Nejnovější

Jana D. Karlíčková vydala druhý román
13.08.2010

Jana D. Karlíčková vydala druhý román

Jana D. Karlíčková (1963) se narodila v Milevsku, v současné době žije s rodinou v Č. Budějovicích. Čtenáři mají v povědomí její prvotinu, román s detektivní zápletkou, Ten kdo nezapomíná, o němž jsme psali v Listech Písecka v roce 2002. Od té doby se mnoho změnilo v životě autorky: skončila práci korektorky v českobudějovické tiskárně, od začátku roku 2004 se podílela jako redaktorka a korektorka na činnosti obnoveného nakladatelství Růže v Č. Budějovicích. Půl roku si zaučila na Základní škole v Dobré Vodě (češtinu a angličtinu). Je absolventkou Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze (obor čeština a dějepis, doktorát 1987), na českobudějovické Státní jazykové škola složila státnice z angličtiny.

Povinná četba pro milovníky Poirota
13.08.2010

Povinná četba pro milovníky Poirota

Poirot měl pravdu. Kupodivu ji mávždycky! Ze slov, jimiž kapitán Hastings uzavírá příběh Dobrodružství s italským šlechticem, cítíme obdiv i kapku závisti.

Pomatenci, blouznivci a rváči
13.08.2010

Pomatenci, blouznivci a rváči

Američan Robert Schnakenberg v komiksové knize Tajné životy slavných spisovatelů okázale ignoruje zásadu, že směšovat spisovatele a jeho dílo je nevhodné. Z životopisů převážně anglosaských autorů (kromě Balzaka, Tolstého, Kafky a Sartra) vybírá pikantní, zábavné či kuriózní momenty, ze kterých pak skládá jejich portrét.

Craig Thompson - Pod dekou
13.08.2010

Craig Thompson - Pod dekou

Zmapovat, kudy jsem šel... O vlastním dětství a dospívání na maloměstě, hledání svého místa na světě i vztahu k Bohu v prostředí nábožensky poněkud přepjatém a o své první lásce vypráví v podmanivém románu Pod dekou Craig Thompson. Není to román ilustrovaný, jak obezřetně tvrdí český vydavatel na obálce, nýbrž komiksový.

Ber toho idiota jako kolej
13.08.2010

Ber toho idiota jako kolej

Věhlasný americký prozaik vydal v roce 2005 román Pochod k moři, který se vrací do doby občanské války. Cenami ověnčená próza se nyní dočkala rovněž českého překladu.

Balada z jižních moří vypráví o smyslu čtení
13.08.2010

Balada z jižních moří vypráví o smyslu čtení

Román Pan Pip Lloyda Jonese (1955), už třetí do češtiny přeložená kniha z finále proslulé Bookerovy ceny ročníku 2007, nabízí po hladových desetiletích tuzemskému čtenáři zralou ukázku novozélandské prózy.

Ostří hoši z plyše
13.08.2010

Ostří hoši z plyše

Dětská očka brzy rozzáří nějaké plyšové zvířátko vykukující zpod vánočního stromku. Jak ale ukazuje román Amberville, skutečný život těchto bytostí je temný a depresivní.

13.08.2010

Co možná ještě nevíte o Zdeňku Šmídovi

Knihy Zdeňka Šmída se čtou skutečně jedním dechem. Jejich literární úspěšnost tkví zejména v umění autora vtáhnout člověka do děje, ve schopnosti dokonale vykreslit charaktery postav a především v jeho laskavém humoru, kterým si dokázal získat srdce již několika čtenářských generací.

Pojďme do jiné země
13.08.2010

Pojďme do jiné země

Mohlo by se zdát, že po pádu apartheidu v Jihoafrické republice ztratí mnoho tamějších spisovatelů hlavní či důležité téma své tvorby. Opak je však pravdou, jak ukazují mj. díla dvou nositelů Nobelovy ceny za literaturu, Nadine Gordimerové a J. M. Coetzeeho. Vnější ghetta, ta viditelná, která již padla, je vždy jednodušší odstranit, avšak vnitřní ghetta, která zůstávají v nás, ta už se odstraňují hůře (lze-li je vůbec odstranit). O tom nás přesvědčuje i zatím poslední román Nadine Gordimerové (1923), který u nás vyšel pod názvem Poutníci. Je to bohužel teprve druhá kniha, která u nás této autorce vychází; dosud jsme znali pouze povídkový soubor Pátkova šlépěj (č. 1989). Větší štěstí měli slovenští čtenáři: román Status quo z roku 1974, oceněný Booker Prize, vyšel v r. 1988; v r. 1992 pak ještě vyšel román July a jeho ľudia (v originále 1981), patřící k jejím nejlepším dílům. Nobelovu cenu získala Gordimerová v roce 1991 a i poté vydala několik románů a povídkových souborů, v nichž přesvědčuje, že cenu nejvyšší získala po právu.

Pochod k hořkému vítězství
13.08.2010

Pochod k hořkému vítězství

Už v románu Ragtime z roku 1975, který zfilmoval Miloš Forman, použil E. L. Doctorow originální vypravěčskou metodu. V nedávno vydaném Pochodu k moři ji zopakoval. Sled scén oddělených ostrými střihy. Dialog zbavený uvozovek. Místo dvou tří hlavních postav dobrý tucet hrdinů a hrdinek, smyšlených i historických osobností. Namísto klasického proudu času proud výjevů valící se kupředu - pro méně nadaného spisovatele by to mohla být tvůrčí sebevražda. U Doctorowa však všechny souběžné, prolínající se a navzájem se doplňující příběhy a témata nakonec šťastně souznějí v harmonickém celku. V románu Pochod k moři z roku 2005, který jen s dvouletým odstupem vychází česky, postupuje Doctorow stejně.