tak dal útlý svazek Na Chesilské pláži charakterizovat. Britský prozaik se v ní totiž vrací do „dávné doby“, totiž do 60. let 20. století: „Byla to pořád ještě doba - skončí o málo později v tom samém desetiletí -, kdy být mladý představovalo společenské břímě, znamení bezvýznamnosti, mírně trapný stav, z něhož manželství nabízelo počátek léčby. Jako dva téměř cizí lidé stáli podivně spolu na novém vrcholu existence, rozradostnění, že jim jejich nový status slibuje vymanit se ze svého nekonečného mládí: Edward a Florence, konečně svobodní!“ V novele zachycuje autor svatební večer těchto dvou mladých lidí. Po románech Pokání a Sobota se tak nyní Ian McEwan (1948), který patrně již zůstane v povědomí především díky debutovému románu Betonová zahrada (1978), vydal opět poněkud jiným směrem. Na Chesilské pláži překvapí nejen „chudostí“ příběhu, ale i detailním popisem puritánství, které je v mladé dvojici zakořeněné.

Chvíle, kdy dítě pocítí, že stárne
13.08.2010

Chvíle, kdy dítě pocítí, že stárne

Američan Michael Chabon se českým čtenářům v nyní přeložené knize představuje jakožto povídkář.

Maxmilien Aue svým bratrům a sestrám
13.08.2010

Maxmilien Aue svým bratrům a sestrám

Podle španělského spisovatele Jorge Semprúna největší událost prvních padesáti let našeho století, vedle toho obvinění z pornografičnosti a kýčovitosti. U románu vyvolávajícího takové kontroverze se ani nelze divit osmi stům tisícům prodaných výtisků jenom ve Francii. Jonathan Littell napsal Laskavé bohyně jako encyklopedicky hutné hlášení svědka holocaustu a suchopárnost v něm kombinuje s hororově jarmarečními rysy.

Márquez píše proto, aby ho přátelé měli raději
13.08.2010

Márquez píše proto, aby ho přátelé měli raději

Sedmnáct let pracoval Gerald Martin, emeritní profesor moderních jazyků univerzity v Pittsburghu a na londýnské Metropolitní univerzitě, na životopisné knize Gabriela Garcíi Márqueze. Nabídl strhující vyprávění plné málo známých nebo vůbec neznámých faktů o muži, který svým magickým realismem okouzlil celý svět.

Dobrodružství neukázněného konspirátora
13.08.2010

Dobrodružství neukázněného konspirátora

Čtyři hodiny televizního filmu a dvě hodiny filmu pro kina sestříhal v roce 1986 chilský režisér Miguel Littín z ilegálně pořízeného dokumentárního materiálu o diktátorském režimu Augusta Pinocheta. Zákulisní příběh natáčení snímku zpracoval v osmdesátých letech do knižní podoby v jednom ze svých reportážně laděných děl Gabriel García Márquez. Kniha Dobrodružství Miguela Littína v Chile u nás nyní poprvé vychází česky.

Marley a já
13.08.2010

Marley a já

Manželé John a Jennifer Groganovi (Owen Wilson a Jennifer Aniston) se pozvolna odhodlávají k dalšímu důležitému kroku ve společném životě. On má tušení, že Ona by chtěla děťátko, ale sám si ještě není jistý. Vymyslí tedy ďábelský oddalovací plán v podobě dárkového štěňátka. Dostane jméno Marley (podle zpěváka Boba) a ledva Jennifer odjede na pár dní pracovně mimo město, John zjistí, že si pořídili chlupaté ztělesnění pekla na Zemi. Marley je naprosto nezvladatelný živel, demolující cokoli, kdykoli, jakkoli. Neudržitelný, nevychovatelný. Ale své lidi má upřímně rád a oni se jej nedokážou zříct. Léta běží a ke psovi přibude první dítě, druhé dítě, dovolená v Irsku...

Malé ženy – velké starosti i radosti čtyř sester
13.08.2010

Malé ženy – velké starosti i radosti čtyř sester

Nakladatelství Knižní klub přichází s novým překladem klasického amerického románu Louisy May Alcottové Malé ženy, určeného primárně slečnám na vdávání. Za posledních sto padesát let si, podobně jako třeba příběhy Jane Austenové, našel místo v mnoha knihovnách i srdcích.