Nejnovější

Plyšové bestie
13.08.2010

Plyšové bestie

Pokud se nás utrpení netýká bezprostředně, otřese s námi jen ve chvíli, kdy se o něm nedozvídáme plošně z výčtu obětí dalekých válek, ale skrze konkrétní příběhy lidí, kterých se dotklo. A i v tom případě nám může časem jaksi zevšednět, ať už to slovo zní jakkoli tvrdě: prostě se obrníme hroší kůží, skrze níž pronikne jen skutečně šokující vyprávění. Třeba jako teď to o muži, který spáchal sebevraždu po příjezdu černooděnců z ČEZ, a ti si pak na kameru labužnicky natočili nářek ženy nad vychládající mrtvolou jejího manžela. Možná právě podobné úvahy letěly hlavou švédského spisovatele skrývajícího se za pseudonym Tim Davys, když přišel na svůj Amberville.

Eli Gottlieb: další klišé do sbírky
13.08.2010

Eli Gottlieb: další klišé do sbírky

Nakladatelství Ikar přichází s novou knihou amerického autora Eliho Gottlieba Okamžik prozření.

Od komunismu k demokracii
13.08.2010

Od komunismu k demokracii

Čím může nová kniha Václava Klause Kde začíná zítřek, věnovaná dvaceti letům od pádu komunismu, zaujmout čtenáře ekonomického týdeníku? Především jasnou výpovědí, že neexistuje jiná efektivní ekonomika než tržní. A že tržní systém je nutno stále chránit před pokusy jej spoutat, znásilnit a zdeformovat směrem, kde efektivnost ztrácí. Kniha to přesvědčivě ukazuje v ekonomických pasážích, které budou praktickému čtenáři asi nejbližší. Bylo by však chybou pominout politickou dimenzi. Vzájemné prolínání ekonomické transformace s utvářením nového politického systému, které bylo zásadní charakteristikou našeho vývoje v posledních dvaceti letech. O to cennější je pohled autora knihy jako ekonoma, který se stal politikem a jenž byl po celou dobu posledních dvaceti let ve středu dění.

OCEÁN - Kniha plná dobrodružného objevování
13.08.2010

OCEÁN - Kniha plná dobrodružného objevování

Oceán, Poslední divočina světa, jak zní titul a podtitul nové velké encyklopedie nakladatelství Knižní klub (převzaté od vydavatelství Dorling Kindersley v Londýně), je především knihou neustálého objevování a dobrodružství. A to nejen tím, že toto dosavadní objevování dokumentuje, ale také proto, že pro běžného čtenáře čeká objev a dobrodružství téměř na každé stránce knihy (a těch stran je více než 500). Úvod je věnován fyzikálním a chemickým zákonitostem, dále geologii oceánů počínaje vznikem planety Země přes vývoj oceánů, tektoniku oceánského dna (tedy např. vzniku zemětřesení a tsunami), mořské větry, cirkulaci vod, až po vlivy na podnebí atd. Samozřejmě je v díle věnována pozornost i globálnímu oteplování a vzestupu hladiny moří.

Obludné panenky v krutém příběhu
13.08.2010

Obludné panenky v krutém příběhu

České překlady románů Chucka Palahniuka již patří k téměř klasickému repertoáru nakladatelství Odeon. Po knihách Snuff, Program pro přeživší, Klub rváčů a dalších vychází jeho prvotina Neviditelné nestvůry ve skvělém překladu Richarda Podaného. Čtenářům se dostane do rukou příběh, který autor napsal ještě několik let před kultovním Klubem rváčů.

O vraždění jsem se nikoho neprosil
13.08.2010

O vraždění jsem se nikoho neprosil

Poturčenec horší Turka. To potvrzuje i román Jonathana Littella. V něm se dokonce vyskytuje „poturčenec“ jménem Turek: „Tento Turek byl jedním z nemnoha ryzích, bezostyšných antisemitů, se kterými jsem se v rámci Einsatzgruppen setkal; v SP a SD se už tradičně pěstoval antisemitismus intelektuální a na takovéto emocionální výlevy se pohlíželo svrchu. Turek byl ovšem postižený pozoruhodně židovskou fyziognomií: měl černé a kudrnaté vlasy, orlí nos, smyslné rty; někteří mu potají přezdívali ,Žid Süss‘, zatímco jiní tvrdili, že má v sobě cikánskou krev.“

Staroindické příběhy nově vydané
13.08.2010

Staroindické příběhy nově vydané

Příběhy ze staré Indie Knižní klub, Praha 2007 Knížka Dušana Zbavitele přináší výběr nejrůznějších příběhů ze starší indické literatury. Časové rozpětí, kdy jednotlivé příběhy vznikaly, je velmi dlouhé: téměř dva tisíce let. Některé z nich byly do češtiny přeloženy či převedeny již dříve, s jinými má český čtenář možnost seznámit se poprvé.

Nový Sputnik, stará láska
13.08.2010

Nový Sputnik, stará láska

Starý dobrý Murakami je zpátky. Murakami, který píše pro nejmasovější publikum, ale těší se na něj i literární kritici. Japonská literární hvězda představuje zkrátka kvalitní značku — konvenční, spolehlivou a intelektuální, která jako každá sériově oblíbená věc podléhá mírné společenské devalvaci.

Neviditelné nestvůry
13.08.2010

Neviditelné nestvůry

Chuck Palahniuk a zmrzačená modelka.

Neslyšný šum havraních křídel
13.08.2010

Neslyšný šum havraních křídel

Prvotina irského hudebního kritika Petera Murphyho čerpá inspiraci ze staré gospelové písně i vlastních životních zkušeností autora s dospíváním a smrtí otce.