Nejnovější

Proč žena není kus loje…
13.08.2010

Proč žena není kus loje…

„Žena sama je jako kus ovčího loje na slunci. Všechno se k němu seběhne a nakrmí se z něj. Než se nadějete, lezou po něm všude mravenci a hmyz, dokud tam nezůstane nic než mastný flek,“ naznačuje babička malé Ayaan postavení muslimské ženy. Malá Ayaan se však rozhodne této tradici vzepřít a ukázat světu, že i žena si zaslouží mít lepší osud.

Odvážná žena z prvního století
13.08.2010

Odvážná žena z prvního století

Je to příběh cestovatelky časem. Jenže PŘÍBĚH Z REÁLNÉHO SVĚTA, kde se necestuje „v čase“ strojem, nýbrž „s časem“ skrze epochy, společnosti a kultury. Koneckonců, většina obyvatelstva Česka má za sebou jeden veliký výlet v čase z pozdně středověké ideologické monokultury do rané fáze moderní demokracie...

Klitoris, van Gogh a zrození rozumu
13.08.2010

Klitoris, van Gogh a zrození rozumu

"Ani mne nenapadlo váhat nad tím, jestli má být ten Salman Rushdie zabit: jestli Rushdie urazil Proroka, pak si zemřít zaslouží. Ten Rushdie přeci napsal něco tak strašného, že jsem ani nevěděla, co to bylo," říkala si v exilu v Nairobi při pohledu na přátele pálící Satanské verše dospívající Ayaan Hirsí Alí. Ta samá Ayaan Hirsí Alí, která o několik let později v Amsterodamu napíše scénář ke krátkému filmu Podřízení, jehož režisér Theo van Gogh skončí druhého listopadu 2004 na ulici s podříznutým hrdlem. Ta samá Ayaan Hirsí Alí, která se od vraždy režiséra nehne bez bodyguardů.

Recept paní Zity na dlouhý život
13.08.2010

Recept paní Zity na dlouhý život

Když jí bylo pět a půl, narodilo se Československo. O dlouhověkosti tvrdí, že je rodu ženského. Nejstarší česká herečka Zita Kabátová. Žádný lék, žádný sport nebo jídlo nemůže lidem přinést dlouhověkost. Tu může zaručit jen laskavé a tolerantní srdce... Podle této zásady žil Metuzalém, který byl, jak praví bible, nejstarším člověkem na světě. Údajně dosáhl věku 969 let! – takto zní jeden z receptů na dlouhověkost (filozofický), jichž přehršel ve své vzpomínkové knize uvádí herečka Zita Kabátová. Bylo jí už pětadevadesát, ale, jak prohlašuje, ještě to „nebalí“. Slíbila synovi, že tu bude do stovky. Zatím předává některé ze svých četných zkušeností.

Agatha Christie -  Rané případy Hercula Poirota
13.08.2010

Agatha Christie - Rané případy Hercula Poirota

Sbírku detektivních povídek, otiskovaných porůznu v časopisech a vydaných knižně až nedlouho před autorčinou smrtí, označil Jan Zábrana výstižně za Urpoirota. Dobu svého vzniku, 20. a 30. léta 20. století, povídky nezapřou už svými názvy: Cornwallská záhada či Dobrodružství claphamské kuchařky…

Psí život na Kampě zdaleka není pod psa
13.08.2010

Psí život na Kampě zdaleka není pod psa

Když na sebe přede dvěma lety upozornila právnička Pavla Skálová (1940) knihou Malostranská psí zima, nabídla české próze pro děti debut nezvykle pozdní, zato vyzrálý. Potvrdili to i porotci Zlaté stuhy, kteří její komedii přiřkli vítězství v beletristické části soutěže. Z nynějšího pokračování Malostranské psí jaro lze usoudit, do jaké míry tehdy příběh brnkal na pejskařskou strunu, nakolik mu pomohly ilustrace autorčiny nevlastní dcery Martiny, která si stejně jako spolužák Petr Sís v osmdesátých letech vybrala exil a uplatnila se jako výtvarnice v USA, a nakolik vskutku oživil zašedlou krajinu české autorské pohádky.

Provokativně chmurná podobenství
13.08.2010

Provokativně chmurná podobenství

V pořadí pátá u nás vydaná próza Haruki Murakamiho nazvaná Konec světa & Hardboiled Wonderland je i v kontextu literární tvorby tohoto současného japonského spisovatele mimořádná. A to zejména širokým záběrem žánrově zdánlivě neslučitelných a významově nesourodých motivů.

Americká žena se probouzí
13.08.2010

Americká žena se probouzí

Jméno Kate Chopinové, jejíž Probuzení právě vyšlo česky, ve zdejším kulturním kontextu příliš nezní - její kvality dosud mohli ocenit jen studenti anglistiky a čtenáři časopisu Světová literatura, kde se roku 1995 objevily její dvě nepříliš reprezentativní povídky. Přitom dnes je tato americká spisovatelka považována za jednu ze zakladatelek takzvaně ženské literatury - literatury psané ženami, určené ženám a o ženách pojednávající.

Příliš hlučné hračkářství
13.08.2010

Příliš hlučné hračkářství

Amberville naplňuje představu o městě. Šedivé ulice lemují domy z barevných kostek, po silnicích jezdí auta a tramvaje. Panují zde jasná pravidla. Obyvatelé chodí do školy, dospívají, hledají práci i partnera a s ním vychovávají potomky. Prožívají životní zklamání, mají tajné sny a přání. Liší se snad jen knoflíkovýma očima a plyšovou srstí. A tím, že se rodí na výrobní lince.

Přehodnocování vlastních vzpomínek
13.08.2010

Přehodnocování vlastních vzpomínek

Román irské autorky přináší příběh jedné na první pohled úspěšné ženy. Po smrti jejího bratra se však vyplaví na povrch vzpomínky z dětství, které zasadilo semena smrti do jejich životů.